1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sakarya Gölü özel hükümlerle korunacak

Sakarya Gölü özel hükümlerle korunacak

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Gölü için özel hüküm belirleme çalışmalarının başladığını açıkladı.

A+A-

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Gölü için özel hüküm belirleme çalışmalarının başladığını açıkladı. Bakanlık bürokratlarının Sakarya’ya gelip çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Toçoğlu, “Belirlenecek özel hükümler ile Sapanca Gölü’nü en sağlıklı şekilde gelecek nesillere bırakacağız. Ayrıca bu hükümlerle birlikte Sapanca’da turizm çeşitliliğini arttıracağız” diye konuştu

 

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Gölü’ne yönelik özel hüküm belirleme çalışmalarının başladığını belirtti. Bakanlık bürokratlarının Sakarya’ya gelip çalışmalara başladığını belirten Başkan Toçoğlu, “Bilindiği üzere daha önce Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ile bir görüşmemiz olmuştu. Kendisi bu görüşmemizde, bize gerekenlerin yapılacağını belirtmişti. Görüşmemizin hemen akabinde Bakanlığımızın bürokratları Sakarya’ya gelerek çalışmalarına başladılar. SASKİ’nin ev sahipliğinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve İSU Genel Müdürlüğü bürokratlarıyla gerçekleştirilen toplantıda özel hüküm belirleme çalışmalarına başlandı” dedi.

 

 

ÇALIŞMALAR YILSONUNA KADAR TAMAMLANACAK

 

 

Çalışmalara ilişkin detaylı bilgiler veren Başkan Zeki Toçoğlu, “Gerçekleştirilen toplantıda arkadaşlarımız özel hüküm belirleme çalışmalarının iş takvimini belirledi. Yılsonuna kadarda bu çalışmalarını tamamlayacaklar. Öncelikle Bakanlığımız bir takvim oluşturacak. Oluşturduğu bu takvimi SASKİ ve İSU Genel Müdürlükleri ile paylaşacak. Daha sonra belirlenen bu takvime göre de Sapanca Gölü’nün özel hükümleri belirlenecek. Bu özel hükümler Sapanca Gölü’nün kullanımına kesin çözümler getirecek. Çalışmaların tamamlanmasından sonra Sapanca Havzası tamamen bu özel hükümlere göre yönetilecek” diye konuştu.

Özel hüküm çalışmalarının Türkiye’de bazı havzalarda uygulandığının bilgisini veren Başkan Toçoğlu, “İçme suyu elde edilen havzalarda o havzaya özgü uygulanması gereken kuralların bütünü özel hüküm olarak ifade ediliyor. Havzada yapılacak imar faaliyetleri ve bu konuda uygulanacak hükümler, havzadaki tarımsal faaliyetler ve bu faaliyetlerde dikkat edilecek hususlar, içme suyu elde edilen göl ya da barajda yapılacak ve yapılamayacak faaliyetler gibi tüm detaylar belirlenecek özel hükümlerde olacak” dedi.

 

 

BİLİM ADAMLARI ÖNEMLİ VERİLER ELDE ETTİ

 

 

TÜBİTAK ile gerçekleştirilen KAMAG 1007 Projesi sayesinde Sapanca Havzası ile ilgili önemli veriler elde edildiğini de sözlerine ekleyen Zeki Toçoğlu, “Hatırlayacağı gibi SASKİ Genel Müdürlüğümüz TÜBİTAK, İSU, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya Üniversitesi’nin katılımıyla önemli bir proje başlatmıştı. Bu projede Sapanca Gölü’ne ilişkin bilim adamları önemli veriler elde ettiler. Bu çalışma Türkiye’deki göller üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma. Özel hüküm belirleme çalışmalarında bu verilerin de önemli katkısı olacak” diye konuştu. Başkan Zeki Toçoğlu, SASKİ Genel Müdürü ve Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu ile birlikte Sakarya’ya gelen bürokratlarla Sapanca’da bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.