1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Namazgah Barajı'nın inşaatı sürüyor!

Namazgah Barajı'nın inşaatı sürüyor!

Kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirerek baraj yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi ile İzmit ve Derince köylerine hayat verecek 25 milyon m3 kapasiteli Namazgah Barajı’nın inşaatını sürdürüyor.

A+A-

İSU Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlar ile İzmit Körfezi’ni kirlilikten kurtardı, Kocaeli’nin her tarafına sağlıklı altyapı götürdü ve 1 milyon 600 bin nüfusa arıtılmış ve sağlıklı içmesuyu sağladı. İnsan ve çevre sağlığına büyük önem veren İSU, kullandığı son teknoloji ürünleri ile su ve atıksuyu kontrol altına aldı ve vatandaşlara kolaylıklar sağladı. Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacını 2040 yılına göre planlayan kurum, baraj yapmanın heyecanını yaşıyor. Kandıra Namazgah barajı ile kurum tarihinde bir ilki gerçekleştiren İSU Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bulunan 16 Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi için de baraj yapan kurumlardan biri oldu.

 

 

BARAJ, KİL ÇEKİRDEK VE KAYA DOLGULU OLARAK YAPILIYOR

 

 

Yıllardır mevcut içmesuyu kaynaklarının yetersiz kaldığından dolayı içmesuyu problemi yaşayan Kandıra ilçe merkezi,turistik sahil bölgeleri ve köyleri ile İzmit ve Derince ilçelerinin köylerini bol ve düzenli içme suyuna kavuşturacak Namazgah Barajı’nın inşaatına bir süre önce başlandı. Kandıra Namazgah deresi üzerinde Kabaağaç köyü bölgesinde kil çekirdek, kaya dolgulu olarak yapımı süren barajın havzasında çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

 

 

BARAJ HAVZASINDA ÇALIŞMALAR ORTAYA ÇIKIYOR

 

 

Yapılan çalışmalarda bir yandan baraj havzasında yer alan ağaçlardan temizlenme çalışmaları yapılırken bir yanda da baraj kondüvi (dipsavak) hafriyat kazısı yapılıyor. Barajın terfi merkezi de betonarme inşaatı ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Namazgah Barajı ile Dudutepe mevkiinde yer alan içmesuyu arıtma tesisi arasında yapılacak terfi hattı kapsamında 600 mm çapında çelik boru döşeme çalışmaları da sürüyor. Toplam 12.143 metre uzunluğunda yapılacak terfi hattının şimdiye kadar 2000 metre uzunluğundaki kısmı tamamlandı.

 

 

GENEL MÜDÜR BAYRAM,”BARAJ, BÖLGEYE HAYAT VERECEK”

 

 

Kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını yaşayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, barajın bölgeye hayat vereceğini söyledi. Kandıra Namazgah Barajının Kandıra ilçe merkezi ve Karadeniz sahilindeki turistik yerleşimleri ile Kandıra, Derince ve İzmit ilçelerine bağlı toplam 259 köy ve mahallenin içmesuyu ihtiyacını karşılayacağını ifade eden Genel Müdür Bayram, “2004 yılında belirlediğimiz program çerçevesinde projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Dün yılda ancak sekizyüzbin lira değerinde yatırım yapan bir kurum olan İSU, bugün yılda yüzmilyonlarca lira değerinde projeleri hayata geçiriyor.  Dün küçük projeler yapılırken bugün kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Kocaeli’nin kuzeyine hayat verecek Namazgah barajı inşa ediyoruz. İnşaatını sürdürdüğümüz Namazgah barajını 2013 yılının sonunda tamamlayarak işletmeye alacağız. Bu baraj ile bölgenin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak ve sel sularından kaynaklanan taşkın korumayı da sağlayacağız.”dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.