1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık çalışanları mağdur!
Sağlık çalışanları mağdur!

Sağlık çalışanları mağdur!

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı'nın Aile Hekimliği Bilgi Sistemi'nde yapmış olduğu duyurunun Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) yapılan aşılama işlemlerini sıkıntıya sokması nedeni ile basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Çeker’e açıklamasında, Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Şube Başkan Yardımcısı  Sema Gümüş, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer eşlik etti. Çeker yaptığı açıklamada, "Çalışanlar kendilerinden kaynaklanmayan ve düşünülmeden hayata geçirilen bir uygulama nedeniyle cezalandırılacaklardır. Bu cezanın sağlık çalışanına ekonomik karşılığı ise her aşı için yaklaşık olarak ortalama 150 TL olacaktır" şeklinde konuştu.
SORUNLU BİR YAKLAŞIM 
Çeker, "Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği sisteminde yaptığı yeni bazı düzenlemeler ile Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının işlerini zorlaştırmak ve mağduriyetler yaşanmasına neden olmaktan başka bir misyonu olmadığını görüyoruz. Son olarak "Muayene verileri girilmeden aşı ve izlem ekranlarının açılmaması" kuralı getirilmesi de bu uygulamaların tipik bir örneğini oluşturmuştur. Aşı takvimi ile bebeklere yapılması gereken aşılar açık ve net bir şekilde belli olduğu halde, o güne özel olarak aşılar hazırlanırken ve gerekli tedbirler alınmış olduğu halde muayene yapılmadan aşı yapılamayacağını gibi bir işlemi düzenlemek sorunlu bir yaklaşımdır" diye konuştu.
RİSKLERİ ALMAK ZORUNDA KALACAKTIR
Açıklamalarına devam eden Çeker, "Aile Hekiminin üzerine kayıtlı nüfus olmadığı halde girişini yaptığı muayene ile ilgili ortaya bir sorun çıkarsa bundan kimin mesul olacağı, Aile sağlığı çalışanlarının muayene kaydı açması durumunda Aile Hekiminin ve  Aile Sağlığı Çalışanın zor durumda kalacağı açıkken böyle bir zorunluluk getirilmesi Aile Hekimine ve  Aile Sağlığı Çalışanına son derece sıkıntı verecektir. Aile Hekiminin eğitimde, izinde veya farklı nedenlerle görevi başında olmaması halinde yerine bakacak  Aile Hekimi aynı riskleri almak zorunda kalacaktır" dedi.
DÜŞÜNÜLMEDEN HAYATA GEÇİRİLEN
"ASM dışında özel sağlık kuruluşlarında yapılan aşılarla ilgili olarak, ya performans endişesi taşıyanların bir kısmı hukuki riski göze alıp sanal muayene ve tanı girecek bu durumda farklı komplikasyonları gündemimize taşıyacaktır" diyen Çeker, "Ya da hukuki riski göze almaktansa, performans kesintisini göze alıp görmediği hasta ile ilgili olarak muayene kaydı açmayacak böylece izlemleri gönderemeyecektir. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı aşılamada sıkıntılar yaşanacak ve bu çalışanlara negatif performans olarak geri dönecektir. Yani çalışanlar kendilerinden kaynaklanmayan ve düşünülmeden hayata geçirilen bir uygulama nedeniyle cezalandırılacaklardır. Bu cezanın sağlık çalışanına ekonomik karşılığı ise her aşı için yaklaşık olarak ortalama 150 TL olacaktır" şeklinde konuştu.
GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILDI
"Ayrıca hem iş yükü artacak hem de vatandaşların bekleme süresi artacaktır" diyen Çeker, "Çalışanlar riski göze almaktansa, performans kesintisini göze alıp görmediği hasta ile ilgili olarak muayene kaydı açmayacak böylece izlemleri gönderemeyecektir. Aşı öncesi muayene zorunluluğu gibi uygulanabilirliği açısından da sıkıntılı olan bu iş yeniden mutlaka değerlendirilmelidir. Bu kural aşıların bile bozulmasına yol açabilecek türdendir. Kısacası bu düzenleme neresinden tutulsa elde kalmayacak cinstendir. Her hangi bir faydası da yoktur. Sağlık Bakanlığı bu tür düşünceleri ortaya koymadan önce periferde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanların ve sosyal tarafların görüşünü almalıdır. Bu türden uygulamalarla sistem iyice içinden çıkılmaz bir hale sürüklenecektir. Türk Sağlık-Sen olarak bu sorunlu yaklaşımdan, faydası olmayan hatta zararı olacak olan uygulamalardan vazgeçilmelidir. Türk Sağlık Sen olarak sorunun çözümü için gerekli girişimler yapılmıştır" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.