1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sorun çözülmedi!

Sorun çözülmedi!

Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri’nde vatandaşın davacı olduğu imar planı için mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

A+A-

Avukat Recep Dursun, “iptal” kararı çıkacağının da kesin olduğunu öne sürüp yeni planın halkla beraber hazırlanılması çağrısında bulundu.
Gebze’nin Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri’nde vatandaşın 30 yılı aşkın süredir devam eden tapu beklentisi ve mücadelesi yeni bir ivme kazandı. 2018 yılının temmuz ayında askıya çıkartılan, çevre ve onaylanan 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliği ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gebze Belediye Başkanlığı aleyhine açılan davada Kocaeli 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Avukat Recep Dursun, “iptal” kararı çıkacağının da kesin olduğunu öne sürüp yeni planın halkla beraber hazırlanılması çağrısında bulundu 
BASIN TOPLANTISI 
Mahkemenin bu kararının ardından Gebze Antik Kafe’de geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, MHP Gebze İlçe Başkanvekili Hakkı Yıldırım, Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel, Hürriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adnan Civil, Yavuz Selim Mahallesi Derneği eski Başkanı Osman Karaman, Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Başkanı Sabahattin Günel ve platformun hukuk danışmanı Avukat Recep Dursun ile birlikte dernek yöneticileri, üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
MUHTARLARI KAYMAKAMLIK ÇAĞIRDI!
Toplantıya Hürriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Aslan ve Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Şükriye Kavran’ın da davetli olduğu, katılacakları, ancak tam toplantının düzenleneceği günün sabahı Gebze Kaymakamlığı’ndan, “bir toplantı” için çağrıldıkları öğrenildi. Hürriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adnan Civil benzer durumların daha önce de yaşandığını belirtip serzenişte bulundu.
SİYASİLERDEN DESTEK 
Toplantının bitiminde söz alan CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, MHP Gebze İlçe Başkanvekili Hakkı Yıldırım ve Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel de özetle; süreci yakından takip ettiklerini belirtip haklı mücadelelerinde mahalle sakinlerinin yanlarında yer alacaklarını kaydetti.
İMARSIZ YERDEN YAPI 
KAYIT BELGESİ İSTENDİ!
Basın toplantısında ilk sözü Hürriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adnan Civil alarak sürece dair değerlendirmede bulundu. Gelinen süreçte tapuların verilmeye başlandığını ancak fiyatların çok yüksek tutulduğunu belirten Civil, imar olmayan yerde vatandaştan tapu kayıt belgesi istenmesine kadar olumsuzluklar yaşandığını dile getirdi. Civil toplanma sebeplerinin mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı olduğunu söyledi.
2012’YE GERİLEDİK 
Civil’in ardından söz alan Avukat Recep Dursun özetle; 2013 yılından bu yana platformla birlikte yürüttükleri mücadelede bir arpa boyu dahi yol alamadan 2012’ye gerilediklerini kaydetti. Mahkeme tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararının, yine aynı mahkemeden projenin iptali için karar alınacağının işareti olduğunu söyleyen Dursun, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e net bir çağrıda bulundu.
SOKAK EYLEMLERİ, YENİDEN 
Büyükgöz’ün yerel seçim döneminde verdiği sözleri hatırlatan Dursun mahkemenin iptal kararının açıklanmasının ardından yenilenecek imar planı hazırlıklarına halkın da dahil edilmesini, yerinde dönüşüm için birlikte proje hazırlanmasını, bugüne kadar hiç bedel ödememiş vatandaşlardan emlak değeri üzerinden fiyatlandırma yapılmasını isteyip belediyenin aksi bir tutumu halinde yeniden sokak eylemliliklerinin başlayacağını dile getirdi. Gebze Belediyesi’nin imarı olmayan bölgede, üstelik mahkemenin projeye dair yürütmeyi durdurma kararına karşın vatandaşlara yer satışını da eleştiren Dursun, Beylikbağı Bölgesi’nde vatandaşın huzuru sağlanmadan Gebze’nin huzurlu olamayacağına dikkat çekti. Dursun ayrıca özetle şunları kaydetti:
TEK ÇÖZÜM YERİNDE DÖNÜŞÜM
“Kentimize, mahallelerimize yönelik saldırı ve düzenlemelerin, ‘daha fazla kâr’ elde etmekten başka bir amaca yönelik olmadığını biliyoruz. Bu nedenle kentimizi, mahallemizi ve sokağımızı yaşanabilir kılacak tek anlayış mahallelerimizde yaşayanların karar mekanizmalarına katıldığı; sosyal, kültürel ve ekonomik koşulları temel alan, ‘yerinde iyileştirme ve yerinde dönüşüm’den geçmektedir. Bize rağmen, bizim irademizin olmadığı, onayımızın alınmadığı, vatandaş olarak haklarımızı teslim etmeyen hiçbir projeyi onaylamıyoruz, geleceğimiz hakkında alacağınız kararları da tanımayacağız.
TAPULAR BİR TÜRLÜ VERİLMEDİ 
2014 yılı yerel seçimlerinden 1 ay sonra tapu sözü verildi. Ancak bir türlü çekmece açılmadı ve halen tapular hak sahiplerine verilmedi. Yetmedi 2018 yılı başlarında adeta bizlerle dalga geçercesine, ‘tapu sorunu tarih oldu, tapu sorununu çözdük..” diye broşür basılıp mahallelerde dağıtıldı. Mahalle halkı olarak kent meydanlarında, mahallemizde eylemler yapıp itirazlarımızı, taleplerimizi dile getirdik ve sesimizi duyurmaya çalıştık…
BÜYÜKGÖZ TAAHHÜT ETMİŞTİ 
31 Mart 2019 tarihinde Gebze Belediye Başkanlığı’na seçilen Sayın Zinnur Büyükgöz’e buradan bir çağrıda bulunuyoruz. Seçim sürecinde, ‘önce tapu, sonra yapı..’ diyerek bizlerden destek istemiş, mahallelerimizin hak sahipliğinin mülkiyete dönüştürülmesi ve yerinde dönüşümün halkla birlikte yapılacağını, istenilmeyen hiçbir şeyin yapılmayacağının taahhüdünü vermişti.
NASIL SATTINIZ? 
Hak sahibi olarak bizler belediye başkanının verdiği söz ve taahhütleri bir kez daha hatırlatıyoruz. Belediyenin duyarsız ve sessizliği sorunu çözmek yerine, öteleme, sürece yaymaya çalışıldığı düşüncesine kapılmaktayız.  Sürekli, ‘bölgede plan yapılmadan tapu verilemez’ diyen belediye, yürütmenin durdurulması kararına rağmen, nasıl olurda hala ham ve hisseli satışlar yapmaya devam ediliyor? Yıllarca kandırıldık mı?
BELEDİYENİN BORCU İÇİN 
Bölge halkının sosyal ve ekonomik durumu ortada iken, hak sahibi olup işgalci veya müşteri hiç olmadığımız belediye başkanı tarafından da kabul edilmesine rağmen, sorunu çözmek yerine bizi bölerek, gücümüzü kırarak, mücadelemizin zayıflatmaya çalışıldığını görmekteyiz. Meseleyi parası olan olmayan ayrımına indirgeyenler, ya gerçekten sorunu anlamamış ya da belediyenin içinde düşürüldüğü borç batağının bu bölge halkından alınacak parayla kapatmak istenmektedir.
KURBAN ETMEYECEĞİZ 
Bizler, bu süreçte haklı olmamıza rağmen haklarımıza oturup beklemekle, yönetenlerin keyif    ve vicdanlarına terk etmekle kavuşamayacağımızın bilincine vardık. Hak verilmez alınır düsturu ile tırnaklarımızla kazandığımızı, geçmişimizi ve çocuklarımızın geleceğini, birlik, dayanışma ve yardımlaşma ile, komşularımıza da sahip çıkarak kirli rant projelerinize kurban etmeyeceğiz. 
SÖZÜNÜ TUTMALI 
Belediye başkanından sözünü tutmasını istiyoruz. Bizleri rantçı, işgalci ve müşteri gibi gören anlayışı reddedeceğimizi çok açık şekilde ifade ediyoruz. Sorunun çözümünde paydaş olan bizler planlamanın başından sürecin sonuna kadar tüm aşamalarına katılımımızın sağlanmasını istiyoruz. Hepimiz, çok acılar çektik, çok badireler atlattık.
İNSANCA YAŞAMIN ÖZNESİ OLMAK İSTİYORUZ
Artık seçimlerin malzemesi değil, barınma hakkını kullanan bireyler olarak insanca yaşamın özneleri olmak istiyoruz. Sorunun çözülmediği, çözme noktasında bir iradeye tanık olamadığımızı tüm Gebze kamuoyu ile siz değerli basın mensupları ile paylaşmak istiyoruz. Bundan sonra da, haklı tapu mücadelemize devam edeceğimizi bildiriyoruz. Haktan ve haklıdan yana olan herkesin ve kesimi sorunlarımıza duyarlı olmaya, dayanışma davet ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.