1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Tarih Vakfı'ndan iki yeni kitap
Tarih Vakfı'ndan iki yeni kitap

Tarih Vakfı'ndan iki yeni kitap

Tarih Vakfı'nın iki yeni kitabı Çekirgeleri Kürtler ve Devlet: Erken Cumhuriyet Dönemine Yeniden Bakmak ve İntibah İbret İntikam: Balkan Savaşı'nda Osmanlı Propaganda Kitapları kitapseverlerle buluşuyor.

A+A-

Nevcihan Özbilge tarafından kaleme alınan Çekirgeler, Kürtler ve Devlet:

Erken Cumhuriyet Dönemine Yeniden Bakmak, merkeziyetçi ulus-devlet yapılarının atmosferinde gelişen bakış açılarının dışına çıkarak Kürtlere ve coğrafyaya “çevre tarihi” çerçevesinden bakıyor. İnceleme; mevcut sosyal bilim araştırmalarının pek çoğunun Erken Cumhuriyet Dönemi'ne ilişkin Türkiye toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik yaşamını, çoğu zaman doğayı hesaba katmayan yaklaşımlarca ele aldığı gözleminden yola çıkıyor. Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiye tarih yazımına “çevre tarihi” çerçevesinden bir müdahalede bulunmayı önüne koyuyor.

 Cengiz Yolcu'nun çalışması İntibah İbret İntikam:

Balkan Savaşı'nda Osmanlı Propaganda Kitapları, Balkan Savaşlarıyla iç/dış kamuoyuna yönelik gerçekleştirilen savaş propagandasını, Yunan ve Bulgar propaganda faaliyetleriyle karşılaştırmalı olarak ele alıyor. Balkan Savaşı sırasında yayımlanmış görsel ve basılı malzemeler -bilhassa bu faaliyet çerçevesinde kaleme alınmış olan Âlâm-i İslâm: Rumeli Mezalimi ve Bulgar Vahşetleri ile Kırmızı Siyah Kitâb, 1328 Fecâyii başlıklı üç kitap- aracılığıyla yapılmaya teşebbüs edilen Osmanlı savaş propagandası, karşı saftaki Bulgar ve Yunan propaganda malzemeleriyle mukayese edilerek tartışılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.