1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Saniyeler İçimde Çeviri Yapın

Saniyeler İçimde Çeviri Yapın

Uzmanlar, yabancı dil öğrenimi konusunda bireylerin faydalanabilecekleri çok sayıda teknikten söz etmektedirler.

A+A-

Bu tekniklerin birçoğunda günlük tekrar ve çalışmanın ağır bastığını görüyoruz. Buradan yola çıkarak yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin disiplinden taviz vermemesi gerektiğini savunabiliriz.

Günlük kelime öğrenimiyle yabancı dil gelişimi sağlamak, uzmanların üzerinde en çok durdukları ve bireylere en fazla önerdikleri öğrenim tekniklerinden biridir. Bu tekniğe göre birey, her gün öğrenmek istediği dille ilgili birkaç temel kelime ezberlemeli; ama ezberleme yöntemini sadece başlangıç metodu olarak kullanmalıdır. Öğrenilen her temel kelime ile ilgili alıştırma yapmak ya da sözcük kurgusu yoluyla bu kelimelere örnek cümlelerde yer vermek, yabancı dil gelişimi açısından bir hayli etkilidir.

Günlük çalışma esnasında anlamı bilinmeyen ya da karıştırılan sözcüklerin diğer dildeki karşılığına Google çeviri sitesi yardımıyla bakılabilir. Google çeviri sitesi, evrensel bir dil çeviri sistemidir. Google çeviri sitesinin kullanımı her geçen gün ciddi oranda artış göstermektedir. İnsanların internet dünyasında en çok Google markasına güvenmeleri, Google çevirinin kat ettiği yol açısından büyük bir etkendir. İnsanlar, iki farklı dil arasında tercüme yapacakları zaman genellikle Google çeviri sisteminden yararlanmaya özen gösterirler.

Google çeviri dışında faydalanabilecek çok sayıda kapsamlı hemen çevir siteleri mevcuttur. Üstelik bazı çeviri siteleri, belirli dillerin tercümesinde Google çevirinden bile daha ileridedir. Özellikle İngilizce Türkçe çeviri sayfalarının bu gibi niteliklerle sıkça gündeme geldiklerinden söz edebiliriz. Sadece 2 dil ya da sınırlı sayıda birkaç dil arasında tercüme olanağı sunan sitelerin kullanımı, doğru sonuç elde etmek açısından son derece önemlidir. Bu tip İngilizce Türkçe çeviri sitelerini kullanarak İngilizceden Türkçeye kolayca çeviri yapabilirsiniz.

Türkçe İngilizce Çeviri sadece İngilizce ile Türkçe arasında gerçekleşebilecek çevirileri ifade ederken İngilizce çeviri kavramı çok daha gelişmiş özelliklere sahiptir. İngilizce çeviri denince akla İngilizce ile diğer diller arasında yapılacak tercüme işlemleri gelir. Örneğin; İngilizce çeviri yoluyla İngilizceden Almancaya ya da İngilizceden İspanyolcaya çeviri yapılabilir. Bu tip genel siteleri tercih ederken özel sitelere nazaran daha dikkatli olmak gerekir. Yine birçok dil uzmanına göre işin içine fazla sayıda dil girince çeviri hatalarına daha çok rastlanmaya başlanır.

Çeviri sitelerinin her biri aynı zamanda birer sözlük sitesi olarak çalışır. Cümle çeviri yapabilen sitelerde çeviri kısmına anlamını öğrenmek istediğiniz sözcüğü yazıp çevirmek istediğinizde söz konusu sistemin kendiliğinden bir sözlüğe dönüştüğünü ve size doğru cevabı sunacağını göreceksiniz. Bu durum İngilizce sözlük site ve uygulamalarının ciddi manada gelişmesine olanak sağlamıştır.

İngilizcenin Türkiye dışındaki ülkelerde de en yaygın olarak tercih edilen dil olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum İngilizce sözlük sitelerini sayı olarak diğer sözlük sitelerinden fazla olduğunu gösterir.

İngilizceden Türkçeye yapacağınız tercümeleri hemen çevir siteleri yardımıyla kolaylıkla ve anında yapabilirsiniz. Sözcükleri bir araya doğru şekilde getirerek İngilizce cümle kurgusunu daha iyi kavrayabilirsiniz. Böylece hem çevirilerinizi kısa süre içerisinde yapmış; hem de İngilizce konusunda önemli adımlar atmış olursunuz. Bu tür siteler arasında en yaygın olarak kullanılanın www.ingilizceturkce.gen.tr olduğunu özellikle belirtmek isteriz.

Hemen çevir hizmeti alabileceğiniz siteleri okul ve kurs dersleriniz için de kullanabilirsiniz. Karşınıza anlamını hiç bilmediğiniz sözcükler çıkınca hemen çevir sitelerini kullanarak sorununuzu anında çözüme kavuşturabilirsiniz. Bu sayede anlamını karıştırdığınız cümlelerin yabancı dildeki karşılığını kolayca öğrenip kullanmaya başlayabilirsiniz.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum