1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sulama projesinin ilk ayağı tamamlandı

Sulama projesinin ilk ayağı tamamlandı

“Kocaeli’de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu” projesi kapsamında verilen eğitimlerin ilk etabı sona erdi

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra’da ekonomik değeri yüksek tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi için gerçekleştirdiği proje kapsamında çiftçilere verilen eğitimlerin birinci ayağı tamamlandı. Projenin birinci ayağının son eğitiminde Kandıralı çiftçilerin üretim ve pazarlama konusunda daha etkin olmaları konusunda bilgiler verildi.

 

 

AB’NİN ÇİFTÇİLERE DESTEK PROJESİ

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde,  Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kandıra Belediyesi ve Arıklar Sulama Birliği ortaklığıyla kazanılan “Kocaeli’de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu” adlı AB projesinin birinci etabı sona erdi. Eğitimlerin ilk etabında kış aylarında yetişen sebze ve meyveler ile bu aylarda ürüne zarar veren hastalıklar hakkında bilgiler verildi.

 

170 ÇİFTÇİYE EĞİTİM VERİLDİ

Yaklaşık 8 ay önce başlayan proje kapsamında ilk olarak eğitim verilecek köyler belirlendi. Kandıra’nın 14 köy ve 3 mahallesinde uygulanan projede çiftçiler, yapılan bilgilendirmenin ardından muhtarların aldığı kayıtlarla belirlendi. Çiftçilere yönelik eğitim öncesi bilgilendirme toplantısının ardından Kasım 2011’de eğitimler verilmeye başlandı. 170 çiftçinin katıldığı eğitimler Kandıra’daki Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlköğretim Okulu’nda veriliyor. 

 

 

PROJE ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT

 

Projenin birinci ayağının son eğitimi 13 Ocak 2012 Cuma günü yapıldı. Sebze ve meyve üretimi konusunda faaliyet gösteren özel bir firmada kalite güvence mühendisi olan Ahmet İşcan tarafından çiftçilere sunum yapıldı. Kandıralı çiftçilere sebze ve meyve üretimi konusunda ipuçları veren İşcan, “Üretim kadar pazarlama da çok önemlidir. Müşteri ilk önce ürünün şekline ve rengine sonra da lezzetine bakar. Kandıra’da çiftçiler isterse pazara yönelik kaliteli ürün yetiştirebilir, yetiştirmelidir. Bu AB projesi çok önemli fırsattır. Projeyle çiftçilerimiz çok daha verimli ve ekonomik değeri yüksek ürünler yetiştirecektir” dedi.

 

 

İTALYA VE YUNANİSTAN’A ÇALIŞMA ZİYARETİ

 

Proje temsilcileri; tarımda uygulanan damla sulama yöntemleri hakkında bilgi edinmek ve farklı uygulamalarla ilgili gözlem yapmak amacıyla İtalya ve Yunanistan’a giderek çalışma ziyaretlerinde bulunmuştu. Ziyaretlerde, modern seraların kurulumu, sulama sistemleri ve topraksız ürün yetiştirme ile ilgili bilgiler alınmış ve gerçekleştirilen uygulamaların Türkiye’deki uygulanabilirliği hakkında görüşmeler yapılmıştı.

 

 

KANDIRA’DA DAMLAMA SULAMA YÖNTEMİ GELİŞTİRİLECEK

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin amacı, Avrupa’da damla sulama konusunda yeniliklerin araştırılarak geleneksel tarım üretim yapısının modernleşmesine katkı sağlamak. Proje kapsamında Kandıra’da AB standartlarında bir yerel yönetim uygulaması dönüşümü sağlanacak.

 

 

14 KÖY VE 3 MAHALLEYİ KAPSIYOR

 

 

18 ay sürecek bu proje ile birlikte Kandıra İlçesi Arıklar Gölet’inden su alan 14 köy ve 3 mahallede, ‘Damla Sulama’ yönteminin yaygınlaştırılması yolu ile Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği’nden, Bahçe Bitkileri (Meyve ve Sebze) yetiştiriciliğine geçilmesi sağlanacak.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.