1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ÖMER ÇEKER:SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİLİYOR
ÖMER ÇEKER:SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİLİYOR

ÖMER ÇEKER:SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİLİYOR

Basın açıklamasında konuşan Türk Sağlık­ Sen Koceali Şube Başkanı Ömer Çeker, "Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını işleri ve eşleri arasında tercihe zorlamıştır" dedi.

A+A-

Türk Sağlık­Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, önceki gün şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı yeni yönetmenlikle çalışanların döner sermaye dağıtımoranlarını düşürmesi, eş durumu tayinlerin zorlaştırılması, eğitim tayinlerini güçleştirmesi konulara sert bir dille değinen Çeker’e Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan ve Türk Büro Sen Başkan Yardımcısı Alattin Ardıç da destek verdi.

ÇALIŞMA ŞARTLARI ZORLAŞTIRILIYOR

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Sağlık çalışanları olarak Sağlık Bakanlığı’ndan yıpranma payının hayata geçirilmesi, döner sermaye oranlarının arttırılarak emekliliğe yansıtılması, şiddet olaylarının asgariye indirmesini beklerken Sağlık Bakanlığı ise sağlık çalışanlarının var olan hakları nasıl yok ederim, çalışanı nasıl sıkıntıya sokarımın derdine düşmüştür. Çalışma şartlarını iyileştirmek yerine çalışma şartlarını zorlaştırıp, yeni mağduriyetler mağdurlar yaratma gayreti içine girdiklerini görmek üzücüdür. Hükümet aile kurmak ve çocuk sayısının arttırmayı tavsiye ederken, kıydıkları her nikahta üç çocuk dile getirirken Sağlık bakanlığı sağlık çalışanlarını işleri ve eşleri arasında tercihe zorlamıştır.

BAKANLIK KISIR DÖNGÜ İÇERİSİNE GİRDİ

Mahkemelerin Anayasanın aileyi koruma ilkesine aykırı bularak iptal ettiği maddeyi, bakanlık yönetmenliğe ekleyerek eşi özelde çalışan doktorlara eş durumu tayini verilmemesi gibi insanlık dışı düzenlemeyi, kaldırmak yerine zulmü katmerleştirerek artırmayı tercih etmiştir. Eşi özelde çalışan çalışanlar için yaptıkları bir diğer kısıtlama ile mevzuatı da yok saymışlardır. Başbakanlık çerçeve yönetmeliği 2 yıl içerisinde 360 gün sigortalı çalışanın eşine tayin hakkı verirken, Sağlık Bakanlığı bu yönetmeliğe bağlı kalması gerekirken bunu 4 yıl içinde 720 gün sigortalı çalışma olarak iki katı gün sayısına yükseltmiştir. Çalışma hayatında yapılan yeni düzenlemelere baktığımızda Sağlık Bakanlığı kısır döngü içerisine girmiştir. Gulu gulu dansı ile göz boyamaya çalışmaktadır. Olumsuzlukları perdelemeye üstünü örtme gayretindedir. Diş hekimi ve eczacıları da stratejik personel yaparak sizde doktorlar gibi artık ya eş ya iş diyeceksiniz diyerek yuvalarını dağıtmaları istenmiştir.

DÜZENLEMENİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇACAĞIZ

Aday memurların neredeyse mazerete dayalı tüm tayin haklarını ellerinden almışlardır. 2 yıllık okul kazananların tayin hakkını yok etmişlerdir. Üstelik bunu üniversitelere yerleştirmeler yapıldıktan sonra kısıtlamışlardır. Çalışanları tabiri caizse ortada bırakmışlardır. Yani bakanlık kafasına göre atama ve nakil yönetmeliğinde değişiklikler yaparak çalışanlara zulüm etmiştir. Bu hem hukuksuzluktur. Hem de vicdansızlıktır. Bunu hazırlayanlar neyi düşünerek böyle yaptıklarını izaha mecburdurlar. Akla sığmayan, mantığa ters ve vicdanların kabul etmeyeceği bu düzenlemenin hesabını vermelidirler. Türk Sağlık­Sen olarak bu düzenlemelerin iptali için gerekli davayı en kısa sürede açacağız. Çalışanın hakkını çarçur edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

ELEŞTİRİYOR VE KINIYORUZ

Sağlık Bakanlığı birde ek ödeme yönetmeliğinde bazı değişikliklere gitmiştir. Bu değişiklikler de Bakanlık çalışanların temel taleplerini hepsini göz ardı etmiştir. Baş asistanların katsayılarında değişiklikler, öğretim üyeleri başta olmak üzere bazı özellikli işlem yapan hekimlere düzenlemeler gibi yetersiz, kapsayıcılıktan uzak, derdi bitirmeyen bir takım değişiklikler yapmıştır.Sabit ek ödemeye herkes mahkum edilmişken, emeklilikte çalışanları sefalet ücreti beklemektedir. Sağlık bakanlığının hala kıyıda, kenardaki işlerle uğraşması kabul edilemezdir. Ek ödemede talep edilenler yani yapılacaklar bellidir. Hal böyle iken tabiri caizse herkes derenin ıslahını beklerken Bakanlığın dere kenarında kendi kafasına göre türkü çağırarak dolaşması kabul edilemezdir. Sağlık Bakanlığının sorunların ve sorununun çözümüne karşı takındıkları olumsuz tutumlarını sağlık çalışanları adına eleştiriyor ve kınıyoruz. Bakanlığın silkelenip veya titreyerek kendisine gelmesini bekliyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.