1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Osmanlı gerçeği Gebze'de aydınlandı!

Osmanlı gerçeği Gebze'de aydınlandı!

Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, son dönemde popüler olan tarihi dizilerde gerçeklerin yansıtılmadığını belirtti.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kültür Sanat Günleri’ne katılan tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, son dönemde büyük ilgiyle izlenen tarihi dizelerin her zaman gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bahadıroğlu, özellikle Hürrem Sultan konusuna değinerek, “Bu tip dizilerde Hürrem Sultan sanki beddua edilecek biri gibi gösteriliyor. Ama gerçek hiç de öyle değil, Hürrem Sultan, Mekke ve Medine’ye her sene altın gönderen, hayır eserleri olan ve bu yüzden parasız kalmış bir hanım sultandır” dedi.

 

 

SÖYLEŞİYE YOĞUN İLGİ

 

 

Ünlü tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Kültür Sanat Günleri kapsamında geçtiğimiz hafta Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde bir söyleşi gerçekleştirdi. ‘Osmanlı’da Saray Hayatı, Harem, Hürrem’ konulu söyleşiye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

 

 

 

DİZİLERDEKİ YANLIŞLARA DİKKAT ÇEKTİ

 

 

Yavuz Bahadıroğlu, konuşmasında son dönemde büyük ilgiyle izlenen tarihi dizeler ve burada yapılan yanlışlara dikkat çekti. Türklerin atalarının, dizilerde görüldüğü gibi olmadığını söyleyen Bahadıroğlu, “Örneğin Kanuni Sultan Süleyman hayatının büyük bir bölümünü seferlerde geçirmiş bir hükümdardır. 46 yıllık yaşamı içinde sadece 2,5 yıl sarayda kalmıştır. Geri kalan hayatı at üzerinde, seferlerde geçmiştir. Böyle bir hükümdarı haremden çıkmayan biri gibi göstermek son derece yanlıştır” dedi.

 

 

HÜRREM SULTAN BEDDUA EDİLECEK BİRİ DEĞİL

 

 

Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu söyleşisine konu olan Hürrem Sultan hakkında da yanlış ve bilinmeyen konularla ilgili detay aktardı. Dizide yaptıklarıyla neredeyse Hürrem Sultan’a beddua edilecek biri gibi gösterildiğine dikkat çeken Bahadıroğlu, “Hürrem Sultan, Peygamber Efendimizin beldelerine, hem Mekke’ye hem de Medine’ye sürre alayıyla her sene 3 bin altın gönderen hanım sultandır. 50 civarında hayır eseri vardır hatta o yüzden parasız kalmıştır. Yazdığı mektuplarda bunu görebiliyoruz” dedi.

 

 

HÜRREM SULTAN İYİ BİR ŞAİRDİ

 

 

Hürrem Sultan’ın aynı zamanda son derece iyi bir şair olduğunu hatırlatan Bahadıroğlu, dizide Türkçesi son derece az olan bir sultanmış gibi gösterilmesini eleştirdi.  Bahadıroğlu, “O dizide, Türkçe konuşmayı bilmeyen bir sultan var. Hürrem Sultan’ın mektuplarına, şiirlerine bakıyorsunuz Türkçe’nin yüreğine vurmuş bir kadın. Zaten doğru dürüst lisan bilmeyen de Osmanlıda padişah eşi olamazdı” dedi.

 

 

HAREM VE ENDERUNU ANLATTI

 

 

Dizilerin her zaman gerçeği yansıtmadığını söyleyen Bahadıroğlu, Osmanlı Sarayı’ndaki Harem ve Enderun’un, bugünkü anlamda, kız ve erkek okulu olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Bahadıroğlu, Osmanlı padişahları ve paşalarının eşlerinin Harem’de çok ciddi bir eğitimden geçerek yetiştirildiğini aktardı.

 

 

 

GERÇEKLERİ KİTAPLARDAN ÖĞRENİN

 

 

Yazar-tarihçi Bahadıroğlu, konuşmasının son bölümünde dizilerde tarihi ve teknik açıdan büyük hatalarının olduğunu tekrarlayarak, “Gerçek bilgiyi asıl kaynaklardan, yani kitaplardan öğrenin” tavsiyesinde bulundu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.