Sigara içenler günde bir bardak tüketmeli

Sağlık açısından oldukça faydalı bir içecek olan pancar suyunu günlük beslenmenize dahil edin.

Mevsim itibariyle marketlerde, pazarlarda gördüğünüz pancarın yanından öylece geçiyorsanız hata yapıyorsunuz. Çünkü sıkça kullanmadığımız bu kök sebze sağlığa oldukça faydalı. Özellikle de sigara içenlerin pancar ve suyuyla daha yakın olması gerekiyor. Pancar suyu içerisinde bulunan A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve betalainler denilen antioksidanlar açısından oldukça zengindir. İçerisinde sodyum, kalsiyum, sülfür, klor, bakır, iyot, doğal şeker, bioflavonoidler ve potasyum gibi besin maddeleri bulunmaktadır. Ayrıca lif, karbonhidrat, niasin, folik asit, biotin ve magnezyum için de iyi bir kaynaktır.

Karaciğeri temizliyor

Karaciğer temizle özelliği bulunan pancar suyunu özellikle sigara içenlerin her gün bir bardak tüketmesi gerekiyor.

Kabızlığı gideriyor

Sindirime yardımcı olan pancar suyunun kabızlığı hızlı bir şekilde azalttığı biliniyor. İçeriğindeki zengin lif yapısı sayesinde de hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı oluyor.

Kemik erimesini önlüyor

Pancar suyu, kemikleri güçlendirerek osteoporoz yani kemik erimesine yakalanmayı önler.

Nasıl tüketilmeli?

Kırmızı pancarı katı meyve sıkıcağı makinesinde, kırmızı pancar turşusu olrak veya salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak kırmızı pancarın en sağlıklı hali hiçbir işlem görmeden katı meyve sıkacağına atılarak suyunun çıkarılmasıdır. Bu şekilde tüketilen pancar suyu sağlık açısından maksimum fayda sağlıyor.