1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sayıştay Başkanı Baş: Sayıştay raporları mali raporlarla karıştırılıyor
Sayıştay Başkanı Baş: Sayıştay raporları mali raporlarla karıştırılıyor

Sayıştay Başkanı Baş: Sayıştay raporları mali raporlarla karıştırılıyor

Sayıştay Başkanı Baş, son yayımlanan denetim raporlarının ekinde yer alan kurumlara ait mali raporların "Sayıştay üretmiş" gibi aktarıldığını söyledi.

A+A-

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Rusya'nın başkenti Moskova'da katıldığı 23. Uluslararası Yüksek Denetim Kurumları Kongresi'nde (INCOSAI), AA muhabirine, yayımlanan 2018 Sayıştay raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kısa süre önce kurumun web sayfasında yayımlanan 2018 Sayıştay Denetim Raporu'nun basında yanlış aktarıldığına dikkati çeken Baş, raporda yer alan bilgilerin ilgili kurumların mali tablolarındaki bilgilerle karıştırıldığını ifade etti.

Sayıştay raporunun ekinde kurumların mali tablolarının yer aldığını anımsatan Baş, bu tablolara Sayıştay'ın dahli olmadığını vurguladı. İlgili kurumların mali tablolarını hazırlayarak kendilerine verdiğini anlatan Baş, bu tabloları hazırladıkları raporun ekine koyduklarını ifade etti.

Baş, "Mali tablolar raporun ekinde yer alınca gazeteci arkadaşlar bazen karıştırıyor. Raporun ekindeki mali tablolarda yer alan bilgileri sanki 'Sayıştay üretmiş' gibi yazıyorlar. Bu tür karışıklığa mahal verilmemelidir. Genelde raporda tam kastedilen ile basındaki değerlendirmeler birbiriyle çok uyuşmuyor." ifadesini kullandı.

Dünyadaki denetim kurumlarının bir arada olduğu Uluslararası Yüksek Denetim Kurumları Teşkilatının (INTOSAI) kongresinde Sayıştay'ın tecrübe paylaşımında bulunduğunu aktaran Baş, yargı tipi denetim kurumu yapılanması konusundaki tecrübeleriyle kongreye katkı sağladıklarını söyledi.

Türkiye'de Sayıştay'ın bilişim sistemleri denetimi konusunda çok iyi kapasiteye ulaştığını bildiren Baş, oluşturdukları bilişim sistemleri denetim grubunun iki yıldır çalışmalarına devam ettiğini dile getirdi.

Baş, "İlgili kamu idaresine bilişim sisteminizde bazı boşluklar var, sızmalar olabilir, tehlikeli şeyler meydana gelebilir diye 7-8 alanda değerlendirme yapıp o projeyi yürüten ilgili kurumu uyarıyoruz. O bakımdan öyle bir raporu kamuya açmak da söz konusu olmuyor. Kamu idaresinin bilişim sistemlerinin daha sağlıklı hale gelmesi için onlara önerilerde bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Tüm ülkelerin sayıştaylarının, bilişim sistemlerini denetlemeye hazırlandığını kaydeden Baş, Türkiye'de Sayıştay'ın bu alanda diğer ülkelerden daha erken davrandığını ve öncü olduğunu aktardı.

Baş, diğer ülkelerin denetim kurumlarının Türkiye'den bu hususta tecrübe aktarımı talebinde bulunduğunu da belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine denetim kurumlarının katkısı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Baş, BM'nin 2030 hedefleri doğrultusunda ekonomi, eğitim, sağlık, çevre gibi konuların hükümetlerin kalkınma veya strateji planlarına girmiş olması gerektiğini hatırlattı.

Bu çerçevede BM'nin belirlenen hedeflerin hükümet programlarına girip girmediğinin kontrolünü denetim kurumlarının yapmasını beklediğine dikkati çeken Baş, Sayıştay'ın bu yönde geçen yıl çalışma başlattığını kaydetti.

Baş, "Önümüzdeki süreçte sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile ilgili hazırlık ve uygulama konusunda denetim rehberleri ortaya çıkacak. Bu rehberler henüz ortada yok iken Sayıştay olarak biz geçen yıl buna ilişkin çalışma başlattık ve bu denetime katkıda bulunduk." ifadesini kullandı.

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.