1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Sorunlar üniversite'de çözülmeli”

“Sorunlar üniversite'de çözülmeli”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Sanayinin üniversiteyi bir çözüm adresi olarak görmesi lazım" dedi. Ergün, bir ülkenin ekonomisinin sanayiye dayalı olması gerektiğine vurgu yaptı.

A+A-

Bir ülkenin ekonomisinin sanayi üretimine dayanması gerektiğini vurgulayan Ergün, ekonomisi üretime dayanmayan ülkelerin orta ve uzun vadede zayıf düştüklerini, hiçbir zaman gerçek bir ekonomiye sahip olamayacaklarını kaydetti. Ergün, Türkiye'nin son yıllarda çok fazla üreten ve katma değer üreten bir ülkeye dönüştüğünü belirterek, "İhracatımızın yüzde 95'i sanayi üretiminden oluşmaktadır. İşte bu böylece 150 milyar doları aşan bir ihracat düzeyine ulaştık" diye konuştu. Türkiye'nin en önemli konularından birisinin üretim olduğunu anlatan Ergün, "Türkiye'de üretimin yüzde 76'sı orta teknolojilere dayanmaktadır. Yüzde 4-5'i ileri teknolojilere, yüzde 25'e yakın civarında bir oran da düşük teknolojilere dayanıyor. Düşük teknolojilerde gerileme oldu, orta teknolojilerde odaklandık, artık ileri teknolojilerde bir hamle yapmamız gerekiyor" dedi. Ergün, teknoloji konusunda büyük mesafe alındığını ancak daha atılacak adımların bulunduğunu söyledi.

 

"ÜNİVERSİTELER KURUMSAL OLARAK PATENT SAHİBİ OLABİLECEK"

Patent Kanunu'nda değişiklik yaptıklarını hatırlatan Bakan Ergün, mevcut sistemde üniversitelerin kurumsal olarak patent sahibi olamadıklarını ancak bundan sonra olabileceklerini ifade etti. Ergün, patent işinin zor bir süreç olduğunu söyleyerek, "Bireysel olarak hem maliyetli hem zaman alan bir süreç. Birey için de, hoca için de patent sahibi olmak ya da patenti korumak ondan daha zor bir şey. Ama üniversitenin kurumsal kimliğiyle patentlerin sahibi olunması ve korunması daha kolay. Üniversiteye de lisansa dönüştüğünde mutlaka patentten gelir elde etme imkanı ve araştırmaya daha çok fon oluşturma imkanı meydana gelecek. Bütün araştırma üniversite imkanlarıyla yapılmış olsa bile buluşçu hoca veya öğretim üyesi en az yüzde 30 pay alacak, tamamı üniversitenin olmayacak." Dedi. 

 

"SANAYİNİN ÜNİVERSİTEYİ BİR ÇÖZÜM ADRESİ OLARAK GÖRMESİ LAZIM"

"Sanayinin üniversiteyi bir çözüm adresi olarak görmesi lazım" diyen Ergün, sanayici ve iş adamlarına seslenerek, "Sağlıkla ilgili sorunların, kritik problemlerin çözümünde üniversite hastanelerine başvuruyoruz. Peki sizin şirketinin hastalanmıyor mu, hastalanıyor, başı dönüyor bazen şirketin midesi bulanıyor, karnı ağrıyor, şirkette bir halsizliktir gidiyor. Bunun tedavisi kocakarı ilaçlarıyla olmaz. Bunun mutlaka bir yolu var. Nedir şirketin hastalığı, rekabet gücü zayıflamıştır, mesela halsizlik bundandır. Bir takım yönetici zafiyetleri ortaya çıkmıştır ama yönetici bunu göremiyordur. Bir takım finansal problemleri vardır ve bunları aşması gerekiyordur. İktisat fakültesiyse iktisat fakültesinde, mühendislik fakültesiyse mühendislik. Yani sen şirketini iyi yönetebiliyor musun, belki de yeni bir yönetim modeline geçmen lazım. O modeli oluşturmak için üniversite-sanayi işbirliğine ihtiyaç var." Diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.