1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ORTADOĞU GAZETECİLER CEMİYETİ KURULDU

ORTADOĞU GAZETECİLER CEMİYETİ KURULDU

Türkiye’nin Ortadoğu eksenli ilk gazetecilik cemiyeti Ağrı’da kuruldu.

A+A-

Medya Konseyi Başkanı Nihat Aydın tarafından kurulan OGC’nin amaçları arasında bölgenin basın çalışanlarını bir araya toplamak, aralarındaki dayanışmayı sağlamak ve gazetecilik geleneğini korumak oluşturuyor.

Cemiyet olarak ilk temaslarının bölgedeki gazeteciler ve basın kuruluşlarına olacağını belirten Aydın, “Ulusal gazeteci meslek kuruluşlarının yanında Ortadoğu gazeteci meslek örgütleriyle de temas kurmak istedik. Çünkü bu misyonu yerine getiren herhangi bir kuruluş yok. Bu eksikliği OGC tamamlayacak. Ortadoğu önemli bir coğrafya ve bütün dünyanın gözü burada. Bölgenin tamamında dolaşımda olan haber ve bilginin önemi çok büyük. Burada görev yapan gazetecilerin birikimini, potansiyelini cemiyetimizin bünyesi altında toplayacağız. Mesleki olarak ortak projeler gerçekleştirmek, bölgenin sosyal ve kültürel boyutuna katkıda bulunmak, zengin bir gazetecilik birikimini ortaya çıkarmak amacını güdeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu ülkelerinin yanında Avrupa’da da temsilciliklerin açılacağını söyleyen Aydın, “Türkiye ve Ortadoğu ne kadar önemliyse Avrupa’da bizim için o kadar önemli olacak. Avrupa’nın farklı şehirlerinde de bürolarımız olacak inşallah. Medya mensupları için bir çatı olma hedef ve gayretimiz var. OGC, bir medya ve basın okulu işlevi görecek. En büyük amaçlarımızdan birini de bu düşüncemiz oluşturuyor” şeklinde konuştu.
OGC, 16 Temmuz’da Ağrı’da kongreye giderek genel başkanını belirleyeceğini ifade eden Aydın, “Haber alma hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi, gazetecilerin mesleki hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi niyetiyle yola çıktık” dedi.

Mesleki uğraşlarda ortaya çıkan güçlükleri minimize ederek çözüm yolları üretecek olan OGC’nin merkezinin önümüzdeki günlerde Ankara’ya taşınacağı belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.