1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Okul kaydına su faturasıyla gidilecek!

Okul kaydına su faturasıyla gidilecek!

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, ilköğretim okullarına yeni kaydedilecek çocukların durumu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, ilköğretim okullarına yeni kaydedilecek çocukların durumu ile ilgili ayrıntılı açıklama yaptı. Topaca, 4+4+4 eğitim sistemine göre, 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 5 yaşını(66 ay) dolduran çocukların “Adrese dayalı Kayıt Sistemine” göre e-okul sistemi üzerinden oturdukları eve en yakın okula otomatik olarak kaydedileceğini açıkladı.

 

 

Kocaeli valiliğinden yapılan açıklama şöyle;

 

 

İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile zorunlu eğitim süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılmış ve ilköğretim çağı 6-13 yaş olarak değiştirilmiştir. Yapılan bu düzenleme ile, Eylül ayı sonu itibarıyla 5 yaşını doldurmuş çocukların ilköğretime başlamalarına imkân getirilmiştir. Bu kapsamda, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 5 yaşını dolduran çocukların ilkokul birinci sınıfa kayıtları yapılabilecektir.

 

 

İlimizde de bu kanun kapsamında; 2012- 2013 eğitim öğretim yılı için 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 66 ayını dolduranların ilkokul birinci sınıfa kayıtları, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacaktır. Öğrenci kayıtlarının sağlıklı, düzenli ve zamanında yapılabilmesi, okulların derslik kapasitelerinin tam olarak kullanılması amacıyla, öğrenci kayıt işlemleri sırasında aşağıda belirtilen esas ve usullere göre hareket edilmesi uygun bulunmuştur.

 

 

1- Öğrenci kayıtları, okullar bazında belirlenerek ilan edilen kayıt alanları esas alınarak yapılacaktır. Her okul için belirlenerek ilan edilen alanlar dışındaki adreslerde oturan öğrencilerin kayıt talepleri kabul edilmeyecektir.

 

 

2- 01 Ocak tarihinden sonra ikamet nakli yapanların çocuklarının kayıt işlemleri sırasında, öğrencinin ailesinin bu adreste ikamet ettiğine dair anne veya babası adına düzenlenmiş en az iki aylık elektrik, su veya doğalgaz faturası kayıt evrakına eklenecektir.

 

 

 

3- Bir adreste misafir olarak bulunan öğrencilerin kayıtları, ailesinin bulunduğu daimi ikamet adresi esas alınarak yapılacaktır.

 

 

 

4- 01 Ocak tarihinden sonra yapılan ikamet nakilleri sebebiyle yapılacak öğrenci kayıt talepleri, okul yönetimleri tarafından ayrıntılı şekilde incelenecektir. Tereddüt halinde nüfus müdürlükleri veya ilçe emniyet müdürlüklerine ek inceleme yaptırılacaktır. Yapılan inceleme sonucunda, gerçek ikameti farklı olduğu tespit edilen ailelerin çocuklarının kayıtları, gerçek ikamet adresinin bulunduğu kayıt bölgesindeki okullara herhangi bir işleme gerek kalmaksızın nakledilecektir. 

 

 

 

5- Öğrenci kayıt işlemleri sırasında, gerçeğe aykırı beyanda bulunan veliler hakkında 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine göre işlem yapılacaktır. Gerekli inceleme ve araştırmayı yapmadan öğrenci kaydı yapan okul yöneticileri hakkında da ayrıca işlem yapılacaktır.

 

6- Öğrenci kayıt işlemleri sırasında, gerek okul adına gerekse okul aile birliği adına velilerden bağış, yardım, ücret ve benzeri adlar altında hiçbir şekilde para talep edilmeyecektir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.