1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ölülere bile burs vermişler

Ölülere bile burs vermişler

Ölülere bile burs vermişler

A+A-

Kredi borcunu ödeyemeyen 947 bin kişiyi icraya veren Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 4 bin 393 kişiye yıllarca burs verdiği ortaya çıktı. Şok gerçek Sayıştay raporunda tek tek sıralandı. Ölen 31 kişiye bile yıllarca kredi-burs verildiği tespit edildi. İddiaya göre Sayıştay, 2014 yılı Kasım ayında burs veya kredi ödemesi yapılmış 886 bin 558 öğrencinin verilerini sınıflandırarak, Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndaki (KYK) skandalı ortaya çıkardı. Yapılan incelemede “Burs veya kredi alma hakkını” ve “Öğrencilik vasfını” kaybeden toplam 4 bin 393 öğrenciye öğrenim kredisi veya burs ödemesinin yıllarca yapılmaya devam edildiği tespit edildi.

Sayıştay'ın 2014 Kasım ayı itibariyle yaptığı incelemelerde belirtilen kriterlere uymayan,

- Kesin hükümle mahkum olmuş 491

- En az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalışan bin 472

- Vefat etmiş 31,

- Vatandaşlıktan çıkarılmış 1

- Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası almış 6 öğrenciye öğrenim kredisi veya burs ödenmeye devam edildi.

 

Ayrıca, “2009-2014 yılları arasındaki eğitim-öğretim dönemlerinde başarısız olan 496, 2012-2014 yılları arasında en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alan 28 öğrenciye burs ödenmeye devam edildiği, söz konusu bursların öğrenim kredisine dönüştürülmediği anlaşılmıştır” denildi.

Raporda, “Üniversiteden ayrılma veya mezun olma tarihi 2010 ila 2013 yılları arasında değişen  bin 868 kişiye 2014 yılı Kasım ayında hâlâ ödeme yapılmaya devam edildiği” belirtildi. Ödenen paraların da geri tahsil edilmediği Sayıştay raporunda yer aldı.

KYK'nın, Sayıştay'a verdiği cevapta, “Öğrencilerin durumlarındaki değişiklikleri bildirmekle yükümlü kamu kurumlarından ve öğretim kurumlarından zamanında ve doğru bilgi alınamadığı” ifadelerine yer verildi. 

Kredi ve burs hakkından mahrum olanlar için KYK, “Türkiye çapındaki 186 üniversitenin kendi fakülteleri arasında bile ortak bir bilgi sisteminin mevcut olmadığı, bu sebeple öğrencilerin başarı durumları hakkındaki bilginin vaktinde ve sağlıklı şekilde alınamadığı” savunmasını yaptı.

 

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.