1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SEDAŞ çilesi mecliste!

SEDAŞ çilesi mecliste!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, elektrik işletmesi SEDAŞ’ın vatandaşa eziyet çektirdiğini belirterek, “Kocaeli bölgesinde her gün elektrik kesiliyor; saati belli değil, süresi belli değil” dedi.

A+A-

SEDAŞ’a sert eleştirilerde bulunan Kaplan; “Hava hafif rüzgârlı, yağmurlu elektrik kesiliyor; güneşli, açık elektrik kesiliyor; cumartesi, pazar, bayram demeden her gün elektrik kesiliyor. Vatandaş bıktı.  SEDAŞ eskiden devletteyken böyle değildi, hizmet anlayışıyla işlem görüyordu, şimdi kâr mantığıyla görüyor Sormak istiyorum: Nasıl bir sözleşme yaptınız? Bu bölgedeki SEDAŞ yetkilileri, idari amirlere, belediye başkanlıklarına, vatandaşa rağmen dilediğini sorumsuzca, hiçbir kimseye danışmadan, kimseyi takmadan bu yapma cesaretlerini nereden alıyorlar? Acaba bilmediğimiz farklı bir anlaşma mı var?” diye konuştu.

 

 

Elektrik dağıtımını üstlenen şirketlerin vatandaşa çektirdiği eziyeti hükümetin seyrettiğini ileri süren Kaplan, “Yaşadığım kent Kocaeli'nde ve ilçesi Çayırova'daki TOKİ konutlarında yaşanan vurgunu, belirsizliği ve sorumsuzluğu sizinle paylaşmak istiyorum. Bölgemizde elektrik dağıtımını üstlenen SEDAŞ AŞ 2009 tarihinde özelleşti. Özelleştiğinden itibaren, yapmak istediği sadece ve sadece para toplamak ve bu anlayışla devam etmek, hizmet anlayışından yoksun. Hatta Kocaeli’nde SEDAŞ'la ilgili AKP’li milletvekillerinin de bulunduğu bir toplantıda AKP’li belediye başkanı sayın Doğan, "Bu kentte bu kurumla ilgili yakınma ve memnuniyetsizlik artık had safhaya geldi. Ben cevap veremez durumdayım. Vatandaş bize soruyor: 'Sokak lambaları niye yanmıyor?' Yanıt veremiyorum. Yol ortasında kalan direğin fotoğrafını çekiyoruz, değiştirilmesini istiyoruz, gönderiyoruz, üç ay sonra yanıt geliyor, yaptırım planlarımızın içerisinde yok. Açıktan kablolar geçiyor. Çocuklar parmağını elektriğe sokuyor, çarpılıyor, umursayan kimse yok” diye şikayet etti.” Dedi. .

 

TOKİ’de vatandaşa 2 bin liralık fatura geldi

 

Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki TOKİ konutlarında SEDAŞ özelleştikten sonra yüksek faturalar geldiğini vurgulayan Kaplan, “ 2007 yılında insanların yaşamaya, oturmaya  başladığı, dar gelirli insanların bulunduğu TOKİ konutları, 1.736 tanedir. 2012 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında, burada yaşayan vatandaşlarımızın elektrik faturaları; 10 kat, 20 kat artarak geldi. eskiden 30, 40, 50 lira olan faturalar; 1.900, 1.500, 2.000 gibi rakamlara kadar geldi.

 

 

SEDAŞ yetkililerine vatandaşlarımız müracaat ettiğinde "Bunu neden yaptınız, nereden kaynaklandı?" diye sorduğunuz da:"Efendim, saatleriniz arızalıydı." diyor. 2007'den beri oturan insanların, saatlerinin arızalı olduğunu özelleştirmeden sonra mı SEDAŞ fark etti? SEDAŞ'a -ben de bölgeye gittim- SEDAŞ yetkilileriyle, TOKİ yetkilileriyle ve vatandaşla bire bir görüştüm. SEDAŞ'a sorduğum soruda: Buradaki elektrik sayaçlarını 2011 yılının Ekim ve Kasım aylarında değiştirdiğini söylüyorlar. Üstelik bu elektrik sayaçları, o dönemin TEDAŞ ve Bilişim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığının kontrolünden geçerek onay almış dijital saat olmalarına rağmen. Size gökten mi indi bu, nereden anladınız saatlerin bozuk olduğunu? Üstelik varsayıyorum ki saatlerin bozuk olduğunu. 1.736  tanesinin saatinin bozuk olduğuna karar verdiniz?” dedi.  CHP’li Kaplan, elektriğin önümüzdeki aylarda yüzde 20-25 pahalılaşacağını ileri sürdü. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.