1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Orta Asya'ya rekor yardım
Orta Asya'ya rekor yardım

Orta Asya'ya rekor yardım

Türkiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile imzalanan anlaşma çerçevesinde Orta Asya ülkelerindeki gıda güvenliği ve kırsal kalkınma gibi alanlardaki projeler için 10 milyon dolarlık kaynak aktardı.

A+A-

Türkiye ile FAO arasında 2006 yılında imzalanan ve yürütülmekte olan anlaşma çerçevesinde, FAO-Türkiye Ortaklık Programı'nın, FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerin büyükelçilerine tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ev sahipliğinde Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Afganistan, Azerbaycan, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan Büyükelçileri ile FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi, Dışişleri, Orman ve Su İşleri, Kalkınma Bakanlıkları, TİKA ve bakanlık yetkileri katıldı. 

 

 

10 MİLYON DOLARLIK YARDIM

 

 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, 1945 yılında kurulan FAO'ya Türkiye'nin 1948 yılında üye olduğunu, 1982 yılında da Ankara'da FAO'nun Türkiye temsilciliğinin açıldığını söyledi. Arzu, FAO ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi'nin Azerbaycan, Kazakistan Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan'ı kapsayacak şekilde 2007 yılında Ankara'da açıldığını belirterek, "FAO ile yapılan anlaşma çerçevesinde, ofisin kapsadığı ülkelerdeki projelerde kullanılmak üzere Türkiye 10 milyon dolarlık yardımda bulundu" dedi. 

 

 

27 PROJE KABUL EDİLDİ

 

 

Yapılan yardımla Ofisin kapsadığı ülkelerde, 7 bölgesel, 10 çok ülkeli ve 10 ulusal olmak üzere toplam 27 projenin kabul edildiğini anlatan Arzu, projelerin, gıda güvenliği, tarımsal ve kırsal kalkınma, ormancılık ve balıkçılık, doğal kaynakların yönetimi, tarımsal politikalar, gıda güvenirliği, hayvan ve bitki genetik kaynakları konularını kapsadığını bildirdi. Arzu, FAO ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın 5 yıllık bir süreyi kapsadığını ve 2011 yılında sona ereceğini ifade ederek, ortaklık programının uzatılması için bakanlığın gerekli girişimlerde bulunduğunu söyledi. 

 

 

"PROGRAMLA İLGİLİ BİLGİLENDİRİM"

 

 

Aktarılan kaynağın ve uygulanan projelerin amaçları doğrultusunda ve etkin kullanımıyla, bu ülkelerdeki ekonomik canlanmaya katkı sağlayacağını, tarım, gıda ve kırsal kalkınma gibi alanlardaki pek çok sorununun çözüleceğini belirten Bakan Yardımcısı Arzu, büyükelçilere, "Programla ilgili hükümetlerinizi bilgilendirin ve aktif katılımları için tarım bakanlıklarınızı teşvik edin" dedi. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.