1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Reklamda Yeni Dönem: Influencer Marketing

Reklamda Yeni Dönem: Influencer Marketing

Geleneksel pazarlama yöntemleri, çağın ihtiyaçlarına tam anlamı ile yanıt verememektedir.

A+A-

Bu nedenle pazarlama şirketleri de teknolojinin hayatın her alanına yayıldığı günümüzde yeni stratejiler geliştirmeye devam etmektedir. Akıllı telefonların çok küçük yaşlardan yetişkin kesimlere kadar kullanılmaya başlandığı şu zamanda reklam stratejileri de kitle iletişim araçları yerine internet üzerinden insanlara ulaştırılmaktadır.

İnternet dünyası, kişilerin sahip olmak istedikleri her türlü bilgiye tek tıkla ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Eski zamanlarda satın alınmak istenilen bir ürün, çevreye sorma, tanıdıklardan görüş alma, satış temsilcileri ile görüşme gibi araştırma yöntemleri sonucunda karar verilmekteydi. Bu şekilde gerçekleştirilen reklamlar da pazarlama sektöründe Word of mouth yani ağızdan ağıza reklam olarak tanımlanmaktadır. Eski pazarlama yöntemlerinde en yaygın tercih edilen bu yöntem, şekil değiştirerek günümüzde devam etmektedir.

Bir ürün hakkında yorumları görmek, kullanıcı memnuniyetini öğrenmek için artık internette tek tık yeterli olmaktadır. Sosyal medyanın gücü de günümüzde inkar edilemeyecek kadar büyük bir etki yaratmaktadır. Birçok reklam yaptırmak isteyen kişi influencer marketing ajansı üzerinden reklamlarını gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Müşterilerde daha gerçekçi bir izlenim bırakan, sıradan reklamlara göre daha fazla güven veren influencer marketing kısaca sosyal medya fenomenleri aracılığıyla bir ürünün tanıtımının yaptırılması anlamına gelmektedir.

Influencer Marketing Ajansları Çalışma Şekli

Eski zamanlarda okul, iş yerinde, sosyal çevrede popüler olmak ne kadar önemliyse günümüzde de sosyal medya üzerinde popüler olmak o denli önemli. Çok takipçili hesaplar artık “sosyal medya fenomeni” olarak tanınmaktadır. Bu fenomenler tıpkı televizyon ünlüleri gibi sosyal medyaya üne sahip olarak yaptıkları paylaşımlar ile milyonlarca insana ulaşabilmektedir. Bu kaynağı kullanmak isteyen pazarlama sektörü, sosyal medya fenomenlerine tanıtımını gerçekleştirmek istedikleri ürünü göndererek paylaşım yapmalarını, kendi izlenimlerini paylaşmalarını istemektedir. Birçok firma influencer marketing Türkiye sektöründe de bu yöntemle müşteri kitlelerine ulaşmaktadır.

Yeni bir kavram olmasından dolayı “influencer marketing ne demek” sorusu sık sorulmaktadır. Aslında sosyal medya kullanıcısı olan herkes, takip ettiği popüler sayfalarda her gün hatta her an bunun örneklerine şahit olmaktadır. “Memnun kaldığım ürünler, mutlaka denemelisiniz, ben denedim sizde deneyin” şeklinde çeşitli başlıklar altında paylaşılan birçok ürün influencer marketingin bir parçası olmaktadır.

Kozmetikten sağlık ürünlerine giyimden ev yaşam ürünlerine kadar her alandaki ürün için bu pazarlama yöntemi sosyal medya üzerinden uygulanmakta ve firmaları memnun edecek sonuçlara imza atmaktadır.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.