1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okullarda sağlık eğitimleri sürüyor!

Okullarda sağlık eğitimleri sürüyor!

Büyükşehir Belediyesi ilköğretim okulu öğrencilerine sağlık eğitimlerine devam ediyor.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik ‘Yeterli ve Dengeli Beslenme ile Güvenli Gıda Tüketimi’ ve  ‘Sigaranın Sağlığa Zararları’ eğitimlerini sürdürüyor.  Sağlıklı nesillerin büyümesi için yürütülen eğitimler Başiskele Yeşilkent İlköğretim Okulu’nda devam etti.

 

 

BAŞİSKELE YEŞİLKENT İLKÖĞRETİM OKULU

 

 

Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında pilot bölgede başlattığı sağlık eğitimleri bu gün Kocaeli’deki tüm ilköğretim okullarında sürüyor. 2011 yılı itibari ile 90 bin öğrenciye ulaşılan eğitimler Başiskele Yeşilkent İlköğretim Okulu’nda sürdü. Okulun konferans salonunda gerçekleşen ‘Yeterli ve dengeli Beslenme ile Güvenli Gıda Tüketimi’ ve ‘Sigaranın Sağlığa Zararları’ eğitimlerini öğrenciler ilgi ile takip etti.

 

 

UZMAN PERSONEL EŞLİĞİNDE

 

 

Büyükşehir Sağlık İşleri ve Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen eğitimler sinevizyon eşliğinde öğrencilere sunuldu. Uzman personel tarafından sunulan eğitimlerde bilinçli beslenmenin sağlık için taşıdığı ciddi önemden bahsedildi. Fazla hareket etmeyen inaktif bir toplum olmanın, önümüzdeki en önemli sorunlardan birisi olduğuna dikkat çekildiği eğitimde yenilen kadar enerji harcamanın dengeyi korumak için önemli olduğu ifade edildi.

 

 

TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR OBEZİTE’YE NEDEN

 

 

Eğitimde çağımızın en büyük sorunlarından biri olan Obeziteye de değinildi. Çocukların televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği vakti sınırlandırarak onları daha aktif bir hayata yönlendirmenin gerekliliği vurgulandığı eğitimde gelecek nesillerdeki obezite ve diğer hastalıkların riskini azaltmanın en iyi yatırım olacağı anlatıldı.

 

 

 

SİGARANIN ZARARLARI

 

 

‘Sigaranın Toplumda Oluşturduğu Hasar’ konulu eğitimde ise gençlerin sigaraya başlama sebepleri arasında büyüklerine özenme ve arkadaş ortamının çok etkili olduğu aktarıldı. Bu yüzden arkadaş seçimine dikkat etmenin ve sigaranın sağlığa verdiği geri dönülmesi çok zor zararları düşünerek davranılması gerektiği vurgulandı. Pasif içiciliğe maruz kalan her kişinin sigara içen insanlar kadar sağlık sorunlarına davetiye çıkardığının ifade edildiği eğitimde sigara içilen ortamlardan kişilerin kendilerini korumaları konusunda hassas davranması gerektiği belirtildi.  Öte yandan sigara içen kişilerin birçok kansere davetiye çıkardığı ve ülke ve aile bütçesine de önemli zarar verdiği vurgulandı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.