1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Şubatta ithalatta ezber bozacağız”

“Şubatta ithalatta ezber bozacağız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2011 yılı Aralık ayı ve yılın tamamına ilişkin ihracat rakamlarını Ankara'da açıkladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 'Şubat ayında, ithalat konusunda da ezberleri bozacağız' dedi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aralık ayı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracatın 11,9 milyar dolar olduğunu ve böylece 2012 yılı 11 aylık TÜİK ve Aralık ayı TİM verileri birlikte değerlendirildiğinde 2012 yılı ihracatının, 2011 yılına göre yüzde 12,6 artarak 151,9 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Sheraton Otel'de düzenlenen basın toplantısında, ihracat rakamlarını değerlendiren Çağlayan, Türkiye'nin, reel faizlerin negatife doğru gittiği, IMF'den borç alan değil borç veren bir ülke konumuna geldiğini söyledi.

Önemli bir dönemden geçildiğini belirten Çağlayan, AB'nin, ABD'nin ve bir çok ülkenin bu konuda önemli çağrılar yaptıklarını, ''Türkiye ile daha yakın işbirliği yapmamız kendi menfaatimizedir'' dediklerini ifade etti.

 

Türkiye'nin, dünya ekonomisine yön verecek önemli ülkelerden biri olduğunu dile getiren Çağlayan, ekonomi büyüdükçe bu olumlu seyrin inşallah daha çok gelişeceğini bildirdi.

Bakan Çağlayan, 2012'nin, 2011'den daha sıkıntılı bir yıl olduğunu belirterek, Avro Bölgesi'nde hala krizin devam ettiği, ABD'de mali uçurumun hemen kenarından geçici bir şekilde dönüldüğü, Çin'in yeterince büyüyemediği ortamların ve bilhassa Ortadoğu'da ve Afrika'daki siyasi olumsuzlukların, 2012'ye damgasını vuran gelişmeler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin de bu olumsuz gelişmelerden etkilendiğini ancak ekonomi alanında kaydedilen başarılarla tüm dünyadan ayrışan bir ülke olduğunu ifade etti.

Çağlayan, Türkiye ekonomisinin yılın 9 ayında yüzde 2,6 büyüdüğünü anımsatarak, ''Tabii büyüme rakamı, benim açımdan daha da büyüyebilecek bir rakam olarak değerlendirmekle birlikte, diğer ekonomilerle kıyasladığımızda Türkiye, bu konuda da önemli bir şekilde ayrıştı'' dedi. Türkiye'nin, 2008 krizi haricinde 27 çeyrektir, 2008 krizinin ardından ise son 12 çeyrektir sürekli büyüdüğüne işaret eden Çağlayan, 2012'deki büyümeye ise en büyük katkıyı ihracatın verdiğini dile getirdi.

 

''Şubat ayında, ithalat konusunda da ezberleri bozacağız''

Geçmişte muhalefet etmek isteyenlerin, ''Sayın Bakan, yalnızca ihracattan bahsediyorsunuz, niye ithalattan bahsetmiyorsunuz?'' şeklinde görüş ifade ettiklerini hatırlatarak, ortada saklı gizli bir şeyin olmadığını, artık ihracatla ithalat rakamlarını birlikte değerlendirdiklerini bildirdi. İthalat rakamlarının, Ocak ayının sonunda TÜİK tarafından netleştirileceğini anlatan Çağlayan, ''İnşallah Şubat ayında yapacağımız toplantıda ithalat konusunda da ezberleri bozacağız'' dedi.

 

Çağlayan, 2012'de 11 aylık ithalatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 gerileme gösterdiğini ve 216,7 milyar dolara düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Biliyorsunuz Orta Vadeli Program'da (OVP) tahminimiz 239,5 milyar dolardı. 31 Aralık günü verileri de Ocak sonunda açıklandığında, zannediyorum bunun altında bir ithalat rakamıyla karşılaşacağız. Cari açıkta henüz 10 aylık veriler açıklanmış durumda.

 

2011'in 10 ayında 65 milyar dolarlık bir cari açığımız varken, 2012'nin aynı döneminde bu rakam 41 milyar dolara düşmüştür. 23,8 milyar dolarlık azalma olmuştur. Burada asıl altını çizeceğim şey, cari açığın ilk 10 ayda yaklaşık yüzde 36,7 oranındaki düşüşün 18 milyar dolardan fazlasının mal ve hizmet ihracatı kaynaklı olduğudur.

Bu son derece önemlidir. Yani cari açığı biz ihracatla, ihracat yaparak, ihracatla büyüyerek azalttık. OVP hedefi 58,7 milyar dolardı. Şu an için öyle görünüyor ki bu rakam, yıl sonu itibariyle 50 milyar dolar seviyesinde olacak.''

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.