Sakaryalılar Ada Treninin Adapazarı Garından Kalkmasını İstiyor

Sakaryalı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar 118 yıllık tarihi olan "Ada Treninin" yeniden hizmete alınmasını istiyor.

Sakaryalı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar 118 yıllık tarihi olan "Ada Treninin" yeniden hizmete alınmasını istiyor.

Sakaryalıların 1899 yılından beri 118 yıllık geçmişi olan Adapazarı Ekspresi, Yüksek Hızlı Tren (YHT) yol yapımı çalışmalarından dolayı 3 yıllığına 1 Şubat 2012 tarihinde seferleri geçici olarak durdurulmuştu. YHT yol yapım çalışmaları biterek hızlı tren seferlerinin başlamasına rağmen tarihi Adapazarı-Haydarpaşa treni yaklaşık 5 yıldır seferlerine başlayamamıştı. Eski Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Kocaeli'nde yaptığı basın toplantısında trenin Mithatpaşa Garın kalkacağını söylemişti. SASTOP Eş Başkanı Önder Döker başta olmak üzere STK temsilcileri ve vatandaşlar 118 yıllık tarihi olan "Ada Treninin Adapazarı Garından kalkmasını isteyerek bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

"Yüz binler trenin Adapazarı Garından kalkmasını istiyor"

SASTOP Eş Başkanı Önder Döker basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Sakaryalılar ve bütün toplum için imza kampanyası başlattık. Ada treni geri gelmesi için 50 bin'e yakın imza toplandı. Sakarya'mızda imza toplarken imza atmaya çekinenler oldu. İmza atarsak, ismimiz geçerse biz bundan çekiniyoruz ama gönlümüz sizinle komşularımızı yönlendiriyoruz dediler. Yüz binler Ada treninin Adapazarı Garından kalkmasını istiyor. Siyasetçiler olsun, idareciler olsun, belediye başkanı seçildikten sonra hiç bir partinin başkanı değildir. Hepimizin başkanıdır. Bu nedenle başkanımız ne yapmak istiyor şehrinin daha rahat olması için mücadele veriyor. Düşüncesine saygı duyuyoruz. Ama bizde 120 yıllık Adapazarı'ndan hareket eden ve halkımızın rahatı olan buradan trene binip rahat rahat gittiği bir tren yolu var. Bu tren yolu burada bizce trafiği aksatmıyor" dedi.

"Güzergah Sapanca'ya kadar uzatılmış olsa Adaray zarar etme imkanı yok"

Türk Ulaşım Sen İl Şube Başkanı Ömür Kalkan ise yaptığı açıklamada, "İzmir bölgesinde iki vilayet arasında 200 tane hemzenin geçidi var. Geçit bekçileri diye tabir ettiğimiz geçitlerde duran arkadaşların parası belediyelerce karşılanıyor. Bizim burada 4 tane hemzeni belediye kontrolsüz diye müsaade etmiyor Adapazarı Gar'a girmesine trenlerin. Bu sorumluluğunu Sakarya Büyükşehir Belediye alması lazım. Bu alındığı taktirde Adapazarı Gar'a girebilir ve hatta Adaray çalışabilir. Adaray için geçtiğimiz günlerde bir teklifte bulundum. Yaz aylarında Arifiye ilçesinde bulunan Gölbaşı park'ta güzel piknik alanları var. Buralara birer durak yapılsa tıpkı 32 Evler civarına yapılan duraklar gibi durak yapılsa ve güzergah Sapanca'ya kadar uzatılmış olsa Adaray'ın zarar etme imkanı yok. Özellikle yaz aylarında. Önümüz kış ulaşımda hava muhalefeti dolayısıyla aksaklıklar yaşanabiliyor. Bu aksaklıkların giderme noktasında insanların çarşıya gelmesinde engeller olabiliyor. Bunun en güzel çözüm önerisi demiryollarıdır. Bütün ülkelerde ve yıllardan beri böyledir. Toplu taşımanın önemini anlayamayan tek ülke biziz herhalde" dedi.