1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Paslanmaz Çelik Borunun Tüm Özellikleri

Paslanmaz Çelik Borunun Tüm Özellikleri

Paslanmaz çelik boru seçenekleri ile adından sıkça söz ettiren Borşen, paslanmaz fittings ve boru ürünlerinin özelliklerine ve yapısına değindi. İşte, detaylar!

A+A-

 

Paslanmaz çelik boru seçenekleri ile adından sıkça söz ettiren Borşen, paslanmaz fittings ve boru ürünlerinin özelliklerine ve yapısına değindi. İşte, detaylar!

Günlük hayatımızın standart akışında nereye gidersek gidelim mutlaka borularla karşılaşmışızdır. Köprülerden tünellere kadar her yerde büyük borular gözle görülecek alanlarda tutulmaktadır. Her sektörde kullanılan bu borular, yakıcı olan sıvılara, asitlere ve de kimyasallara karşı daha dayanıklı hale getirilerek tüm sektörlere uyması sağlanmaktadır. Standart su giderlerinde genellikle plastik yapılara başvurulmaktadır. Fakat bu tarzda olan yapıların herhangi bir çatlama ya da paslanma sonrasında kullanılmaz hale gelmektedir. Daha büyük olan tesisatlarda, limanların işletmelerinde, petrokimya çalışması yapılan alanlarda ise kullanılan tesisat paslanmaz boru kullanılarak yapılmaktadır. Bu borular uzun ömürlü kullanılmaktadır. Bunu sağlayan ise uzun yıllar boyunca paslanmaz oluşu ve dış faktörlere karşı dayanıklı olmasıdır. Ayrıca bu tarzda borular, yüksek gerilimi olan alanlarda ve yüksek basınçlı alanlarda da kullanılabilmektedir. Plastik borular ile kıyaslama yapıldığında çok daha dayanıklıdır ve içinde barındırdığı krom sayesinde de korozyona karşı dayanıklılığı vardır ve kimyasal ürünlerin yer altından çıkarılması, taşınması ve de saklanabilmesinde önemli bir role sahiptirler.

Borşen firması da paslanmaz çelik boru, paslanmaz fittings ve paslanmaz boru imalatı alanında adını kanıtlamış bir firma olup yaptığı bu ürünlerin kaliteli olmasına son derece özen göstermektedir.

Borularda Çelik Kullanılmasının Nedenleri

Paslanmaz çelik, tamamen yeniden dönüşebilen, çevre dostu bir üründür. Korozyon olaylarından etkilenmez ve paslanma gibi durumlar ona uğramaz. Paslanmaz çelik içerisinde bulunan kromun sayısı ve bütün boru içindeki malzemelere olan oranı, paslanmaya karşı olan dayanıklılığı belirleyecektir. Yani ne kadar çok krom varsa o kadar dirençli olacaktır. Neden borularda çelik kullanılıyor sorusunun yanıtını paslanmaz çelik tabiri de belirtmektedir. Yassı, plaka, tel ve çubuk şekillerinde üretilebiliyor ve hem sıcak hem de soğuk haddeleme ile döküm parçası haline getirilebilmektedir. Gıda sektöründen endüstri sektörüne, buradan da sağlık sektörüne kadar çok tercih edilen bir malzemedir. Uygulama yapılacak olan alanda analizler, araştırmalar yapılıyor ve oraya en uygun olan krom oranı hesaplanarak ona göre uygulanacak ürün hazırlanmaktadır. Paslanmaz çelik kalitesi kalıcılığı belirleyeceğinden, ürünün dayanıklılığı iyi olmalıdır.

Paslanmaz Boru Kullanım Alanı

Günümüzde ürünler üretilirken artık insanların ihtiyaçları ve eksiklikleri düşünülmektedir. Artan ihtiyaçlar ile birlikte bunlara uygun çözümler de artış göstermektedir. İlk üretimlere bakıldığında standart silindir şekillerde borular üretilmiştir. Ancak sonraları, ihtiyaçlar ve kullanım alanları artmış ve bunlara bağlı olarak da borularda şekil bakımından farklılıklar meydana gelmiştir. Önceleri ağaç kullanılarak üretilen borular, yine ihtiyaç artışı ile demir, paslanmaz çelik, plastik vs. gibi daha birçok çeşide yerini bırakmıştır.

Boruların kullanılacağı alana göre kalite ve ham madde seçimi yapılıyor ve yine kullanılacak alana göre borulara şekiller veriliyor. Borşen firmasına ait, paslanmaz boru, paslanmaz çelik boru, paslanmaz çelik, paslanmaz boru imalatı ve paslanmaz fittings ürünleri ve hizmetleri hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.