1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Resim Alt Etiketleri Eklerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
Resim Alt Etiketleri Eklerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Resim Alt Etiketleri Eklerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Bugün ziyaret ettiğimiz bütün web sayfalarında görsellerin kullanıldığını söylemek yanlış olmaz.

A+A-

 

Görsel kullanımı, kullanıcı deneyimini arttıran bir unsurdur. Siz de web sitenizdeki makalelere görsel ekleyerek, bunu sağlayabilirsiniz. Ancak görsel eklerken resim alt etiketlerini doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. Resim alt etiketleri eklerken dikkat edilmesi gerekenleri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Alternatif Metin Nedir?

Görüntünün neyi temsil ettiğini ifade etmek için alternatif metin kullanılır. HTML kodu içinde kullanılan alternatif metin, görselin alternatifi olarak düşünülebilir. Görme engelliler veya tarayıcısında görsel yüklenmeyenler, görselin ne anlama geldiğini buradan öğrenirler.

Google, görselleri direkt olarak okuyamaz. Bunun için alternatif metinlerden yararlanır. Alternatif metinde bulunan ifadeler, görselin Google ve diğer arama motorları tarafından tanınmasını sağlar. Bu durum ise SEO açısından son derece önemlidir.

Alternatif metin yazarken, daha fazla detay vermeniz gerekebilir. Örneğin bir kek resmine alternatif metin olarak “kek” yazabilirsiniz. Ancak “Üzümlü krema ile vanilyalı kek” yazmanız çok daha iyidir. Çünkü bu sayede görsel hakkında daha fazla detay vermiş olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise gereksiz detaylarda boğulmamaktır. Alternatif metnin uzunluğunun 125 karakteri geçmemesine dikkat edin.

Alternatif metinde olması gereken diğer detaylar ise genel hatları ile şu şekildedir:

 

1. Anahtar Kelime veya Kelime Öbeği İçermelidir

Eklediğiniz görsele ilişkin alternatif metne, yorum yazmak son derece riskli olabilir. Çünkü buradaki metinlerin Google ve diğer arama motorları tarafından okunması söz konusudur. Eğer doğru ifadeler yer almazsa, arama motorları yazılanları tam olarak anlamaz. Bu da sıralamada makalenizin geriye düşmesi demektir.

Alternatif metin oluştururken, makalenizdeki anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini kullanmaya özen gösterin. Söz konusu işlem sayesinde arama motorlarının dikkatini çok daha net bir şekilde çekersiniz.

 

2. Logoda Kullanın

Web sitenizde yer alan logoya ilişkin görselin alternatif metnini boş bırakmayın. Buraya şirketinizin ya da işletmenizin ismini girin. Eğer siteniz bir blog ise hedef anahtar kelimenizi burada kullanabilirsiniz.

 

3. Butonlarda Kullanın

Web sitenizde yer alan “Gönder”, “Kaydol” ve benzer butonlarda alternatif metin kullanabilirsiniz. Butonların işlevini, ilgili alana yazabilirsiniz.

 

4. Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanın

Eskiden alternatif metinlere birden fazla anahtar kelime yazılırdı. Ancak son dönemde yapılan algoritma değişiklikleri ile birden fazla kullanımın yararlarının önüne geçilmiştir. Hatta alternatif metni anahtar kelimelerle doldurmanın son derece zararlı hale geldiği dahi söylenebilir.

Google ve diğer arama motorları, artık doğallıktan yana tavır aldılar. Buna bağlı olarak alternatif metinde, daha doğal ifadelerin kullanılması gerekir. Söz konusu ifadelerin arasına anahtar kelimeler, ustalıkla yerleştirilmelidir. Dışarıdan bakıldığında sadece anahtar kelime yazmak için bu alanın doldurulduğu izlenimi verilmemelidir.

 

5. Görselin Yeterli Olduğunu Düşünmeyin

Arama motorlarının son dönemlerde ciddi bir gelişim gösterdiği söylenebilir. Görseller üzerinden tanıma yapma veya o görselin neyle ilgili olduğunu anlama konusunda ciddi yol alındı. Ancak henüz istenen seviyeye gelindiği söylenemez. Bundan dolayı “eklediğim görsel yeter, alternatif metin eklememe gerek yok” şeklinde bir düşünceye kapılmayın. Eğer böyle bir yola girerseniz, Google ve diğer arama motorları neler söylemek istediğinizi tam olarak anlamayabilir.

Buna ek olarak paylaştığınız görselin formatı da önem taşır. Genellikle JPG ve PNG, PDF formatlarına aşina olsak da inşaat, iç dizayn, mimarlık sektörleri gibi bazı websitelerinde DWG formatı eklenmesi büyük önem taşır. Kelime anlamı olarak çizim anlamına gelen DWG, AutoCad programının özel bir biçimidir. Bu tür çizimleri oluşturduktan sonra PDF formatında göndermeniz veya bir rapor olarak siteye eklemeniz gerekirse ReaConverter DWG to PDF aracını kullanabilirsiniz.

 

3-193.jpg

 

6. Görsel Başlığı

Görsel başlığı, sadece görsel hakkında ek bilgi sağlamak için kullanılır. Bunun dışında ciddi bir işlevi yoktur. Ama kullanılmasının olumlu etki yaptığı bilinmelidir.

 

SONUÇ

Resim alt etiketlerinin doğru bir şekilde kullanımı, SEO açısından son derece önemlidir. Ama burada kullanılanların kesinlikle görselle ilgili olması ve abartılı olmaması gerekir. Aksi durumda SEO açısından beklenen etki görülmeyecektir. Doğal ve hedeflenen kelimelerin kullanıldığı alt etiketler, SEO açısından, şaşırtıcı derecede önemli yararlı sonuçlar verecektir.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.