1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Şehir Tiyatroları sezonu açıyor!

Şehir Tiyatroları sezonu açıyor!

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 20 Ekim Cumartesi günü “Kral Lear” oyunu ile sezonu açıyor.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda perde heyecanı yaşanıyor. William Shakespeare’in en ünlü eserlerinden biri olan yönetmenliğini ünlü İngiliz yönetmen Malcolm Keith Kay’in yaptığı “Kral Lear” ile 20 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de seyircisini selamlayacak olan Şehir Tiyatroları, bu yıl 9’u yeni olmak üzere 18 oyun sahneleyecek.

 

 

KRAL LEAR’İN KONUSU

 

 

Bir Shakespeare klasiği olan “Kral Lear”in konusu ise şöyle: “İmparatorlukları yıkanın toplumlar değil, gücü tek başına ele geçirmek ve elinde tutmak isteyenlerin mücadelesi” olduğunun vurgulandığı oyunda ‘Yaşlı Kral Lear’ın kontrol ettiği ve çökme aşamasına gelen imparatorluğun artık son günleri yaşanmaktadır. Kral Lear imparatorluğun yönetimini üç kızı Goneril, Regan ve Cordelia arasında paylaştıracaktır. Bu mülkiyet ve güç paylaşımı, zaten karanlık, çirkin ve zalim imparatorlukta işlerin daha da kötüye gitmesine sebep olacak, gücü ele geçirmek isteyen soylular arasında, yalanlar ve entrikalar başlayacaktır. Ve kuşkusuz ki bu durum kardeşin kardeşi, oğlun babayı, akrabanın akrabayı yok edeceği bir dizi kanlı cinayetlere de neden olacaktır”

 

 

 

İLK OYUN KRAL LEAR

 

 

 

Özdemir Nutku’nun çevirisini yaptığı, ünlü İngiliz yönetmen Malcolm Keith Kay’in yönettiği, Gülcan Kay ve Koray Onur’un yönetmen yardımcılığını üstelendiği ‘Kral Lear’ adlı oyunda Şehir Tiyatroları’nın başarılı oyuncuları; Ümit Bakış, Engin Benli, Funda İlhan, Koray Onur, A.Yaşar Özveri, Ozan Şahin, Serhat Güzel, Fatih Sevdi, Esra Bezen Bilgin, Pınar Ünsal, Çağrı Mengüç, Utku Oğuz, Ferdi Yıldız, Erdem Irmak, Tekin Ezgütekin, Cemal Aldiç, Volkan Dinç, Çağla Buldak ve Salper Saydam rol alıyor.

 

 

İKİNCİ YENİ OYUN DİŞİ HOROZ

 

 

Diğer yandan Kocaeli seyircisi, “Kral Lear”in ardından Kasım ayında yine yeni bir oyunu seyretme fırsatı yakalayacak. Hüznü ve neşeyi aynı anda yaşatan ve son derece ilginç bir kurgusu olan “Dişi Horoz” adlı oyun Kasım ayında Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde perde açacak.

 

 

GÜLDÜRÜRKEN DÜŞÜNDÜRECEK

 

 

Oyunun;  güldürürken düşündüren, insanı şaşkınlığa sürükleyen, hüznü ve neşeyi aynı anda yaşatan son derece ilginç bir kurgusu var. Babasının Kahya olması nedeniyle Keçecizade Köşkü’nde doğup büyüyen, annesi kendisini doğururken vefat eden,  babasını da kaybedince köşkte bir başına yaşamak zorunda kalan Güllü’nün gözünden anlatılan oyunda, pek çok çelişik karakterin bir arada yaşadığı Keççecizade ailesinin trajikomik hikayesi konu ediliyor.

 

HEM YAZDI HEM YÖNETTİ

 

 

Mehmet Beyazıt’ın yazıp yönettiği, Meltem Özsavaş’ın yönetmen yardımcılığını, Arzu Bigat Baril’in ise sanat danışmanlığını yaptığı oyunda Bülent Baytar, Meltem Özsavaş, Zeynep Özan, Seda Güven Şahin, Salih Mat, Nuri Karadeniz, Aytek Mete Elgün, Işık Öztorun ve Levent Muratoğlu rol alıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.