1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Şekerpınar’da İşçiler Bir Aydır Zehir Soluyor
Şekerpınar’da İşçiler Bir Aydır Zehir Soluyor

Şekerpınar’da İşçiler Bir Aydır Zehir Soluyor

Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi Reysaş Maksimum Lojistik’te işçi sağlığının hiçe sayıldığını belirterek açıklamalarda bulundu.

A+A-

Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi'nden yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

Çayırova Şekerpınar’da Reysaş Depoları içindeki Tekzen Yapı Market’in işini yapan Maksimum Lojistik Deposu’nda, 28 Ağustos 2020 günü raflar yıkıldı. 150 tona yakın kimyasal en üst kattan, katlar arası aktarımla zemin kata kadar ulaştı. İki vardiya halinde çalışılan bu bölümde, her bir vardiyada 20-25 kişi çalışıyor.

Ancak işveren işi durdurarak dökülen kimyasalı temizlemesi gerekirken hiçbir temizlik yapmadığı gibi, işçileri kimyasalla kirlenmiş zehirli gazların olduğu ortamda çalıştırmaya devam etti. İşçiler çaresizce bir yandan çalışmaya devam ederken AFAD yaşanan olay üzerine, “Temizlenmeden girmeyin” uyarısında bulundu.

Ancak işveren bu uyarıyı da dikkate almadı. “Girin, çalışın. İş dönmeli. Bunun yan etkisi yok” diyerek işçileri çalışmaya zorladı.

İşçiler, bir ayı aşkın süredir ağır biber kokusu soluma, göz ve boğaz yanması, vücutta kaşıntı, kızarıklık, baş ağrısı gibi sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. İşçiler gözlerinin yandığını, karın bölgesinde kızarıklıklar olduğunu bildiriyor. Buna rağmen Lojistik Deposu hiçbir temizlik yapmadan, koruyucu önlem almadan, tüm iş güvenliği kurallarını ihlal ederek çalışmaya devam ediyor. Kattan kata dolaşıp yere sızan kimyasal madde de henüz temizlenmiş değil.

İşçiler ayrıca kaygan zeminde ayakta da durmakta zorlanıyor.

Sadece işveren mi iş güvenliği kurallarını ve işçilerin sağlığını hiçe sayan?

Hayır!

İşçiler, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bu bakanlıklara bağlı birimleri arayarak durumu bildiriyorlar. Bu kurumlardan görevlerini yerine getirmesini ve işyerinin temizlenmesini, iş güvenliği kurallarına uyulmasını talep ediyorlar. Ancak yetkili kurumlar tarafından işçilere bir şey yapılamayacağı söyleniyor.

Bu da bir kez daha gösteriyor ki, AKP İktidarı Patronların kârlarının bekçisidir.

Pandemi döneminde 3,5 milyonun insanın işsiz kalması, binlerce işçinin kısa çalışma ve ücretsiz izin adı altında işsizlik ve yoksulluk cehennemine atılması AKP İktidarının parababalarının çıkarları için pandemi sürecini de fırsata dönüştürmüştür.

Pandemi döneminin daha da derinleştirdiği ekonomik krizin faturasının İşçi Sınıfımıza ödettirilmesi yetmezmiş gibi, bir de iş cinayetlerinde katledilmekte, yaralanmakta, engelli olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalmaktadır. Reysaş’ta, yaşanan faciadan işçiler korunmayarak, işçilerin sağlığı hiçe sayılmıştır.

Reysaş İşvereni suç işlemektedir.

Çalışanların sağlığı patronların karından daha değerlidir, önemlidir.

Reysaş Maksimum ve Maksimum Lojistik işvereni de yaptığı bu hukuksuzluğun, kural tanımazlığın hesabını vermelidir. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.