1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıkçılar mutsuz!
Sağlıkçılar mutsuz!

Sağlıkçılar mutsuz!

14 Mart basın bayramı nedeniyle basın açıklaması yapan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, "Sağlıkçıların yüzde 78.2’si mutsuz" dedi.

A+A-

Türk Sağlık Kocaeli Şubesi’nde 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını okuyan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, "Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen 'Sağlık Çalışanlarının Memnuniyeti' anket sonuçları sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu tabloyu net biçimde ortaya koymaktadır. Anket sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının yüzde 55.3’ü son bir yılda şiddete uğradığını belirtmiştir. Kadın çalışanların yüzde 67.2’si, erkek çalışanların ise yüzde 50.2’si son 1 yılda sözlü veya fiziksel şiddete maruz kaldığını ifade etmiştir. Yüzde 69’u mobbinge maruz kaldığını belirtmiştir. Ayrıca çalışanlar mevcut yapılan düzenlemeler ve çalışmalarla yüzde 78.5’i yapılan çalışmalarla sağlıkta şiddetin önüne geçilemeyeceğini düşünmektedir. Bu durum sağlıkta şiddetin çözülmesi adına çalışanların ümitsizliğini de göstermektedir. Bu nedenle acil olarak etkin caydırıcı tedbirler hayata geçirilmelidir" ifadesini kullandı. 

DÖNER SERMAYE SORUNU
Çeker açıklamasına şöyle devam etti; "Çalışma şartları ile ilgili sıkıntı yaşayan çalışanlarımızın ne yazık ki ekonomisi de iç açıcı durumda değildir. Anketimize göre çalışanların yüzde 78.9’u aldığı maaş ve döner sermaye ek ödemesinin yeterli olmadığını düşünmektedir. 'Sabit ek ödemenin üzerine ne kadar performansa dayalı döner sermaye alıyorsunuz?' sorusuna ise çalışanların yüzde 39.4’ü performansa 
dayalı döner sermaye almadıklarını belirtmiştir. Yüzde 17.4’ü 0-100 TL, yüzde 16.6’sı 200-400 TL, yüzde 8’i 400-600 TL ve yüzde 7’si de 600 TL ve üzerinde performansa dayalı döner sermaye aldıklarını belirtmiştir. Bu durum ise döner sermaye ödemelerinin nasıl yok olduğunu açıkça göstermektedir. Sağlık çalışanlarının haklı isyanı olan döner sermayelerin azalmasına karşı dilekçe kampanyası ile şanlı bir mücadele başlattık. Umarız ki bu mağduriyetin giderilmesi için adımlar atılır. 

YÜZDE 13’ÜNÜN BORCU YOK
Sağlık çalışanlarının ekonomik olarak yaşadıkları sıkıntıların bir diğer göstergesi de harcamaları ve borçlarıdır. Anketimize göre çalışanların yüzde 70.4’ü gıda ve kiraya yaptıkları harcama aile bütçelerinin çok büyük bir bölümüne denk gelmektedir. Yüzde 49.5’inin aylık ödeme ve harcamalarını yaptıktan sonra elinde hiç para kalmamaktadır. Yüzde 87.7’si gelirlerinden, gelecekleri için yatırım yapamamaktadır. Sadece yüzde 13’nün aylık düzenli olarak ödediği borcu yoktur. Kısacası sağlık çalışanları düşük ücretler ve sürekli azalan gelirleri nedeniyle sıkıntı içerisindedirler. Çalışanların ekonomisi böylesine kötü iken toplu sözleşme ise çalışanlar açısından tam bir hayal kırıklığına neden olmuştur. Maaş zamlarından memnun musunuz? sorusuna sağlık çalışanlarının yüzde 73.2’si hiç memnun değilim, yüzde 21’i memnun değilim cevabını vermiştir. Memnun olduğunu ifade edenlerin oranı ise sadece yüzde 5.7’dir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.