1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Şoka sokan YGS gerçeği!

Şoka sokan YGS gerçeği!

Şampiyonlar Konya ve Osmaniye'den çıktı. 50 bin aday sınavda sıfır çekerken, bu sayı matematikte 700 bini buldu.

A+A-

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. YGS sonuçlarına göre, Osmaniye TOBB Fen Lisesi'nden Sümeyye Nur Satin ile Konya Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi'nden Abdullah Coşkun tüm puan türlerinde 500'er puan alarak birinci oldu.

 

Tüm puan türlerine göre, en başarılı iller Burdur, Ankara ve Karabük, en az başarılı illerse Van, Hakkari ve Şırnak oldu. Geçen yıl, tüm puanlarda en başarılı il Yalova olmuştu. Yine geçen yıl 180 olan baraj puanını aşan öğrencilerin oranı yüzde 80 iken, bu sene oran yüzde 72 olarak belirlendi.

 

 

 

SIFIR ÇEKENLER ARTIŞ GÖSTERDİ

 

 

 

Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 837 bin 344 adaydan 50 bin 805'i 'sıfır' aldı. 700 bin aday matematikteki içler acısı durumu gözler önüne sererek sıfır çekti. 2012 YGS’de sıfır puan alanların oranı, geçen iki yıla göre artış gösterdi. Bu yıl 50 bin 805 adayın puanları 0.5’ten küçük olduğu için hesaplanmadı. Söz konusu sayı geçen yıl 38 bin 269, 2010 yılında ise 14 bin 156 olarak gerçekleşmişti.

 

 

 

MATEMATİĞİ ÖĞRETMİYOR EZBERLETİYORUZ

 

 

 

Matematikte sıfır çekenlerin sayısındaki büyüklüğü değerlendiren Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, matematik öğretiminin sorgulaması gerektiğini söyledi. Polat sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu rakam matematik dersini öğretemediğimizi gösteriyor. Zaten son 3 yıldır matematik ortalamanın düştüğü dikkat çekiyor. Aynı düşüş fende de söz konusu. İlköğretimdeki kalıpçı matematik öğretimimiz maalesef kendini böyle göstermeye başladı. Durum oldukça kötü. Milli Eğitim'in getirdiği müfredat doğru ama öğretmenlerin uygulaması yanlış. Eğer 700 bin matematik bilmeyen varsa bizim ilköğretimdeki matematiği masaya yatırmamız gerektiğini gösteriyor. Bir çocuğun 12 yıl boyunca matematik dersi almasına rağmen bu denli kolay soruları çözemiyor olmasının hiçbir izahı yoktur. Demek ki biz matematiği öğretmiyor ezberletiyoruz."

 

 

 

34 ÜLKE ARASINDAN 33. SIRADAYIZ

 

 

FEM Dershaneleri Rehberlik Bölüm Başkanı Faruk Ardıç ise matematiği iyi öğretemediğimizi belirterek, "Bunu Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nda da (PISA) görüyoruz. Matematikte PISA'da 34 ülke arasında 33. sıradayız. Matematik eğitimini gözden geçirmemiz gerekir. Ortada bir kopukluk var. Milli eğitim Bakanlığı ile YÖK bir entegrasyon kurması lazım. Matematik öğretiliyor ama öğrenci matematikle ilgili soruları yapamıyor. O zaman öğretmeye yönelik soru sorulmuyor diyebiliriz. Ya da ÖSYM çok ideal düşünerek soruları yüksekten soruyor" dedi.

 

 

 

KIZLAR DAHA BAŞARILI

 

 

 

* En başarılı üç il Burdur, Ankara ve Karabük olurken en başarısız iller ise Hakkari, Şırnak ve Van olarak belirlendi.

 

* Kız adaylar bu yıl da erkek adaylara göre daha başarılı oldu. Kız adaylardan yüzde 76,52'si 180 ve üzerinde puan alırken erkek adayların ise yüzde 68,21'i bu puanı alabildi.

 

* En başarılı liseler sosyal bilimler ile askeri liseler oldu. Bu liseleri yüzde fen, Anadolu ve özel fen liseleri takip etti. En az başarılı liseler ise yüzde 27,91 ile Akşam Liseleri oldu.

 

* Öğrenim durumuna göre başarı sıralamasında üniversite mezunları ilk sırada yer aldı.

 

 

 

FELÇ GEÇİREN BABAMA ARMAĞAN EDİYORUM

 

 

 

Tüm puan türlerinde, 2012-YGS Türkiye Birincisi olan Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi'nden Abdullah Coşkun (18), çok mutlu olduğunu ve başarısını 14 ay önce felç geçiren babasına ve annesine armağan ettiğini söyledi. 7 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Coşkun, öğrencisi olduğu Sabah Dershanesi Zafer Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında, ''Hangi bölümü tercih edeceği'' sorusuna, ''Tıp fakültesini düşünüyorum. Hangi üniversite olacağına karar vermedim. Ama Konya'da kalacaksam da Mevlana Üniversitesi'ni düşünüyorum'' cevabını verdi.

 

 

 

DOKTOR OLMAK İSTİYORUM

 

 

 

YGS'nin diğer Türkiye birincisi Osmaniye TOBB Fen Lisesi öğrencisi Sümeyye Nur Satin, sonucun kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Ev hanımı bir anne ile memur bir babanın kızı olan Satin, ailesiyle Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah'ı makamında ziyareti sırasında, başarısını planlı çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Okuldaki ve dershanedeki öğretmenlerinin yardımıyla bu başarıyı elde ettiğini ifade eden Satin, şunları kaydetti: ''Hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Tıp fakültesini düşünüyorum. Doktor olmak istiyorum. Aslında çok karışık duygular içerisindeyim. Heyecanlıyım, söyleyecek söz bulamıyorum.''

 

 

 

SÜRE AZDI BAŞARISIZ OLDUM

 

 

 

Sınavda ''sıfır'' puan alan 50 bin 850 öğrenciden biri olan, Taşköprü Mustafa Sıtkı Erkek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi İ.D, sınav sonucunu değerlendirdi. Özellikle paragraf sorularının çok uzun olduğundan yakınan İ.D, ''Sınav süresi azdı, bu nedenle başarısız oldum. Türkiye'ye bakıldığında 50 binin üzerinde başarısız öğrencinin bulunması, eğitim sistemimiz açısından üzücü bir durum'' dedi.

 

 

Etiketler : , , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.