1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Okur’dan Büyükşehir yasası ile ilgili açıklama

Okur’dan Büyükşehir yasası ile ilgili açıklama

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, TBMM’de görüşmeleri tamamlanarak yasalaşan Büyükşehir Belediyesi yasası hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-

Okur yaptığı yazılı açıklamada, tasarıyla nüfusu 750 binin üzerinde olan 13 il belediyemizin sınırları il mülki sınırları olmak üzere büyükşehir belediyesine dönüştürüleceğini belirtti.  Okur, “Büyükşehirlerdeki 29 il özel idaresinin, bin 582 belde belediyesinin ve 16 bin 82 köyün tüzel kişiliği sona erecek, Büyükşehir’e dönüştürülecek illerde 23 yeni ilçe kurulacak, Büyükşehir sınırlarındaki beldeler mahalleleri ile beraber, köyler ise mahalle olarak ilçe belediyelerine katılacak olup, 

 

ilde tüzel kişiliği sona erdirilen belde belediyelerinin ise köye dönüştürüleceğini ifade etti. Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde Belediye Gelirleri Kanunu'nca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarının 5 yıl süreyle alınmayacağını belirten Okur, açıklamalarına şu şekilde devam etti; Kanun genel itibariyle ilk mahalli seçimlerde yürürlüğe girecek olup, mevcut köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği ilk mahalli idareler seçimine kadar devam edecektir. Mevcut il ve ilçe belediyeleri de statülerini il mahalli idareler seçimine kadar sürdüreceklerdir. Afet riski taşıyan veya can ya da mal güvenliği açısından tehlike oluşturan binaları tahliye etmek ve yıkmak görevi, büyükşehir ilçe belediyelerine verileceğini ifade eden Okur, köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerini ilçe merkezine bağlayan yolların yapım ve bakımı büyükşehir belediyelerince yapılacak olup orman köylülerimizin hakları da koruma altında olacak, mahalleye dönüşen köy ve beldelerin mera ve yaylalar üzerindeki hakları da muhafaza edilecektir. Ayrıca, büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyelere kadınlar ve çocuklar için konuk evi açma zorunluluğu getirilmektedir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.