1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şırnak'ta dev elektirik projesi!

Şırnak'ta dev elektirik projesi!

Galata Enerji'nin Şırnak'ta termik elektirik santralin inşası için, CNEEC ile anahtar teslim yapım anlaşması imzaladığını açıkladı.

A+A-

Projenin anahtar teslim inşasına ek olarak, tesisin devreye alınmasını takip eden 4 yıl boyunca CNEEC santralin bakım, onarım ve işletme faaliyetlerini de üstlenecek. Galata Enerji ve CNEEC arasında imzalanan hissedarlar sözleşmesi kapsamında CNEEC, Galata Enerji’nin yüzde 10 ortağı konumuna gelecek. 2012 yılının ilk çeyreğinde inşaatına başlanması öngörülen Şırnak Termik Santrali’nin inşaat sürecinin yaklaşık 30 ay sürmesi ve yıllık ortalama 2 milyar kWh elektrik üretmesi öngörülüyor.

 

 

2 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM

 

 

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Kırmaz, tamamen yerli kaynaklar kullanılarak elektrik üretiminin gerçekleştirileceği projede toplam yatırım tutarının maden yatırımlarıyla birlikte 500 milyon dolar seviyesine ulaşacağını belirtti. Serdar Kırmaz projenin, Türkiye’nin Doğu illerindeki en büyük özel sektör yatırımlarından biri olması ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlaması açısından son derece önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek, projenin ülke kalkınması açısından stratejik değerine dikkat çekti.

 

 

YERLİ, KAYNAKLARI ÖNE ÇIKARTIYOR

 

 

Global Yatırım Holding İş Geliştirme Grup Başkanı Atay Arpacıoğulları, projenin yerli kaynakların kullanımını öne çıkardığını ve cari açığın büyük bir kısmını oluşturan enerji kaynakları ithalatı kaleminin düşürülmesini sağlayarak ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunacağını belirtti. Arpacıoğulları, yüksek kalorifik değere sahip asfaltit madenlerinin elektrik üretiminde kullanılması sonucu enerji verimliliğine de katkı sağlanacağını, diğer taraftan kurulacak santralin “AB Büyük Yakma Kazanları Direktifi”ne uygun düşük emisyon oranları ile çalışan bir santral olduğuna dikkat çekti.

 

 

YATIRIM 2.5 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

 

 

Yapılan anlaşmalar ve atılacak adımların, bu hacimde bir proje için sadece bir başlangıç niteliğinde olduğunu belirten GlobalYatırım Holding İş Geliştirme Grup Başkanı Atay Arpacıoğulları, ilk aşaması 270 megavat planlanan proje için uzun vadede 2.5 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi. 250 kilometre karelik maden sahasının tüm potansiyelini kullanacak şekilde kurulacak tesislerle toplamda 2 bin megavat elektrik üretim kapasitesine ulaşması planlanıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.