1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Murat Gözgü kimdir
Murat Gözgü kimdir

Murat Gözgü kimdir

1. Merhabalar öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz Murat Bey?

A+A-

 

Merhaba ben Murat Gözgü. Aslen güney doğulu bir ailenin en büyük çocuğu olarak İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hem ailemin geçmişine, kültürel değerlerine sahip çıkarak hem de modern dünyanın gerekliliklerine ayak uydurarak kendime ait bir yol çizdim. Ticaret hayatına erken yaşta atıldım. Babamın yanında başladığım iş hayatıma zaman içerisinde pek çok farklı sektörde tecrübe kazandırdım. Özellikle turizm ve taşımacılık konusunda bilgi ve tecrübe sahibi oldum. Bu sektörde bilgi ve tecrübe edinmemdeki en büyük pay aslında seyahate, yeni yerleri ve yeni insanları keşfetmeye olan ilgim oldu. Sektörde çalıştığım süre boyunca pek çok ülkeyi ziyaret ettim, pek çok kültürü ve coğrafyayı tanıma fırsatı elde ettim. Gezmeyi seven, araştırmayı ve bilgiye her daim aç olan içsel dünyamı, hayallerimi izledim.

2. En büyük hayaliniz, gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz çalışma ve projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Küçüklüğümden itibaren hayal gücü yüksek birisi oldum. Hayallerimi sadece hayal olarak bırakmayıp onları gerçekleştirmek için çabaladım. Spor hocası olma hayali kurduğum dönemde kick boks, vücut geliştirme gibi sporlarla yakından ilgilendim. Ticaret hayatına atıldığım dönemde ise işimi sürekli daha iyi bir noktaya taşıdım. Hayallerimi, azmim ve çalışkanlığımla destekledim ve istediğim hayatı bu sayede kurabildim. Ticaret hayatında başarılı olmak, farklı kültürleri ve coğrafyaları daha sık ziyaret etmek en büyük hayalim. Hem iş alanında hem de kültürel alanda kendimi sürekli geliştirmek için de elimden geleni yapıyorum. Yine sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde var olmak, insanlara ilham olmak, edindiğim bilgi ve tecrübeleri onlara aktarabilmek de en büyük hayalim. Hesabım Murat Gözgü Instagram hesabım üzerinden 20.000’i aşkın takipçime hayatımdan bir pencere açıyorum.

3. Hobileriniz ve ilgi alanlarınız neler? Sizce sizi tanımlayan özellikleriniz neler?

Pek çok farklı hobiye ve ilgi alanına sahip olan birisiyim. Seneler içerisinde hobi ve ilgi alanlarım değişip dönüşse de, bu alanların hemen hemen hepsinde çalışıp uzmanlaştım. Gezmek, seyahat etmek, yeni insanları, kültürleri tanımak ve tanıtmak, kendimi sürekli olarak geliştirmek en büyük ilgi alanım. Ben bir lisan bir insan sözüne çok inanırım. Bu yüzden yeni dilleri öğrenmeye büyük ilgim oldu. Bunun için kendime sık sık ziyaret ettiğim Ukrayna’da Rusça’yı öğrenme fırsatı yarattım.

Beni en çok tanımladığına inandığım özelliğim araştırmacı bir ruha sahip olmam. Araştırmacı kimliğim gerek iş gerek kişisel hayatımda hayallerimi sağlam bir zemin zemine oturtmamı sağladı. Araştırmacı kimliğim sayesinde turizm, seyahat, kültür, yabancı dil gibi alanlarda pek çok kaynağa ulaştım ve araştırdım. Araştırmacı kimliğimin yanı sıra maceracı bir ruha sahibim. Maceracı ruhum sayesinde ilgi alanlarım, araştırdığım konularla ilgili olarak harekete geçebildim.

4. Biliyorsunuz ki sosyal medyada insanlar kendi yollarını oluşturmaktansa başkalarını taklit etmeyi daha çok seviyor? Siz kendi yolunuzu oluşturdunuz mu? Bu süreçte ilham aldığınız insanlar oldu mu?

Taklit ister sosyal medyada ister günlük hayatta karakterlerimizi bulmada olsun kendi özünüze ulaşmaktan daha kolay bir yol. Bu yüzden her başarılı, ilham veren insanın oluşturduğu yolu birebir izleyen pek çok kişi var. Bu süreçte benim de ilham aldığım, yaptığı işleri ve yaşamlarını takdir ettiğim insanlar elbette ki oldu. Ama bu insanları taklit etmek yerine kendi tarzımı ve yolumu oluşturmayı tercih ettim. Onlardan aldığım ilhamı kendi iş ve kişisel hayatımı doyasıya yaşamaya kanalize ettim. Şuan özgün, kimseden taklit etmeden oluşturduğum bir duruşa sahip olduğumu düşünüyorum. Bunu da Murat Gozgu Instagram hesabım ve diğer hesaplarım üzerinden gösterdiğime inanıyorum.

6. İnsanlarla iletişiminiz nasıldır? İçe dönük mü yoksa dışa dönük bir yapıya mı sahipsiniz?

İnsanlarla sürekli olarak iletişim halinde olmayı, onları dinlemeyi, onlara bildiğim, öğrendiğim ve deneyimlediğim şeyleri anlatmayı çok seviyorum. Yeni insanlarla ve sevdiğim insanlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Bu anlamda dışadönük bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Ama kendime ait, bireysel bir iç dünyaya da sahibim. Kurduğum hayaller, fikirlerim, hedeflerim hep düşünü kurduğum dünyadan geliyor. Bu açıdan zengin bir hayal gücüne ve içse dünyaya da sahip olduğuma inanıyorum. Bu nedenle hem içe dönük hem de dışa dönük bir insan olduğumu söyleyebilirim.

5. Yaptığınız işler nedeniyle kendinizi takdir ediyor musunuz? Başarılı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Kendime koyduğum hedefleri yerine getirmek için hayatım boyunca hep çabaladım. Bu konuda mükemmelliyetçi olup yaptığım işleri takdir etmemektense, elde ettiğim başarıları her zaman takdir ettim. İnsan doğasının kusursuz olduğuna ve mükemmel işlediğine inanıyorum. Bu nedenle hayallerimi yerine getirirken attığım her adımın arkasında durdum. Bu süreçte gerçekleştirdiğim bu olumlu düşünce sistemi ve çalışmaya kendi adamamla şuan hayakini kurduğum Murat Gozgu olduğuma inanıyorum.

7. Bildiğiniz üzere sosyal medya oldukça geniş bir kullanıcı ağına sahip. Sosyal medyada istediğiniz yere gelebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Sosyal medya gerçekten de milyonlarca yerli ve yabancı kullanıcıya sahip geniş bir ağ. Benim sosyal medya hesabı açarak bu dünyaya ayak basma amaçlarımdan birisi de aslında buydu. Bu kadar geniş bir kullanıcı ağına sahip olan dünyada özgün, kişisel ve sıra dışı hesabımla pek çok kullanıcıya ulaşabileceğimi düşündüm. Sosyal medya hiçbir zaman benim için başarımın bir göstergesi olmadı; daha çok hayalini kurduğum ve sevdiğim yeni insanları tanımak ve onları tanıtma hayalimi gerçekleştirebileceğim eşsiz bir yer oldu. İnsanlar da yaptığım paylaşımlara, emeklerime sahip çıktı ve beni çok destekledi. Bu açıdan insanın ne ekerse onu biçeceğine inanıyorum. İyi ve temiz bir niyetle yola çıktığınız zaman sizin niyetinizi gören insanlar da sizi destekliyorlar.

8. COVID-19 dönemi sizi nasıl etkiledi? İşlerinizde ve kişisel hayatınızda ne gibi değişimler oldu?

Corona dönemi ülkemizdeki ve dünyadaki pek çok insanı etkilediği gibi beni de derinden etkiledi. Özellikle iş hayatımda ister istemez bir duraklama süreci geçirdim. Bu süreçte evde olmak, sosyal hayata karışamamak, yurtdışına çıkamamak sevdiğim ve hayalini kurduğum şeyleri gerçekleştirememe neden oldu. Ancak bir yandan da kendi içime dönme fırsatı elde ettim. Kurduğum hayalleri, hedeflerimi gözden geçirme, onları gerçekleştirmek için kendime uygun bir yol haritası çizme ve Murat Gozgu kimdir sorusunu kendime sorma fırsatı buldum. İnsanın etkisinin azalmaya başlaması ile birlikte doğanın kendisini toparlama fırsatı elde etmesi de beni çok etkiledi. Kısacası Corona dönemi benim açımdan içe dönüş, farkındalık arttırma ve kendimi bulma dönemi oldu.

9. İnsanlarla iletişim kurma yeteneğinizi nasıl geliştirme fırsatı buldunuz? İletişim kurma konusunda başarılı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

İş hayatına oldukça erken bir yaşta atıldım. Bu dönem ticari açıdan iletişim kurma ve ticari dili keşfetme sürecini birebir gözlemleme fırsatı buldum. Bu dönemin ardından çalıştığım pek çok farklı sektörde binlerce farklı insanla muhatap oldum. İş anlamında iletişim yeteneklerimi çalışma ve pek çok kişiyle temas kurma ile geliştiğine inanıyorum.

Kişisel ilgi alanlarım konusunda ise yeni insanları ve kültürleri tanıma konusuna olan ilgimin iletişim yeteneklerimi güçlendirdiğine inanıyorum. Bu amaçla iletişime geçtiğim insanlar hem araştırmayı ve öğrenmeyi seven yönümü geliştirmeme hem de başka insanlarla iletişim kurmayı öğrenme konusunda bana yardımcı oldu.

Tüm bunların dışında da yine gün içerisinde insanlarla iletişime geçme konusunda da başarılı olduğumu düşünüyorum. Hangi amaçla biriyle iletişime geçersem geçeyim karşımdaki kişiyi küçümsemeden, anlattığı şeyleri yadırgamadan iletişime açık bir şekilde dinliyorum. Karşımdaki kişileri tanımaya çalışmam ve anlattıkları şeyleri ilgiyle dinlemem de insanların benimle sohbet etmeyi sevmesini sağlıyor. Tanıştığım yeni kültürleri ve insanları Murat Gözgü official hesabımdan takipçilerimle paylaşıyorum ve öğrendiğim bilgileri onlara da anlatıyorum.

Çağımızdaki en büyük sorun bence kendimizi göstermeye ve anlatmaya odaklanmamız ve “hep ben” bilinciyle hareket etmemiz. Oysaki kendi hayatımızın içinde ya da dışında tanımadığımız milyarlarca insan, milyarlarca farklı bilgi, deneyim ve hayat var. Bu durumu gördüğüm için ben dinlemeyi öğrendim. İnsanları dinlemeyi ve pek çok bilgi ve hayat dersini onların ağzından duymanın paha biçilmezliğini keşfettim.

10. Objektif birisi olduğunuza inanıyor musunuz? Sizce önemli olan doğru bilgi midir yoksa insanların ilgisini çekecek kurguları tercih etmek daha mı mantıklıdır?

Sosyal medyanın pek çok avantajı olduğu gibi doğru ve tarafsız bilgiyle, kurguların birbiriyle karışması ve adeta bir bilgi çöplüğü şeklinde kullanıcılara sunulması gibi dezavantajları da var. Ortağım Ruhani Güneş ile insanları bu bilgi karışıklığından kurtaracak, objektif, tarafsız ve doğru haberciliğe ulaştıracak bir haber sitesi projesi yürütüyoruz. Bence kurgularla insanların zihinlerinde yanlış algılar uyandırmak çok yanlış bir tutum. Ancak günümüzde pek çok platform daha çok ziyaretçi çekmek için bu yola başvuruyor. Ben doğru ve tarafsız haberleşmenin doğruluğuna inanıyorum. Haberlerin yanı sıra aynı zamanda kendi sunduğum bilgilerin de doğruluğunu teyit ederek Murat Gozgu official hesabım üzerinden takipçilerime sunuyorum.

11. Bir dönem spor hocası olmak istediğinizi söylemiştiniz. Hala sporla içli dışlı mısınız? Sporun hayatınızda ne gibi bir rolü var?

Spor hocası olma hayali kurduğum dönemden önce sporla içli dışlıydım. Bir insanın gün içerisinde hem zihni hem bedeni hem de kalbi için çalışması gerektiğine inanıyorum. Zihnim için bol bol araştırma yapıp okuyorum; kalbim için kendi duygularımın farkında olarak yaşıyorum. Bedenim için ise spor yapıyorum ve bunun ciddi anlamda terapi gibi işe yaradığını düşünüyorum. Seneler içerisinde spor dallarına olan ilgim değişse de şuan uzun yürüyüşler yapmayı, sahil kenarlarında vakit geçirmeyi, açık havada dolaşmayı sevdiğimi söyleyebilirim. Özellikle zihnim dolduğunda, yeni fikirlere kendimi açmak için uzun yürüyüşlere çıkıyorum ve böylelikle ilhamımı ve hayal gücümü besliyorum.

12. Sizce hayalleriniz sizi nereye götürecek? Geleceğinizi düşündüğünüzde kendinizi nasıl hayal ediyorsunuz?

Hayal kurmanın çok güçlü bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Hayaller, ilhamlar ve fikirler bizi besleyen ve bizi biz yapan şeyler bu hayatta. Ruhumuzu, zihnimizi besleyen ve bizi harekete geçiren şeyler. Bu yüzden önce hayal sonra hareket prensibiyle hareket ediyorum.

Daha önceden de bahsettiğim gibi ben hayallerini hayal ve hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan düşler gibi gören birisi değilim. Seneler içerisinde hayallerim değişip dönüşse de sevdiğim, ilgi duyduğum ve başarılı olmak istediğim alanlara yöneldim. Hayallerimi hedeflerim haline dönüştürüp çalıştım, çabaladım ve şuan bulunduğum noktaya geldim. Geleceğe baktığım zaman gelecekteki Murat Gozgu kimdir diye kendime sorduğumda kendimi yine hayalleri için çabalayan, daima ileriye giden, başarılı birisi olarak kendimi görüyorum.

"https://muratgozguofficial.online/

 
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.