1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Suriyelilere özel mezarlık' iddiasına açıklama

'Suriyelilere özel mezarlık' iddiasına açıklama

Bir gazetenin internet sitesinde  "Suriyelilere Özel Mezarlık Alanı" başlığıyla yayımlanan haberle  ilgili açıklama yapılması gereği doğduğu aktarıldı.

A+A-

İBB'den yapılan açıklamada, bir gazetenin internet sitesinde  "İstanbul’da Suriyelilere Özel Mezarlık Alanı" başlığıyla yayımlanan haberle  ilgili açıklama yapılması gereği doğduğu aktarıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nin kentte bulunan yabancı uyruklu kişilere;  din, dil, ırk, mezhep ve ülke ayrımı gözetmeksizin misafir gözüyle baktığı ve  hiçbir ayrım yapmadan her türlü hizmeti yerine getirdiği belirtilerek, şunlar  kaydedildi:

"Bu bağlamda, İstanbul’da vefat eden Suriyeli misafirlerimiz,  yakınlarının talepleri doğrultusunda İstanbul'un muhtelif mezarlıklarına  defnedilmektedir. Söz konusu haberde isimleri geçen Kilyos ve Hekimbaşı Mezarlığı  da bu mezarlıklar arasında yer almaktadır. Bahse konu haberde belirtilen bu iki  mezarlıkta, sadece Suriyelilere özel bir mezarlık alanı yer aldığı iddiası  asılsızdır.

'Suriyelilere Özel Mezarlık Alanı' başlıklı  haber tamamen gerçek dışıdır

Dolayısıyla, 'İstanbul’da Suriyelilere Özel Mezarlık Alanı' başlıklı  haber tamamen gerçek dışıdır. Dini, ırkı, mezhebi ve ülkesine bakılmaksızın tüm  misafirlerimiz için uygulanan bu hizmetimizin, sadece Suriye uyruklu misafirleri  ön plana çıkartarak, böylesi hassas bir konu üzerinden bile siyasi polemik  oluşturma çabası ne yazık ki iyi niyet taşımamaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir  ki İstanbul’da defnedilen yabancı uyruklu misafirlerin kabirlerinin baştaşına,  medfun bulunan kişi ile ilgili kendi dillerine ait bilgiler yazılmasına izin  verilmektedir. Söz konusu bu izin, demokrasimizin bir gereği olup sadece  Suriyelilere özgü bir durum değildir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.