1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sakarya'da öğrenci yurtları tehlikede
Sakarya'da öğrenci yurtları tehlikede

Sakarya'da öğrenci yurtları tehlikede

Sakarya’da depremde zarar görmüş binalarda ruhsatsız olarak faaliyet gösteren öğrenci yurtlarının denetlenmesinde büyük sıkıntı yaşanıyor.

A+A-

Sakarya’da 17 Ağustos depremi sonrası hasar gören binalarda çatlak yerleri sıva ile kapatılarak öğrencilere kiralanan ve kaçak yurt olarak adlandırılan binaların denetlemelerinde büyük sıkıntı yaşanıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sakarya’da ruhsatlı olarak faaliyet gösteren 150 yurt belli aralıklarla denetlenerek uygunlukları kontrol ediliyor. Ancak Milli Eğitimin denetleme alanına giren yurtlar sadece kapısında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izin verilen yurt levhasını asan yerler ile sınırlı kalıyor.

 

 

Kapısına herhangi bir şekilde yurt olduğu ibaresini asmayan ve ticari olarak yurt faaliyeti gösteremeyen apart daire, pansiyon gibi isimlerle dairelerini öğrencilere kiralayan işletmeler; yurt standartlarında denetlemeye tabi tutulamıyor.Apart daire ve pansiyon ibaresi olmadan da, binanın tamamında öğrenci kalan ancak bunları kiracı gibi gösteren işletmeciler de bulunuyor.

 

 

Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri bu gibi durumlarda bahsi geçen yerlerle ilgili işlem yapamıyor. Alınan bilgilere göre Milli Eğitim Müdürlüğü sadece öğrenci yurdu ruhsatı alınan işletmelere denetleme yaparken, böyle bir ruhsat almayan ve ruhsat almak için başvurmayan binalara denetleme uygulanamıyor.

 

 

Bu gibi öğrenci yurtlarının tüm şikayetlere rağmen halen faaliyet göstermesinin en büyük nedeni olarak da bu neden gösteriliyor. Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptırım uygulayamadığı bu kaçak yurtlarda, mülk sahipleri öğrencilerin kiracı olduklarını ve kira vergisini de devlete verdikleri savunmasını yapıyor. Böyle durumlarda halen uygulanacak yasal bir yaptırımın bulunmadığı kaydediliyor.

 

 

 

Kaçak ve deprem görmüş binalarda bulunan öğrenci yurdu sorununun nasıl çözüleceği henüz belirsizliğini korurken, öğrenciler karşı karşıya oldukları tehlikeden habersiz olarak bulundukları binalarda kalmaya devam ediyor. Sakarya’da bu şekilde 3 ila 5 bin arasında öğrencinin riskli kategoride yer aldığı tahmin ediliyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.