1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık sektörü, personel arıyor!

Sağlık sektörü, personel arıyor!

Yeni yatırımlarla büyümesini sürdüren sağlık sektöründe iş ilanları da iki katına çıktı.

A+A-

Yeni yatırımlarla büyümesini sürdüren sağlık sektöründe iş ilanları da iki katına çıktı. “Yenibiris.com”un hazırladığı verilere göre önümüzdeki dönemde sektörde 4 bin 500 kişi daha istihdam edilecek. 

 

Başta hemşireler olmak üzere nitelikli eleman açığının yıllardır devam ettiği sağlık sektörü, TÜİK verilerine göre de işsizliğin en az olduğu sektörler arasında bulunuyor. Kurumun verilerine göre sektörle ilgili eğitim görmüş kişilerin yaklaşık yüzde 4'ü işsiz. Rakip kuruluşlara veya kamuya geçiş yapmak isteyen nitelikli çalışanlar, çalışan devir oranını artıran faktörler arasında. Devlet kurumlarının daha az iş yükü ve iş garantisi sunması ise çalışanlar için cezbedici nitelikte. Sistem değişikliği yaşayan sektörde yaklaşık 700 bin kişi çalışıyor. Sağlık turizmi, yeni yatırımlar, kurumların Anadolu'daki büyüme politikaları istihdamı artırıyor. İş ilanları 2012'nin ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın son 6 aya göre yüzde 117 oranında arttı. İş arayanların da sağlık sektörüne ilgisi büyük oranda yükseldi. Bu yılın ilk 6 ayındaki başvurular, yine bir önceki 6 aylık dönemle kıyaslandığında yüzde 133 oranında arttı.

 

Başvurularda en çok ilgi hasta danışmanı ve muhasebe elemanı pozisyonlarına oldu. En çok aranan pozisyonlar ise hemşire, hasta danışmanı, acil tıp teknisyeni, ameliyathane hemşiresi ve anestezi teknisyeni olarak gerçekleşti. Sektörde parlayan yeni alanlar ise şöyle sıralanıyor, “Sağlık işletmeciliği, uluslararası pazarlama yöneticiliği, satış temsilcisi, yurtdışına yönelik idari pozisyonlar, proje yöneticiliği, medikal muhasebe, tıbbi sekreterlik, destek hizmetleri...” Ayrıca sektörde çalışanları işte tutmak ve kuruma çekebilmek için ücret skalalarında son 2 yılda yüzde 100'lere varan artışlar oldu. Sektör temsilcilerine göre özel hastaneler, sağlık çalışanı bulmakta zorlanıyor. Bunun en büyük sebebi ise kamudaki kadro açığı. Sağlık çalışanları, iş yükü daha az olduğu ve güvencesi daha yüksek olduğu için kamu hastanelerini tercih ediyor. 

 

 

 YENİ YATIRIMLAR HAREKET GETİRDİ

 

 

Şirketler arasındaki birleşmeler, yeni yatırımlar ve kurumların organizasyonlarını yenilemesi sağlık sektöründeki hareketliliği artırdı. Sektörde özellikle orta kademe sağlık yöneticisi pozisyonlarında ciddi açık var. Ayrıca satış ve pazarlama temsilcileri ile idari pozisyonlarda eleman ihtiyacı bulunuyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.