1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Salgının Kontrol Altına Alınması Vatandaşlarımızın Elinde !
Salgının Kontrol Altına Alınması Vatandaşlarımızın Elinde !

Salgının Kontrol Altına Alınması Vatandaşlarımızın Elinde !

Normalleşme süreci asla tedbirleri elden bırakma süreci değildir. En önemli kurallarımızdan biri de; maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak ve uymayanları nazikce uyarmaktır.

A+A-

Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ulaş DOĞAN’DAN açıklama;

3 katlı cerrahi ve telli maske kullanmamız gerekmektedir

Covid-19 ile mücadelede yeni döneme girmiş bulunmaktayız.Bu normalleşme süreci asla tedbirleri elden bırakma süreci değildir. En önemli kurallarımızdan biri de; maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak ve uymayanları nazikce uyarmaktır. Yeni yaşam tarzımız ve hayatımızın bir parçası olacak maskeyi kurallarına göre takmamız gerekmektedir.Maskenin çenede durması bizleri korumayacaktır,aksine daha fazla halk sağlığına zarar verecektir, maske takarken ağız ve burnumuzu koruyacak şekilde en az 3 katlı cerrahi ve telli maske kullanmamız gerekmektedir.

14 Kurala mutlaka uyulması gerekmektedir

Normalleşmenin devam edebilmesi için, 14 Kurala mutlaka uyulması gerekmektedir. Alışveriş merkezlerine gidecek olan vatandaşlarımızın 2 saatten fazla alışveriş merkezinde durmaması gerekir, unutmayalım ki virüs gücünü sosyal ortamlardan almaktadır. Market alışverişlerini yaparken günlük yerine haftalık alışveriş yapılmasında fayda vardır. Pazar alışverişi yaptıktan sonra mutlaka alınan ürünlerin en az 1 saat açık havada bekletilmesi sonra bol su ile yıkanıp öyle tüketilmesi lazımdır. Diğer yandan normalleşme ile açılan kuaför ve güzellik salonlarına randevu ile gidilmesi ve tek kullanımlık havlu ve önlük kullanılmasına büyük önem gösterilmesi gerekmektedir. Unutmayalım ki salgını kontrol altına alacak olan gene vatandaşlarımızın kendisidir. Her bireye büyük bir sorumluk düşmektedir.

Salgının büyük oranda yayılmasının önüne geçmekteyiz

Darıca İlçe Sağlığı olarak pandemi sürecinin başından beri gece gündüz demeden personelimiz büyük bir öz veri göstererek görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir ve getirmeye devam etmektedir. Corana ile mücadelede birinci önceliğimiz filyasyon çalışması yapmak olmuştur. Filyasyon nedir; Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir. Ekiplerimiz Pozitif olan hasta sisteme düştükten sonra kişinin 1 hafta öncesine kadar kiminle temas halinde olduğu belirlendikten sonra belirlenen kişilerin 14 gün ev karantinasında kalmasını sağlanmıştır. Sonra da ev ziyaretleri yapılıp durum değerlendirilmesi yapılıp semptomu olan vatandaşlarımızın hastaneye sevki gerçekleştirilmiştir, böylece salgının büyük oranda yayılmasının önüne geçmekteyiz.

ESNAF TARAMALARI TAMAMLANMIŞTIR

Esnaflarımız ve vatandaşlarımızın sağlığı için, Darıca sınırları içerisinde faaliyet gösteren, market çalışanları, fırın çalışanları, pazarcı esnafı, kargo dağıtım elamanları, kuaför,berber ve güzellik salonu çalışanları ,eczacılarımız, bakkal ve büfe esnafları , ile Darıca Belediyesi personelleri,vefa sosyal ekipleri , Zabıtalar ve Kızılay görevlilerine ,İlçe Sağlık Müdürlüğümüzde Covid-19 testi yapılmıştır bu sayede vatandaşlarımızın huzur ve güveni sağlanmıştır.

ASKERE GİDECEKLER İÇİN COVİD-19 TESTİ YAPILDI

Ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliği için görev yapacak değerli Mehmetciğimizin sağlıgı için askere alınmadan önce kurumumuzda test yapılmıştır. Böylelikle kışlalarda yaşanacak olan salgının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bundan sonraki süreçte de askere gidecek olan vatandaşlarımıza kurumumuzda test yapılmaya devam edecektir.

KAÇAK MASKE ÜRETİMİNE YER YOK

İlçemizde merdiven altı olarak tabi edilen,kaçak olarak halk sağlığını riske atacak olan Sağlık Bakanlığı ile anlaşma yapmayan firmalara İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak denetim yapılmış ve ele geçirilen maskeler Zabıta ekiplerinin gözetiminde imha edilmiştir. İlçemizde yasal olarak faaliye gösteren maske ve koruyucu ekipman üretimi yapılan firmalar rutin olarak denetlenmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.