1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milliyet yazarından "Şarlatan" eleştirisi

Milliyet yazarından "Şarlatan" eleştirisi

Milliyet Gazetesi yazarı Mehveş Evin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun kaybettiği "Şarlatan" davasını köşesine taşıyarak, Onu Hmazaoğlu'na yapılanları eleştirdi.

A+A-

Milliyet Gazetesi yazarı Mehveş Evin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun kaybettiği "Şarlatan" davasını köşesine taşıyarak, "Bırakın insanlar kanser olsun" dedi. 

 

 

İŞTE O YAZI

 

Bir profesör düşünün... Bölgesindeki ölüm ve hastalık oranlarını nedenleriyle araştırıyor, çözüm önerilerini Meclis’e sunuyor...

Bir belediye başkanı düşünün... Anne sütü ve bebek kakasındaki ağır metallerle ilgili bu araştırma basına yansıyınca, profesörü “şarlatanlık”la suçluyor...

Evet, bu hadise Kocaeli’de oldu. Kocaeli, merkez medyanın radarının dışında kaldığı için davanın sonucunu öğrenmek, twitter’dan nasip oldu...

Kocaeli Halk Sağlığı Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilimdalı Başkanı Onur Hamzaoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na açtığı davayı kazandı.

 

 

Peki olay neydi?

 

 

Hamzaoğlu ve ekibi, sanayi şehri Kocaeli’deki çevre ve sağlık sorunları üzerine çalışıyordu. 2005’te ‘Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği’ başlıklı araştırmasında, annelerin ilk sütü ve bebeklerin kakalarında bazı ağır element ve metaller saptadı. Analizler iki ayrı laboratuarda yapılmıştı... Dilovası halkı, ağır sanayileşme ve tedbirsizlik yüzünden kanserle iç içeydi...

 

 

Kimmiş şarlatan?

 

 

Araştırma basına yansıyınca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, profesörü “halkı paniğe sürüklemek”le ve şarlatanlıkla itham etti. Karşılıklı suç duyuruları uçuştu. Kocaeli Üniversitesi rektörlüğü, araştırmasını desteklediği profesöre -nasıl oluyorsa!- ceza ve disiplin soruşturması açtı. Hamzaoğlu itiraz ettiği gibi Karaosmanoğlu’na hakaret davası açtı.

 

Beş gün evvel bu dava sonuçlandı ve Hamzaoğlu, haklı bulundu. Karaosmanoğlu, 3 bin 480 lira para cezasına çarptırıldı.

İnsanın, “bazen bu ülkede adalet yerini buluyor” diye sevinesi geliyor, dimi... Ancak kısa süreli ve buruk sevinçler bunlar... Haberi okuyunca sorunun çözülmediğini, aksine Prof. Hamzaoğlu’nun bilimsel araştırmasının mahkemece “tahrik” sayıldığını anlıyoruz!

 

“Tahrik” sayılan şey, bebek kakasında ve anne sütünde bulunan ağır metaller! İşte bu “ağır” tahrik yüzünden büyükşehir belediye başkanının cezası, üçte bir oranında indirilmiş.

 

Mahkemeden yansıyan bir başka ayrıntı, Kocaeli Üniversitesi ile büyükşehir belediyesi arasındaki “işbirliği”nin ortaya çıkmasıydı. Zira Hamzaoğlu’nun üniversiteyle yaptığı özel yazışmalar, nasıl olduysa büyükşehir belediyesinin avukatlarının elindeydi!

 

 

Bırakın kanser olsunlar

 

 

Büşra Ersanlı gibi kıymetli bir profesörün “örgüt yöneticiliği” ile itham edilip, kendi üniversitesi tarafından yalnızlaştırıldığı...

Giresun’da tek oy alan öğretim görevlisinin, Cumhurbaşkanı’na “rektör adayı” listesinde gönderildiği ve üzerine pişkinlik yapabildiği bir ülkenin akademyesindan ne bekleyeceksin ki?

Prof. Hamzaoğlu, duruşma sonrası “Valiliğin, Çevre Genelgesi’ni harfiyen yerine getirmesini istiyoruz. Kentimizde yeni sanayi tesisleri kurulmasına izin verilmesin. Temeli atılan dördüncü demir çelik fabrikasının durdurulmasını talep ediyoruz” demiş.

 

Aman hocam dikkat edin, sizi de “vatan haini” ilan ediverirler! Bırakın insanlar kanser olsun, bebeklerin kakasındaki metallerden size ne?!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.