1. YAZARLAR

  2. Ömer AVCI

  3. Ramazan’da fakirleri sevindirmek
Ömer AVCI

Ömer AVCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan’da fakirleri sevindirmek

A+A-

Ramazan ayı yaklaşıyor birkaç gün sonra inşallah ensemizde olacaktır. Tabi bu ay gelmeden evvel yapılabilecek en güzel şeylerden bir tanesi de fakirleri sevindirmek ve kumanya yardımı yapmak.
Bizler bu konuya aslında hassas bir milletiz. Severiz yardımlaşmayı, mutlu etmeyi seven ve el uzatmasını bilen bir toplumuz. Maddi imkanları kısıtlı olanlar elbette zorlanarak yapıyorlar bu yardımları ama eminim ki gönüllerinden ah keşke olsa da çok versek diye geçiriyorlardır.
Bir hadisi şerifte Bazı kimseler, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak, onlara yardımcı olmak için yaratılmıştır. İhtiyaç sahipleri bunlara başvurur. Bunlar için ahirette azap korkusu olmaz. Buyrulmuştur.
Evet maddi imkanları iyi olan kişiler bu hadisi şerife nail olabilirler tabi sadece maddi durumu iyi olmak yeterli değil kişilik, iman, amel güzelliği de şart.

(Din kardeşinin bir işini yapana, melekler dua eder. O işi yapmaya giderken, her adımı için bir günahı af olur ve kıyamette çeşitli nimetlere kavuşur.) [İbni Mace)

(Din kardeşinin rahata kavuşması veya sıkıntıdan kurtulması için idarecilere gidip uğraşana, sırat köprüsünden, herkesin ayağı kaydığı zaman, Allahü teâlâ ona yardım eder.) [Taberani]

(Allahü teâlânın en sevdiği iş, elbise vererek veya yedirip içirerek yahut başka bir ihtiyacını karşılayarak, bir mümini sevindirmektir.) [Taberani]
(Kim, bir müslümanın sıkıntısını giderip, onu sevindirse, Allahü teâlâ, kıyamette en sıkıntılı anlarda, onu sıkıntılardan kurtarır.)[Buhari]
(Din kardeşine yardım edenin yardımcısı, Allahü teâlâdır.)[Müslim]
(İnsanların en iyisi, onlara faydası çok olanıdır.) [Kudai]
(Allahü teâlânın farzlardan sonra en çok sevdiği iş, bir mümini sevindirmektir.) [Taberani]
Yukarıda yazmış olduğumuz hadisi şerifleri göz önünde bulundurup bu Ramazan’dada birilerini sevindirmeyi ihmal etmeyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.