1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öğrenciler “Fiyat Etiketi” konusunda bilgilendirildi

Öğrenciler “Fiyat Etiketi” konusunda bilgilendirildi

Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun, ‘Fiyat Etiketi’ başlıklı 12.maddesi ile ilgili olarak Kartepe Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine seminer verdi.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Tüketici Kanununun uygulanması ve geliştirilmesini sağlamak amacı ile vatandaşlara seminerler veriyor. Öğrenci, ev hanımı, esnaf gibi tüketicilere verilen seminerlerde Tüketici Kanununda kendilerine verilen hakları ve sorunlarının nasıl çözebilecekleri öğretiliyor.

 

 

ETİKET BİLGİLERİ AÇIKLANDI

 

 

Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleşen eğitimde öğrencilere ayrıntılı olarak bilgiler verildi. Zabıta Daire Başkanlığı personeli tarafından verilen eğitimde Perakende satışa arz edilen malların, ambalajlarının veya kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir şekilde o malla ilgili tüm bilgilerin olduğu etiketin konulması gerektiği anlatıldı. Tüm vergiler dâhil fiyat, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren bu etiketin konulması mümkün olmayan hallerde ise aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılmasının zorunlu olduğu aktarıldı.

 

 

TÜKETİCİ HAKLARI AÇIKLANDI

 

 

Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı personeli seminerlerde, hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listelerin de birinci fıkraya göre düzenlenerek asıldığını belirterek, ”Etiket, fiyat ve tarife listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat üzerinden satış yapılır. Fiyatı; Bakanlar Kurulu, kamu kurum ve kuruluşları veya kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tarafından belirlenen mal veya hizmetlerin, belirlenen bu fiyatın 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.