1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nevruz ateşi insanlığı ısıtsın!

Nevruz ateşi insanlığı ısıtsın!

TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İstanbul’da düzenlenen nevruz etkinliklerine katıldı

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İstanbuTopkapı Kültür Parkı’nda büyük bir coşkuyla yapılan Nevruz Şenliği’ne katılanlara seslenen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Nevruz ateşi ülkemizi, bütün dünyayı, bütün insanlığı ısıtsın’’ dedi.

 

TDBB ile türksoy düzenledi

 

Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) ile TÜRKSOY tarafından organize edilen Nevruz Şöleni, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Topkapı Kültür Parkı’nda yapıldı. Etkinliğe Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk dünyasından gelen gruplar ve sanatçılar katıldı. 

 

Nevruz ateşinden atladılar

 

Protokol konuşmalarıyla başlayan Nevruz Şöleni’nde Vali Mutlu, Başkan Karaosmanoğlu ve etkinliğe katılanlar geleneksel olarak yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atladı. Nevruz ateşinden el ele tutuşarak atlayan Vali Mutlu ile Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra demir dövüp, yumurta tokuşturdu. Etkinlik Türk dünyasından gelen toplulukların gösterileriyle devam etti.

 

Başkan’ın konuşması dikkat çekti

 

Törende Topkapı Kültür Parkı’nı dolduranlara seslenen Başkan Karaosmanoğlu, alkışlanan konuşmasında şunları söyledi; ‘’Nevruz Şenliğimiz kapsamında üyelerimizin bulunduğu 16 ülkeden  250 sanatçıyı misafir ediyoruz. İstanbul başta olmak üzere Anadolu’nun bir çok şehrinde kardeşlik şarkıları söyleyecekler, güzel danslarını sergileyecekler. Bahar İstanbul’a; İstanbul bahara çok yakışıyor. Dünyanın en geniş coğrafyasında yaşayan ve yaşatılan Nevruz kültürü, 3000 yıldır bu diyarlara baharı müjdelemektedir.

 

Nevruz kardeşliği müjdeler

 

Nevruz, Anadolu’dan Doğu Türkistan’a Yakutistan buzullarından Adriyatik kıyılarına kadar hepimizin ortak şifresi, ortak parolasıdır. Nevruz, toprağı, güneşi, bereketi, barışı, kardeşliği müjdeler. Her 21 Mart’ta tabiat yenileniyor, tazeleniyor. Bu değişim, Yaşar Kemal romanlarına Fuzuli’nin şiirlerine Cengiz Aytmatov’un öykülerine ilham vermiştir. Merhum Gaspıralı İsmail’in ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ idealinin sınırlarını Nevruz çizmektedir. Bu sınırlar Türkiye’yi de aşmıştır.

 

Daha fazla paylaşım ve güç birliği

Sırbistan’dan Çin’e kadar Kocaman bir Nevruz kıtasından bahsediyoruz. Bu büyük insanlık manzarasının ortak sembolleri o kadar çok ki, bölgesel barış ve kültürel paylaşımlar bizim için adeta bir kader diyebiliriz. Birliğimiz kurulurken Nevruz’un yaşatıldığı coğrafyalar, Ortak tarihimiz, kültürel mirasımız referans alınmıştır. Daha fazla işbirliği, daha fazla paylaşım, daha güçlü bir medeniyet için çalışıyoruz. Dünya artık şehirlerin dünyası. Güçlü şehirler sayesinde ürettiğimiz değerleri dünyaya ihraç ediyoruz.” 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.