1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Su krizi meclise taşındı!

Su krizi meclise taşındı!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar AKAR, Balaban Köyünün İSU ile yaşadığı sorunu Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

Balaban Köyündeki vatandaşların Köylerindeki dereden kendi imkanları ile aldıkları suyun, su sayaçlarının olmamasına rağmen İSU tarafından nasıl faturalandırıldığını sordu. Akar, vatandaşların aboneliği olmadığı için İSU faturalarını geri gönderdikleri zaman ise İSU’nun kendilerine Jandarma eşliğinde faturaları tekrar dağıtılmaya çalışılmasının ancak AKP’nin ileri demokrasi anlayışına yakıştığını belirtti. Yeni düzenlemelerle 16 olan büyükşehir Belediyelerinin sayısının 29’a çıkacağını hatırlatan Akar, bu illerimizde bulanan orman köylerimizde de vatandaşlarımıza bu tür baskıların uygulanıp kendi imkanları ile çıkartıkları suyun faturalandırılıp faturandırılmayacağını sordu. Belediyelerin gelirleri arasında çok küçük bir yer tutacak olan bu faturaların köylülerimiz üzerinde oluşturacağı yükle kıyaslandığında, özellikle doğal su kaynaklarını kendi imkanları ile çıkaran orman köylerinin kanunun kapsamı dışında bırakılması hususunda yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu aksi takdirde tarım sektörünün ciddi anlamda zarar göreceğini belirtti.

 

Haydar Akar TBMM başkanlığına verdiği ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahnin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergede; “Kocaeli ili Kartepe İlçesine bağlı Balaban köyü 1877-1878 yıllarında yaşanan Osmanlı-Rus harbi sırasında göç eden vatandaşlarımız tarafından kurulmuştur. Vatandaşlarımızın buraya yerleşmiş olmasının en önemli nedeni köyün hemen üstünden çıkan Balaban deresinin suyudur. Köylülerimizin, köyü bu kadar yeşil ve doğal tutabilmesinin en önemli nedeni olan bu dere suyu aynı zamanda vatandaşlarımızın geçim kaynaklarından olan hayvancılık ve tarım için de hayati önem taşımaktadır. Ancak; son yıllarda Balaban köyünde yaşayan vatandaşlarımızla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü arasında Balaban deresinin suyunun faturalandırılması konusunda kriz yaşanmaktadır.

 

 Şöyle ki;

Bir orman köyü olan ve kendi su kaynağını kullanan Balaban Köyü halkına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünce ev ve işyerlerine su sayaçlarının bulunmamasına rağmen resen abonelik açıp su faturası gönderilmiş midir? Gönderildiyse bu faturaları oluşturan su tüketim bedelinin tespitinde hangi kriterler kullanılmıştır?

Kocaeli-Kartepe İlçesine bağlı Balaban Köyünde yaşayan vatandaşlarımız, İSU Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine gönderilen faturaları hiçbir abonelikleri olmadığı için kabul etmeyerek geri gönderdiklerinde, İSU Genel Müdürlüğü tarafından faturaların bu kez de köylülerimize tehditkar bir şekilde Jandarma eşliğinde dağıtılmaya çalışıldığı iddiaları doğru mudur? Faturaların, köylülerimizden hiçbirinin İSU çalışanlarına, herhangi bir kötü söylem veya davranışta bulunmamasına rağmen, vatandaşlarımıza Jandarma eşliğinde verilmeye çalışılması ileri demokrasi anlayışınızla bağdaşmakta mıdır? Ülkemizde Büyükşehir statüsünde 16 ilimiz bulunmakta iken yeni düzenlemelerle bu statüdeki illerimizin sayısı 29’a çıkarılmak istenmektedir. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanuna göre diğer illerimizdeki orman köylerinde de köylülerin kendi olanakları ile çıkarıp kullandıkları sular da bu baskıcı uygulamalarla faturalandırılacak mıdır? Köylülerimizin sorunlarının çözümleri için tasarlanan kanunun onları daha fazla mağdur etmesi hususunu nasıl açıklıyor sunuz?

Köylülerimizin, en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık sektörlerinin, su faturaları ödetilmek suretiyle sekteye uğrayacağı ve birçok köylümüzün bu maliyet artışını karşılayamadığı için üretimden vazgeçebileceği düşünülürse, Belediyelerin gelirleri arasında çok küçük bir yer tutacak olan bu faturaların köylülerimiz üzerinde oluşturacağı yükle kıyaslandığında, özellikle doğal su kaynaklarını kendi imkanları ile çıkaran orman köylerinin kanunun kapsamı dışında bırakılması hususunda ne düşünüyorsunuz?” diye sordu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.