1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Saadetli hanımlar Hicri yılbaşını unutmadı

Saadetli hanımlar Hicri yılbaşını unutmadı

Saadet Partisi Gebze Kadın Kolları başkanı: Nesrin Özkan, Hicri yılbaşı dolayısıyla yayınladığı mesajda; “Miladi 2012 takviminin 15 Kasım Perşembe günü, 1 Muharrem 1434 Hicri tarihine rast gelmektedir yani Müslümanların yılbaşıdır.

A+A-

 Bütün İslam Aleminin yeni yılını tebrik eder içinde savaşın ,  kan ve gözyaşının olmadığı barış,huzur ,selamet ve saadetin olduğu bir yıl dilerim.   

Miladi takvime baktığımızda Hz. İsa‘nın doğumuyla başlar. Hicri takvim ise büyük hicretle başlar. Peki neden bu olay takvim başlangıcı olmuş. Neden O Kutlu Elçi’nin(sav) doğumu, ölümü ya da hiçbir harbi değil de hicret seçilmiş. işte dikkat edilmesi gereken husus şu: bu hicretle bir devlet kurulmuştur.Ardından bir fethe sebep olmuştur.Müslümanlar şunu görmüşlerdir ki mücadele ve azmin sonucu zaferdir.Onlar hicret ederek sevdiklerinden,doğduğu yetiştiği topraklardan kopmak ve meçhulün koynuna girmek,mal ve mülkten tüm dünyevi imkanları arkalarında bırakıp bilinmeze yelken açtılar.Bunları yaparak bir bedel ödediler.Öyleyse HİCRET  hedeflenene ulaşmak için bedel ödeyerek başlar.Neydi hedeflenen? Sadece işkenceden, iman etmenin aydınlığını göremeyenlerin körlüğünden bıkmak mı? Mekke’den dayanılmaz acıların çekildiği ana vatandan kendisine kucak açanlara gitmek ve orada tüm dünyaya örnek olacak bir devletin kurulması için çalışmaktı. Asrı Saadeti yaşamaktı. Hicret aynı zamanda insanın bir hedefi olmanın ,ideali doğrultusunda gayret gütmenin, zorluklara aldırmadan maksuda varmanın dışa vurumudur.Bugün bizim yapmamız gereken  bu hicreti örnek alarak hedeflenen doğrultuda sevdiklerimizi arkaya atarak toplum olarak esaret ve zilletten hürriyete, gafletten uyanıklığa, bölünmüşlükten birlik olmağa, gaddarlıktan merhamet etmeye, ayrımcılıktan eşitliğe, zulümden adalete, zalimlerin yanında olmaktan Hakkın ve halkın yanında olmaya kısacası bir daha güçlü devlet olmaya hicret etmemiz lazım.Ancak o vakit asrı saadetteki gibi huzura ermiş bir dünya oluşur. Bu düşüncelerle yeni yılımızın  yaşanabilir bir Türkiye’nin oluşması için hicretin gerçek manada yaşanıp yeniden büyük Türkiye olarak  yer  yüzünde bulunan tüm insanlığın huzurla yaşayacakları yeni bir dünyanın kurulmasına vesile olmasını dilerim” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.