1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Reis Konfeksiyon hedefini büyüttü!

Reis Konfeksiyon hedefini büyüttü!

Darıca’da 6 bin metre kare üzerine kurulu firmasıyla piyasanın ceket, manto ve kaban ihtiyacını karşılayan Reis Konfeksiyon ile bir söyleyişi gerçekleştirdik. Firmanın ortaklarından olan aynı zamanda İmalat Müdürlüğü görevini yürüten Serkan Avcı sorularım

A+A-

Darıca’da 6 bin metre kare üzerine kurulu firmasıyla piyasanın ceket, manto ve kaban ihtiyacını karşılayan Reis Konfeksiyon ile bir söyleyişi gerçekleştirdik. Firmanın ortaklarından olan aynı zamanda İmalat Müdürlüğü görevini yürüten Serkan Avcı sorularımız yanıtladı. 

 

 

Serkan Bey sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

1974 çorum doğumluyum. 30 yıldır tekstil sektöründe çalışıyorum. 3 senedir Reis Konfeksiyon’da İmalat Müdürü olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda ortaklarından birisiyim. 

 

 

 

Reis Konfesksiyon nasıl kuruldu? Tekstil sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz? Kuruluş hikâyenizi sizden dinleyebilir miyiz?

 

1964’te  Muzaffer Aytaç’ın dedesinin tekstil sektöründeki çalışmalarıyla bu piyasaya girdik. 40 sene önce toptancı olarak sultan hamam’da kuruldu.   Dedesinden babasına, ardından Muzaffer Aytaç’a geçti. O dönemde Abdullah Kiğılı ile beraber ortak olarak çalışmaya başlandı.  Ardından konfeksiyon imalathanesine kuruldu. İşyeri Levent’te bulunan sanayiye bölgesine geçti. Yaklaşık 15 sene konfeksiyon olarak Levent’te faaliyet gösterdik. Fakat yer değişikliğine gerek duyuldu bu nedenle yaklaşık 10 sene Maltepe’de Star Giyim olarak hizmet verdik. 10 sene önce yani 2002 yılında Reis Konfeksiyon adıyla Darıca’da faaliyet gösteriyoruz. 

 

 

 

Şuan yeniden yapılandırma aşamasında bir değişim içindesiniz. Bu fikir nasıl oluştu? Amaçlarınız nelerdir?

 

Şuana kadar sadece bayan giyimde üretim yapıyorduk. Piyasada erkek ceketi üreten yer olmaması bizi bu değişime götürdü. Bu konuda müşterilerimizden gelen talepler çok fazlaydı. Piyasadaki açığı fark edince böyle bir karar verdik. Binamızın üst katında erkek giyimi için bir alan oluşturduk. Çalışmalarımızı başlattık. 

 

 

 

Bu değişimden sonra eski ve yeni yapılandırmaya kıyaslayacak olursanız nasıl bir fark ortaya çıkacak? Yeni Reis Konfeksiyon karşımıza nasıl çıkacak?

 

Yeni Reis Konfeksiyon, ileriye dönük, müşterilerinin isteklerini baz alan, daha hızlı üretim yapan, piyasadaki erkek manto, ceket ihtiyacını karşılayan bir firma

olacak. İlerisi için birçok planımız söz konusu. Bunları da zamanı gelince müşterilerimize sunacağız. 

 

 

 

Şuan çalışan kaç personeliniz var?

 

450 tane personelimiz firmamızda çalışmaktadır.

 

 

 

Reis Konfeksiyon olarak kalite ve üretim politikanız nedir? Vizyon ve misyonunuza kısaca değinebilir misiniz?

 

Türkiye sınırlarını aşarak , global markalar yaratıp,uluslararası platformda önemli bir yer edinmektir. Bu hedefe ulaşmada tüm ekip olarak aynı amacı birlikte özümsemek en efektif alt yapının oluşturulması , insan kaynaklarına yapılan yatırımlar ve pazarlama stratejilerinin doğru oluşturulması gibi konulara odaklanılmıştır. Bunun dışında en iyi trend, en iyi kalite, en iyi fiyat ile hazırlanan katma değeri yüksek ürünleri en iyi servis ile yurt içi ve yurt dışına sunmaktır Yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımımız , hayal gücümüz ve girişimlerimizle müşteri memnuniyeti sınırlarını aşmaktır. Doğru üretim ve satış kombinasyonu ile dinamik bir moda tasarım ve üreticisi olmaktır.Kalite ve verimliliğimizin kendi kullandığımız üstün teknoloji gücü ve özveriyle çalışan personelimizdir .

 

 

 

Reis Konfeksiyon’un kurum kültürü ve çalışma ortamı nasıldır? Yönetici çalışan ilişkisini açıklayabilir misiniz?

 

Çlaışanlarımızın memnuniyeti ve motivasyonu bizim için çok önemlidir. Taleplerini dikkate alarak faaliyet gösteriyoruz. Konu ile ilgili anket çalışmalarımız söz konudur. gizlilik ilkesini baz alarak, 6 ayda bir anket yapıyoruz. Memnuiyetlerini ve beklentilerini öğreniyorum. İdari kadrodan, beslenme, ulaşım ve çalışma ortamınızdan ne kadar memnun olduklarını tespit ediyoruz. Bu anlamda personelimizden olumsuz olabilecek hiçbir tepkiyle karşılaşmadık. İşyerinde bir yılını olduran her personele 15 günlük yılık izini veriyoruz. Bu piyasada en yükse maaşı biz veriyoruz. 

 

 

 

Reis Konfeksiyon olarak manto, ceket ve kaban üretiminde piyasa ihtiyacının ne kadarını karşılıyorsunuz?

 

Günlük 3 bin, aylık olarak ise yurt içi ve yurt dışında 100 bine yakın üretim yapıyoruz. Bunun 60 bin tanesi ceket, 40 tanesi kaban. Kendi firma binamız dışında Reis Konfeksiyon’a hizmet eden 25 tane fason atölyemiz var. Bunun dışında120 üst gurubumuz mevcut. Bunun dışında etek, elbise, pantolon gibi alt gurup üretimimiz var. Alt ürünleri, Yargıcı, Koton, Boyner gibi büyük firmalara gönderiyoruz. .

 

 

 

Yıllık üretim miktarınız ne kadar?

 

800 bin mal üretiyoruz.

 

 

 

Reis Konfeksiyon’un şuan sektördeki gelişiminiz ve büyüme oranınız ne durumda?

 

Geçen seneye göre yüzde yüz bir büyüme gösterdik. Geçen seneki aylık kapasitemiz 40 bin de iken bu sene 100-120 bin arasında arttı. Geçen yıl senelik kapasitemiz 400 bin tane iken bu sene 800-850 arasındadır. 

 

 

 

Reis Konfeksiyonun tekstil sektöründeki yeri ve farkı nedir? Üretimini yaptığınız mallar itibariyle piyasaya yön veriyor musunuz?

 

Reis Konfesksiyon’un tekstil sektöründeki en büyük farkı kalitesidir.  İddia ediyorum şuan hem adet yönünden, hem de kalite yönünden en cekette en iyisi biziz. 

 

 

 

Şuan kaç firma sizinle birlikte aynı üretimi yapıyor?

 

Bu işi Anadolu yakasında bu üretimi yapan firma yok. Günlük 3 bin üretimimiz söz konusu. Bu işi yapan yerler günlük 40-500 adet üretiyor.  Üretim adeti olarak piyasada tekiz. 

 

 

 

Size göre tekstil sektörünün en büyük problemi nedir? Siz bu problemlerle karşılaştığınızda ne gibi yöntemler uyguladınız ve uyguluyorsunuz?

 

Tekstil sektörünün en büyük problemi alt yapıdır. Alt yapıdan eleman yetişmiyor. Okullardaki eğitim sistemi değişti. Mezun bir öğrenci yaş itibariyle daha büyük oluyor. Mezun olup yetiştirilecek elemanın kalifiye edilme süreci 25 yaşını buluyor. Dolayısıyla sektöre kazandırılma süreci daha geç oluyor. Bu alt yapı, sektörde çalışan personelin donanımı ile yakından ilgilidir. Bu tip sorunları çözmek için şirket bünyemizde bir eğitim birimi kurduk. 

 

 

 

Nasıl bir birim bu? 

 

İş-Kur’un destek verdiği eleman yetiştirme programımızdır. Birimde eğitiyor, üretim kısmında yani ana bantlarda faydalı ve verimli olacağını almadığımız zaman atölye kısmında çalıştırmaya başlıyoruz. 

 

 

 

Müşteri memnuniyeti politikanızdan biraz bahseder misiniz?

 

Başarımızın en önemli sırrı müşterilerimizindir. Müşteri konusunda odaklanma kararımız bizi hizmet seviyelerine sezgisel, tutarlı ve kişiselleştirilmiş bir şekilde yeniden tanımlamakta öncü yapmıştır. Bu tutum müşterimizin şirketimize duyduğu güvenin artmasını sağlamıştır. Bizi bu olduğumuz yere getiren değerlere bağlı kalmaya , bu başarıya katkı sağlayan çalışanlarımız ve müşterilerimizle birlikte devam etmek hedefimizdir. Müşteri memnuniyeti bizim çalışma politikamız belirleyen esas unsurdur. Bunun için hızlı üretime çok önem veriyoruz.  Hızlı üretim ve kalite esas prensiplerimiz arasınadır.  

 

 

 

Yurt dışında faaliyet gösteriyor musunuz? Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

 

 Yurt dışına ihraçta bulunduğumuz ülkeler var. Bunlar İspanya Almanya, Belçika. İsrail’e Zara markasına ihracat yapan firmalara arasındayız. Önümüzdeki sene içinde bir Amerika çalışmamız olacak, Amerika pazarına gireceğiz ve hızlı bir şekilde büyüyeceğiz.  

 

 

 

Önümüzdeki dönem ve seneler için hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırım ve projeler söz konusu mu?

 

Şuan Karabük Yenice’de  3 bin metrekare alanda kurulan bir fabrikamız faaliyet göstermektedir. Yaklaşık 180 personelle bluz üretimi yapılmaktadır. Bunun dışında Anadolu’ya açılma kararı aldık. Zonguldak Çaycuma’da bir yer daha tuttuk Yakın bir zamanda faaliyete geçireceğiz. Burada elbise etek, pantolan dikimi yapacağız. Bunun dışında ileriye dönük olarak hayata geçireceğizmi bir Merter projemiz söz konusu. Merter’de  satış ofisi ve showroom’umuz var. Aktis olarak hayata geçireceğiz. Müşterilerimiz buradan ürün beğenip sipariş verecekler. Bu sayede Avrupa yakasında bulunan müşterimiz Darıca’ya kadar gelmeyecek.

 

 

 

2013’te yeni kaban, manto ve ceket modelleri üretecek misiz?

 

Evet şuan 2013 modelleri üretim kısmında üretilmektedir.  2014 modelleri için çalışmalara başladık 

 

 

 

Yeni sezon için iddialısınız?

 

Evet,  bu üretimi yapan bütün firmalardan öndeyiz. Model hanemizde 4 modelist, 2 stilist tane modelist çalışıyor. Laleli çok büyük bir pazar. Modelist ve stilistlerimizle Laleli gibi büyük bir pazara iş yapıyoruz. 

 

 

 

Reis Konfeksiyon’da istihdam açığı var mı? Şuan ve önümüzdeki günler itibariyle Personel alımınız olacak mı?

 

Evet. İmalat ve finish birimlerinde yeni kurulan bantlar için  açığımız var. 450 personel 120 makinayla çalışıyor. En az 200 makine çalışmalı. 150 personel açığımız var. Biz bu işyerini 600 personel çalıştırma kapasitesiyle kurduk. Bu nedenle yetiştirilmek üzere baya ve bayan personel alımı yapacağız. Önümüzdeki sene 600 işçiyle beraber çalışacağız. 

 

 

Röportajımıza katıldığınız için teşekkür eder, iş hayatınızda başarılar dileriz

 

Biz teşekkür ederiz.

 

 

 

 

-Reis Konfeksiyon ile ilgili bilmedikleriniz-

 

Reis Konfeksiyon kişiye özel üretim yapmaktadır. Bu bağlamda bir dönem Milli Takım’ın ceket ve pantolonlarını hazırladı.

 

Reis Konfeksiyon’un kurucusu olan Muzaffer Aytaç’ın babası, Turgut Özal’ın terzisiydi.

 

Reis Konfeksiyon’un sektördeki en önemli farkı ve avantajı, imalatlarını kendilerinin yapıyor olması. Müşteri giymek isteyeceği ürünü üretim bölümde görüp seçebiliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.