1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Profil Ve Çelik Borular Nedir?
Profil Ve Çelik Borular Nedir?

Profil Ve Çelik Borular Nedir?

Büyük veya küçük proje yapılarında dayanıklılık ve uzun ömürlülük oldukça önemlidir.

A+A-

 

 

Bunun için projelerde kullanılacak malzemenin seçimine dikkat edilmelidir. Yapıların dayanıklılıklarının arttırmak için profiller kullanılmaktadır. Kutu profil, sanayi profili, kontrüksiyon profil ve yapı profil olmak üzere çeşitli profiller bulunmaktadır. Bu profiller standart ölçülerde oluşturulabileceği gibi yapılara uygun olarak farklı ölçülerde de oluşturulabilir. profil fiyatları, profil çeşidine ve kullanılan malzemeye göre farklılık göstermektedir.

 

Kutu Profil Nedir?

 

Profilin şekli dikdörtgen ya da karedir. Kutu profilin ortası boştur. Kenarları ise standart ölçülerde ya da yapıya uygun olarak hesaplanan ölçülerde üretilebilmektedir. Kutu profil birçok farklı sektörde ve farklı alanda kullanılmaktadır. Yapısı sebebiyle hobi amaçlı olan etkinliklerde de kullanımı tercih edilmektedir. Yapılara uyumu açısından kutu profil ölçüleri değişebilmektedir. Projenin yapısına uygun olarak özel ölçülerde kutu profil üretilebilmektedir.Pek çok büyük ya da küçük inşaat projesinde kullanılmaktadır. Inşaat projeleri dışında farklı sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Galvaniz, paslanmaz çelik, alüminyum ve demir kutu profil yapımında sık kullanılan malzemeler arasındadır.

 

Kutu profil soğuk olarak haddelenmiş bantların ileri teknoloji ile şekillendirilmesi olarak ifade edilebilir. Standart ölçülerde oluşturulabileceği gibi projenin yapısına uygun olarak özel ölçülerde de üretebilmektedir.

 

Yapı Profili Nedir?

 

Ev ve iş yeri gibi bir çok insaat yapısının projesinde kullanılmaktadır. Yapıya uygun ölçülerde üretilebilmektedir.

 

Sanayi Ve Kontrüksiyon Profilleri Nedir?

 

Sanayi ve dayanıklı çelik profillere ihtiyaç duyulan alanlarda tercih edilmektedir. İnşaat sektöründe, gemi ve otomotiv sanayisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Dikişsiz Çelik Boru Nedir?

 

Kütüğün ısıtılıp haddelenmesi sonucu oluşturulmaktadır. Yüksek haddelenme hızı ile oluşan basınç sonucunda konfigürasyon, kütüğün merkezini aşındırarak boşluk oluşturmaktadır. Oluşan bu kovan daha sonra bir mandrell yardımı ile çap uzunluğu ayarlanarak borunun oluşması sağlanmaktadır. Dikişli boru dikişsiz buradan farklı olarak saç kıvırarak ve kaynak yapılarak oluşturulmaktadır. Bu sebeple dikişsiz çelik çekme boru gibi mikroskobik homojenliği gazla değildir. Dikişsiz çelik boru istenen çap ve et kalınlığında üretilebilmektedir. Dikişli borulara göre maliyetleri daha fazladır. Pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır.

 

Otomotiv sanayi

 

Gemi sanayisi ve teknolojisi

 

Savunma sanayisi

 

Makina imalat

 

Pompa sanayisi

 

Pres imalatı

 

Petrol sanayisi

 

Beton sanayisi

 

Hidrolik sektör

 

Dikişsiz boruların ölçüleri yapıya uygun olarak üretebilmektedir. Dış çap kalın 10- 800 milimetredir. Et kalınlığı 1.6-80 milimetre uzunluğundadır.

 

Dikişli Ve Dikişsiz Çelik Boru Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Dikişli çelik borunun mikrobiyal homojenliği daha düşüktür.

 

Dikişsiz çelik borular soğuk çekme yöntemi ile oluşturulmaktadır.

 

Dikişsiz çelik borularda dikişli borulardan farklı olarak kaynak izi bulunmamaktadır.

 

Dikişsiz çelik boruların yüksek basınca karşı mukavemeti daha fazladır.

 

Dikişsiz çelik boruların maliyetleri dikişli çelik borulara göre daha fazladır.

 

Dikişsiz çelik borular yüksek maliyette olmasına karşın daha uzun ömürlüdür.

 

Dikişsiz Çelik boruların korozyona karşı gücü dikişli daha yüksektir.

 

Dikişsiz çelik borular dikişli borular yerine kullanılabilmektedir. Ancak dikişsiz çelik borular dikişsiz boruların yerine kullanılamaz.

 

Dikişli çelik boruların kaynak kısmının yapı için yeterince dayanıklı olup olmadığını test etmek gerekmektedir.

 

Dikişli Çelik Boru Nedir?

 

Dikişli çelik borular rulo şeklindedir. Istenilen boru ölçüsüne göre üretilebilmektedir. Rulo şeklinde saclar kesiler. Kesilen yassı saclar haddelenerek yarım ay şekline getirilir. Ardından yarım ay şeklindeki yapı bir çembere dönüştürülmektedir. Çemberin oluşturulmasının ardından her iki taraf birbirine kaynak ile yapıştırılmaktadır. Dikişli borular endüstride kullanım alanlarına göre HIF veya TIG kaynakları kullanılarak birleştirilmektedir. Doğalgaz ve su tesisatları için kullanılmaktadır. İskele ve gemi sanayisinde tercih edilmektedir. Ayrıca dikişsiz çelik borunun kullanıldığı farklı endüstriyel alanlarda bulunmaktadır.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.