1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Şaban Kızıldağ TÜKSİAD'a konuk oldu

Şaban Kızıldağ TÜKSİAD'a konuk oldu

TÜKSİAD tarafından düzenlenen “2011-2012 Türkiye Ekonomisini Değerlendirme ve 2012 Yılından Beklentiler” konulu konferansta konuşan Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Şaban Kızıldağ, “Başarılı olmak için hiçbir mazerete sığınmayın” uyarısında

A+A-

Gebze Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa GENÇSİAD Başkanı Muzaffer Koşan, İzmit Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü İsmail Kara, TÜKSİAD Kurucu Başkanı Halil Aydın, KARKON Kurucu Başkanı Kemal Bektaş, ASDEF Genel Başkanı İsmail Aktaş, TÜKSİAD yönetim kurulu üyeleri, TÜKSİAD üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

 

 

 “HER AY BİR TOPLANTI YAPILACAK”

 

Toplantının açılış konuşmasını TÜKSİAD Başkanı Kaşif Şahinkesen yaptı. Şahinkesen, TÜKSİAD tarafından her ay benzer toplantıların yapılacağını, toplantıların halkı ve iş adamlarını bilgilendirme, iş dünyasında önünü açma, geliştirme alanında devam edeceğini söyledi. TÜKSİAD’ın 3 yıl önce 10-15 kişi ile kurulduğunu ve bugün bu sayının 300 kişiye ulaştığını ifade ederek, sanayinin geliştiği iller olan; İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Trabzon, Gaziantep, Denizli ve benzer illerde şubeler açılacağına dikkat çekti. 

 

 

 

“TÜRKİYE’DE BÜYÜME ORANI ARTTI”

 

Konferansın konuğu Şaban Kızıldağ ise, konuşmasına ekonomi dünyasındaki gelişmeleri özetleyerek başladı ardından da iş dünyasında ilerlemenin kişisel başarıyla nasıl bağdaştırabileceğini açıkladı. Kızıldağ,.Türkiye’de bugünkü büyüme rakamlarının beklenenin üzerinde % 9 olarak açıklandığını, önümüzdeki yıl bu rakamın % 4’lere kadar düşmesinin beklendiğini ve herkesin dikkatli olması gerektiğine vurgu yaptı. 

 

 

“ASLA MAZERET ÜRETMEYİN”

 

Doç, Dr. Şaban Kızıldağ, “Ekonominin nasıl geleceği ve neler olacağı çok önemli değil, bizim ne yaptığımız çok önemli. Bu işleri yaparken herşey rağmen mazeret üretmeyin ve başarılı olmannı yollarını arayın” dedi. Geçen yıl 7 madde üzerinde 57 İslam ülkesinde araştırma yaptıklarını ve bu ülkelerin tamamının ihracaatının yarısı kadar Almanya’nın ihracaat yaptığına dikkat çeken Şaban Kızıldağ, islam ülkelerinin daha çok okuması ve daha çok üretim yapması gerektiğine dikkat çekti. 

 

 

 

“DÜNYAYI DOĞRU OKUMAK LAZIM”

 

Kızıldağ, Türk insanının iş dünyasında oldukça yaratıcı olduğunu bu anlamda işlerinde büyük başarılar yakaladığını dile getirdi. Kızıldağ, ekonomi dünyasında ilerlemek için ipuçları verdi: “İş dünyasında ilerlemek için fikir birliği yapılmalı, dayanışma içinde olmalı. Bütün bunlar için öncelikle dünyayı doğru okumak lazım. Girişimciler iş adına insan faktörünü, ekonomik gidişatı iyi takip etmelidirler. 

 

 

 

“HAYAL KURMADAN BAŞARILI OLUNMAZ”

 

Kızıldağ, insanların yakalayacağı başarılarının doğru bir eğitimle başlayacağını ifade ederken bunun için çocuklara geleceğe yönelik planları için amaç, ufuk, vizyon ve değer kazandırmanın şart olduğunu önemle vurguladı. Hayal kurmadan girişimci olunamayacağının altını çizen Kızıldağ, iş hayatında mazeretsiz çalışmanın büyük başarı getireceğini belitti. Kızıldağ, “Üretmek, geliştirmek ve ilerlemek için mazaret yok” sloganını salondakilere söyletti. 

 

 

 

“BÜTÜN PROBLEM SİSTEMDEN KAYNAKLANIYOR”

 

Türkiye’de bugün iş hayatının yaşadığı sorunların tamamının sistemden kaynaklandığına da dikkat çeken Doç. Dr. Şaban Kızıldağ, “Bütün kaliteyi yönetmek  ve başarılı olmak istiyorsanız mutlaka sistemde gönüllülüğü esas kılın. Zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı olun ve bütün süreci kolaylaştırma üzerine kurun.  Ayrıca tarafları çok iyi dinleyin ve herkesin eşit olduğu bir yönetim sergileyin” dedi. 

 

 

“MAKİNEYE DEĞİL İNSANA YATIRIM YAPIN”

 

Türkiye’deki işletmelerin % 98’inin aile şirketleri olduğunu da ifade eden Şaban Kızıldağ, “Kurumlarda liderlik çok önemli, işini iyi yapan bir kişinin tavır ve davranışları pazardaki payınızın artmasın neden olabilir. Bu yüzden makineye değil, iyi yetişmiş insan gücüne yatırım yapın. Bunun yanı sıra servet ile sermayeyi birbirinden iyi ayırt etmek gerekiyor. Eviniz, arabanız, yatınız katınız olabilir ama işyerinde sermaye kullanmak istediğiniz zaman bunlar bir şeye yaramaz. Bunlar sermaye değil, servettir.” dedi.  

 

 

5 K 1 N FORMÜLÜ

 

Kızıldağ son olarak başarı bir iş hayatı için 5K1N formülün açıkladı. Kişisel gelişim uzmanı Kızıldağ, bunları, “Kaliteli işletme, kaliteli yönetim, kolaylaştırma,  kaliteli çalışma, kaliteli ölçüm olarak” açıkladı. Konuşmasının ardından TÜKSİAD Başkanı Şaban Kızıldağ’a Başkan Kaşif Şahinkesen tarafından günün anısına teşekkür plaketi verildi. Ahşaptan hazırlanan plaketi çok beğenen Kızıldağ, “Türkiye’de bazı şeylerin değişmesi gerekir, plaket de bunlardan biri, insanın dokunacağı bir şey olması gerekir” diyerek plaketi hazırlatan TÜKSİAD Üyesi Gökhan Altıntaş’a teşekkür etti. Konferansın ardından Şaban Kızıldağ, çok sayıda katılımcıya kitaplarını imzalayarak mutlaka okumalarını tavsiye etti. 

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.