1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Perçin Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Perçin Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Makine elemanlarının bir daha sökülemez bir biçimde sağlamlaştırılması için kullanılan alete perçin denilmektedir.

A+A-

Makine elemanlarının bir daha sökülemez bir biçimde sağlamlaştırılması için kullanılan alete perçin denilmektedir. Parçaların bu alet ile birleştirilmesi işlemine ise perçinleme denir. Montaj işi ile yakından ilgilenen birçok kişinin hakim olduğu ve bildiği bir alet olan perçin bu işlerden uzak olan kişiler için biraz uzak bir tanımdır. Makine tezgahlarında, endüstriyel işlerde, mutfak eşyalarında kulpları sabitleştirmek için de perçin sıkça kullanılan bir alettir. Nasıl bir işlem yapılacaksa buna uygun olarak üretilen başlıklarından biri kullanılır. Ve bu sayede işlem en sağlıklı ve en sağlam şekilde yapılmış olur. Kullanım amacına göre farklı başlıklar kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak; çatı ve köprü için çelik konstrüksiyonlar kullanılarak çok daha sağlam olmaları sağlanmaktadır. Sızdırmaz perçinler genellikle mutfak oluklarında ya da su sızıntısı olan yerlerde bu sorundan kurtulmak için kullanılır.

Kaynak İle Perçinleme Arasındaki Fark

Bağlama elemanlarından biri olarak bilinen perçin sökülmez özelliğe sahip olduğu için son derece sağlam yapıdadır. Bağlama elemanları sökülebilir ve sökülemez olarak ikiye ayrılmaktadır. Perçin bağlantıları titreşimlere karşı darbelere karşı son derece dayanıklıdır. İnşaatlarda, gemilerde ya da uçaklarda çok sık olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda teknoloji geliştikçe kaynak teknolojisinin çok daha fazla kullanıldığını görmekteyiz. Fakat buna rağmen günümüzde perçinleme işlemi hala kullanılmaktadır. Eskiden çok daha fazla kullanılan bu yöntemin günümüzde kullanımı azalmıştır. Perçin kaynağa göre aslında çok daha güvenilir çok daha sağlam ve çok daha ekonomiktir. Kaynak işleminde yüksek bir erime olduğu için çarpılmalar, yüksek gerilimler meydana gelebilirken perçinleme işleminde bunlar ile karşılaşmazsınız. Bu nedenle çok daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak : https://www.percin.com.tr/percin-nedir/

Perçinleme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perçin malzemesini ve başlığını yapılacak işe uygun bir şekilde seçmek çok önemlidir. Aksi takdirde yapılan iş sağlamlığını yitirebilir. Olumsuz bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız perçinleme yapmadan önce bağlanacak elemanların tespitini doğru bir şekilde yapmalı ne gibi kuvvete maruz kalacağını doğru bir şekilde hesaplamalı ve doğru perçin malzemesini kullanmalısınız. Bu şekilde sistemli bir çalışma yapıldıktan sonra son derece iyi sonuç alacağınızdan emin olabilirsiniz. Perçinleme işlemi sıcak ya da soğuk şekilde işlemin ne olduğuna göre değişiklik gösterebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.