1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanlar Hani Tutuklanacaktı ?
Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanlar Hani Tutuklanacaktı ?

Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanlar Hani Tutuklanacaktı ?

112 Acil Sağlık Hizmetlerin İstasyonunda görev yapan ATT’in şiddete uğraması nedeniyle Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi, Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şube de basın açıklaması yaptı.

A+A-

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlarla ilgili yeni bir yasal düzenleme geçtiğimiz Nisan ayının sonunda TBMM’de kabul edilmişti.

Türk Sağlık-Sen olarak yasal düzenlemelerin önemli olduğunu ama uygulamasının daha önemli olduğunu, bu düzenlemeleri anlamlı kılan kağıt üstünde kalması değil, günlük hayatta yer bulmasıdır demiştik.

Ne yazık ki şiddet yasası uygulanmaya konduktan sonraki süreçte yaşananları görünce haklılığımız bir kez daha ortaya çıkıyor.

Bunun son örneklerinden biride ilimizde İzmit İlçemiz sınırları içerisinde yaşanmıştır. 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan ekip Ambulansla vakaya gittiğinde olay mahallinde yaralıya tıbbi müdahale edecek ekip de görevli sağlık çalışanı olan Acil Tıp Teknisyeni  (ATT ) P.K sebepsiz bir şekilde şiddete, küfür’e ve hakarete uğramıştır.

Sağlık sorunlarını gidermek için sağlık kuruluşuna hizmet almak için başvurup hizmet isteyeceksin, sağlık çalışanı ayağına kadar gelince de sağlık hizmeti aldığın sağlık çalışanına ŞİDDET uygulayarak DARP etmeye çalışacaksın.

YOK BÖYLE BİR DÜNYA

Olay mahallinde güvenlik güçleri de bulunmasına rağmen saldırgan güvenlik güçlerinden de çekinmeden sağlık çalışanlarına karşı olan tavrını güvenlik güçlerine karşıda kullanmıştır.    

Aynı zamanda kadın sağlık çalışanı ATT P.K. ve güvenlik güçlerine çirkin bir saldırıda bulunan ve şiddet uygulayan şahsın gerçekleştirmiş olduğu eylemi tutanaklar ve ifadeler ile sabit olmasına ve taraflar ilgili şahıs hakkın da şikâyetçi olmalarına rağmen sağlık çalışanına şiddet uygulayan, güvenlik güçlerine de aynı davranışı sergilemeye kalkan şahıs serbest bırakılmıştır.

Şimdi soruyoruz;

Sağlık Çalışanlarına ŞİDDET uygulayanlar hani TUTUKLU YARGILANACAKLARDI.?

TUTUKLU YARGILAMA nerede kaldı.?

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara % 50 artırımlı ceza düzenlemesi yapılmışken bu kişi neden serbest bırakılmıştır.?

Yasaların uygulanmasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçilmesinin tek çözümü de ağır yaptırımlardır.Yasaların uygulanmasıdır.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara:

Sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katarak vatandaşımızın hizmet almasını engelleyenlere,Bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmalıdır.Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir. Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız.  İlgililerin ve kamu oyunun bilgisine Teşekkür eder, Saygılar sunuyorum.

“HAKLI DAVA, GÜÇLÜ SENDİKA”

                                                   Ömer ÇEKER

                                     Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı

                                   Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.