1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Okur şehit ailelerinin yüzünü güldürdü!

Okur şehit ailelerinin yüzünü güldürdü!

AK Parti Gebze İlçe Teşkilatı tarafından Şehit ve Gazi Aileleri için düzenlenen iftar yemeğine Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur ve çok sayıda kişi katıldı.

A+A-

AK Parti Gebze İlçe Teşkilatı tarafından Şehit ve Gazi Aileleri için düzenlenen iftar yemeğine Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, Gebze Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Önder Kılınçaslan, Şehit ve Gazi Aileleri, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, AK Parti Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Vasfiye Aydın ve yöneticiler katıldı.

 

 

 

Musiki gurubunun müziği eşliğinde yenilen iftar yemeğinden memnun kalan Gebze Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Önder Kılınçaslan, şehit ve gazi yakınları yemeği düzenleyenlere teşekkür ettiler.

 

 

 

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, iftar sonrası yapmış olduğu konuşmada; “AK Parti hükümeti olarak şehit yakını ve gazilerimizin her zaman yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz. Şehit ve gazilerimiz bu ülkenin bağımsızlığına bu ülkenin bütünlüğüne bayrağımızın sonsuza kadar dalgalanması için her türlü tehdide karşı canını, kanını feda etmekten kaçınmadı. Sizlerle bir arada bulunmak benim için onurdur. Bize bu onuru yaşattığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, TBMM’de son çıkarılan kanunla da şehit yakınları ile gazilere daha geniş imkanlar sunulduğunu ifade ederek yapılan düzenlemelerden bazıları hakkında bilgi verdi. Şehit yakınları, gaziler ve terör mağdurlarına tanınan hakların düzenlenmesiyle ilgili bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunla artık;

 

-          “Şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkı birden ikiye çıkarılmıştır. Bu istihdam hakkını kullanabilecekler içerisine şehidin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra şehidin anne ve babası da eklenmiştir. Ayrıca her halükarda bu iki iş imkânının bu kişiler tarafından kullanılabilmesi sağlanmıştır.

 

-          Toplu Konut Kanununun kapsamına harp malullerinin tamamı dahil edilmiştir.

 

-         Ayrıca terör nedeni ile şehit veya gazi olmuş erbaş ve erlerin kendilerine veya yakınlarına aylık bağlanırken eğitim durumuna bakılmaksızın maaşlarında iyileştirme yapılmıştır. Böylelikle terör nedeni ile şehit veya gazi olan erbaş ve erlerin aylık hesaplanmasında pozitif ayrımcılık ilkesi gözetilmiştir. Aylıklarda azami 320 TL’ye kadar artış öngören bir düzenleme getirilmiştir.

 

 

-          Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşayamayacak derecede ağır malul olan gazilerimize sağlanan bakım desteğinin köy korucuları ile sivil vatandaşlara da verilmesi sağlanmış olup, bu destek asgari ücretin net tutarından iki katına çıkarılmıştır.

 

 

-          Şehit yakınları ile gazilere ödenen maaşlarda emsal maaş uygulaması (sanal intibak uygulaması) ile ilgili eksiklik, eşitsizlik ve aksaklıklar giderilmiştir.

 

-          Terör gazilerimiz dışındaki ağır malul durumundaki gazilerimizin tedavileri sürecinde ihtiyaç duyduğu her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici ve rehabilite edici araç gereçlerin (özellikle protez vb.) bedellerinin hiçbir katılım ücreti veya fark alınmadan Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanması düzenlenmiştir.”

 

diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.