1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sürücü kursları mevzuattan dertli

Sürücü kursları mevzuattan dertli

Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, 25 yıl önce hazırlanan mevzuatın güncellenmesi istedi.

A+A-

Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, yaptığı açıklamada, zaman zaman ''ehliyet almak zorlaşacak'' gibi suni gündemler oluşturulduğunu hatırlatarak, bunun geçici öğrenci artışı sağladığını, bu tarz dedikodulardan rahatsız olduklarını ifade etti.  Ehliyet sınav sisteminin gerçekten değişmesini istediklerini anlatan Yılmaz, 'ehliyet almak zorlaşacakmış' gibi söylentilerin suni bir öğrenci artışına neden olduğunu açıkladı. Kişinin ehliyet aldıktan sonra 6 ay, 1 sene stajyer sürücü olarak araç kullanmasını istediklerini belirten Yılmaz, bunun vatandaşın can ve mal güvenliği için gerekli olduğunu vurguladı. 

 

''Devamsızlığın nedeni, ders saatinin fazlalığı'' 

Sürücü eğitimi mevzuatının 25 yıl önce çıkarılan bir yönetmelikle yürütüldüğünü ve güncellenmesi gerektiğine dikkati çeken İsmail Yılmaz, sadeleştirilmiş, uygulanabilir ve denetlenebilir bir mevzuat istediklerini belirtti. Yeni bir yönetmelik çalışmasının başladığını ifade eden Yılmaz, ''Mevzuatın günümüz koşullarına, ihtiyaçlarına cevap verecek hale getirilmesini istiyoruz. Sürücü eğitiminde verilmekte olan derslerin formatları 25 yıl önce belirlenmiş. Bu derslerin saat sayılarının değişmesini istiyoruz. Mesela vatandaş sürücü kurslarının derslerine devam etmek istemiyor. Ondan sonra da 'derslere devam edilmeden sürücü belgesi veriyorlar' diye de sürücü kurslarının aleyhine bir kampanya oluşuyor. Derslerde ciddi anlamda fazlalıklar var. Bunların azaltılması lazım. Ders saat sayılarının herkesin gelebileceği, katılabileceği sayıya inmesi lazım. Ders saat sayılarının çok olduğu gerekçesiyle, sürücü adayları kurslara devam etmek istemiyorlar. Bu sorunun aşılması için sürücünün bilmesi gereken güncel konuları içeren müfredat programı hazırlanmalı, ders saat sayıları azaltılarak kurslara devam konusu cazip hale getirilmelidir.'' Dedi. 

 

''Teknolojisi bitmiş araçların motorlarının derslerini görüyoruz''

Yılmaz, trafik ders saati sayısının 35 olduğunu ve bu sayının da düşürülmesi gerektiğini anlatarak, ''Kendi aracını kullanan bir kişinin, ticari taşıt belgesi alacakların gördüğü dersleri görmesinin anlamı yok. O zaman vatandaş sıkılıyor, derse gelmiyor mesela. Araçların boyutları, ölçüleri, ağırlıkları bunlar sürücünün çok fazla bilmesi gereken şeyler değil. Bunlar teknik konular. Motor dersinde ise teknolojisi bitmiş araçların motorlarının derslerini görüyoruz. Dünyada artık böyle bir şey yok. Kaç sürücü kalkıp da şu anda aracının motorunun kapağını açıyor, tamirini yapıyor? Araç kullanma bilgisi gibi yağına, suyuna, lastiklerinin havasına bakmak gibi bire bir araç sorunlarının anlatılması gerek. Motor dersi 20 saat. Bunun da 8-10 saate inmesini arzuluyoruz.'' Dedi. Ehliyet alımında 63 saat olan teorik ders sayısının 40 civarına indirilebileceğine değinen Yılmaz, ''Bu değişikliğin derslere olan katılımı artıracak. Ders saat sayısı azalsın, sınav sistemi değişsin ve sürücü eğitimi elektronik usullerle de kontrol edilsin'' dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.