1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Panel Cephe Kaplama Özellikleri
Panel Cephe Kaplama Özellikleri

Panel Cephe Kaplama Özellikleri

Dış panel cephe kaplama; ses yalıtımı ve uygulama açısından ısı yalıtımı sağlanır.

A+A-

 

 

Dış panel cephe kaplama; ses yalıtımı ve uygulama açısından ısı yalıtımı sağlanır. Bu yöntemde kullanılan malzemeler dışardan ısı transferini azaltır ve ısının ısı iletkenliğini arttırır. Yalıtım sağlarken, tüm binayı bir bütün olarak ele almak ve yapılacak tüm işlemlerde tam olarak hareket etmek önemlidir. Bina içinde dış cephe kaplaması oluşturularak önemli faydalar yaratılır ve ısı kaybı önlenir.

 

Estetik olarak, bu görünüme katkıda bulunur ve çeşitli uygulamalarda ısı yalıtımı taşır. Özellikle teknolojik gelişmeler sayesinde geniş içeriğe izin verir. Malzemede çok hafif olan ve bina cephelerine kurulabilecek dış kaplamalar; Ağırlıksız bir bina için geçerlidir.

 

Dış kaplamalarda; Kullanılmış ahşap, prefabrik, kıyı baskı, alüminyum kompozit paneller, doğal taş ve kaplama. Dış cephelerde, bina içindeki ısı kapatıldığında soğutma ve ısı kaybı çok geç meydana gelir. Bu nedenle, depolanan ısı miktarı düşük ve sınırlıdır.

 

Dış Kaplama Çeşitleri

 

Bu yöntem ülkemizdeki işlerin bitirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu genellikle daha ucuz olması nedeniyle tercih edilir. Yapıya hem dış hem de iç kısımlarda uygulanabilir. 2011 yılında kabul edilen yeni yasalara göre, bina belirtilen yalıtım standartlarına uygun olmalıdır. Ayrıca, bu yıldan önce inşa edilen yapılar Mayıs 2017'ye kadar gerekli belgeleri almalıdır.

 

Amerikan Siding: Boya ve bakım masrafı gerektirmediğinden uzun süre daha faydalı olabilir. Yapıyı hücre etkisiyle ultraviyole ışınlarına, rüzgar gürültüsüne ve kötü hava koşullarına karşı korur. Tutuşmaz ve kendini söndürür. Neme karşı dayanıklıdır. Bu sütunlarda hasarı ve yapıdaki çeliklerin aşınmasını önler. Metrekare başına ortalama 4 kilogram ağırlık ekler. Bu kolaylık ön plana çıkıyor. Gerilme oranı, en düşük kaplama yöntemlerinden biridir.

 

Ahşap Kaplama: Estetik olarak, çoğu malzemeden daha estetik görünümlü görünüyor. Ancak ahşabın yanıcı özelliklerinden dolayı özel dikkat gösterilmeli ve gerekli önlemler panel cephe kaplama için alınmalıdır.

 

Taş Kaplama: Yapıyı farklı renkteki doğal taşlarla korur ve süsler. Genellikle yaz platformlarında uygulanır. Kışın ılık, yazın ise soğuk tutabilen bazı taşların doğal bakımı vardır.

 

Prefabrik Kaplama: Prefabrik dış kaplamalar da sıklıkla tercih edilir. Isı yalıtım sistemleri sayesinde, kaplama dışında ilave bir kaplamaya gerek yoktur. Malzemenin kalın yapısı ayrıca yalıtım gereksinimlerini de karşılar ve iyi kullanımla iyi kalitede tasarruf sağlanır.

 

Cephe kaplama panelleri, perde duvar sistemi sektöründe hızla yerini aldı. Dış cephe kaplamalarında, iç cephe kaplamalarında, döşeme ve tavan kaplamalarında yaygın olarak kullanılır. Tamamen doğal malzemeler kullanılarak üretilmiş, A1 sınıfı panel cephe kaplama ürünleri zararlı maddeler içermez ve çevre dostudur. Lifli çimento tabakaları, içerdikleri su ve nemden etkilenmez.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.