1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müteahitlere yetki belgesi zorunluluğu

Müteahitlere yetki belgesi zorunluluğu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılbaşından itibaren müteahhitlere Yetki Belgesi Numarası alma zorunluluğu getiriyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılbaşından itibaren müteahhitlere Yetki Belgesi Numarası alma zorunluluğu getiriyor.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılbaşından itibaren müteahhitlere Yetki Belgesi Numarası alma zorunluluğu getiriyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılbaşından itibaren müteahhitlere Yetki Belgesi Numarası alma zorunluluğu getiriyor. Bakanlık, kayıtlarına ulaşılabilen yaklaşık 120 bin müteahhit için "Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası" oluşturdu. 

 

 

 

UYGULAMA 1 OCAK'TAN İTİBAREN BAŞLIYOR

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre müteahhitler için gerekli asgari şartlar belirlendi. Bu kapsamda daha önce hazırlanan "Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik" 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak. Yönetmelik kapsamında, Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi(YAMBİS) oluşturuldu. Bu düzenlemeler ile yapı ruhsatına tabi inşaat yapan yapı müteahhitlerinin amaçlandığı bildirildi. 1 Ocak tarihinden itibaren yetki belgesi olmayan veya yönetmelikçe belirlenen cezai nedenlerden dolayı yetki belgesi numarası iptal edilenler, Türkiye'de ruhsatlı bir yapının müteahhitliğini üstlenemeyecek. 

 

 

 

İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILABİLECEK

 

Bakanlık, uygulamada aksaklık ve yığılmalara engel olmak için kayıtlarına ulaşılabilen 120 bin müteahhide "Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası"nı oluşturdu. Yetki belgesi numarası olmayanların, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Ayrıca, başvurular, http: //yambis.cevresehircilik.gov.tr adresinden yapılabilecek. Elektronik ortamda yapılan başvurularda istenilen belgelerin de, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine ulaştırılması gerekiyor. 

 

 

 

VATANDAŞ YETKİ BELGESİ OLMAYAN MÜTEAHHİTİ TESPİT EDEBİLECEK

 

Sistem, vatandaşlara yetki belgesi iptal edilen müteahhitlerin listesini görme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra vatandaş, iş yaptırmak istediği müteahhidin T.C. kimlik numarası, vergi numarası ve yetki belgesi numarasından biriyle, durumunu da sorgulayabilecek. Sorgulama, YAMBİS veri tabanı üzerinden yapılacak. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.