1. HABERLER

  2. SPOR

  3. "Milletle alay ettiler"

"Milletle alay ettiler"

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Hakem Heyeti üyesi Gebzeli Av. Harun Kaya; TFF Başkanı Yıldırım Demirören’nin vermiş olduğu “Şike sahaya yansımamıştır” şeklindeki açıklamasına sert eleştirilerde bulundu.

A+A-

Gebzeli Avukat Harun Kaya, TFF’nin “Şike sahaya yansımamıştır” sözlerine ağır eleştirilerde bulundu. Harun Kaya, “Daha önce Yıldırım Demirören TFF başkanı seçildiğinde gazetenize yapmış olduğum açıklamada “Demirören adil olmalı demişti, ancak bu gün görülüyor ki biz o zaman fazla iyimser düşünmüşüz. TFF başkanı öyle bir açıklama yaptı ki neresinden bakarsan bak doğru olan bir yanı yok. Biz eski TFF başkanı M. Ali Aydınlar’ı eleştirirken bu açıklama onu mumla aramamıza neden olmuştur. Bu açıklama Şikenin sahaya yansımadığını, şike sahaya yansımadığı için Futbol Disiplin talimatı 58 madde değiştirilmiş şikenin sahaya yansımayan kısmını yaptırımın ertelenmesi başlıklı madde 105 ile sağlama alarak vatandaşı resmen kandırmışlar, maddeleri kendilerine göre uyarlamışlardır. Futbol zevkini, Futbola olan inancını Kanuna ve Adalete olan inancını yok saymışlardır. Vatandaşla dalga geçmişlerdir. Daha önce Futbol Disiplin talimatı 58.Madde değişimi gündeme gelmiş TFF eski başkanı Aydınlar, bunun için mücadele vermiş ve UEFA’dan dahi izin almış ve bunu genel kurula taşımıştır.Ancak Genel kurulda buna karşı çıkan Yıldırım Demirören konuşmasında “sadece Fenerbahçe mi suçlu hep onun ismi telaffuz ediliyor. 

 

 

 

"FENERBAHÇE’Yİ KURTARMAK İÇİN ADAY OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUM"

 

 

 

Bu süreçte başka takımlar neden Fenerbahçe kadar ön planda tutulmuyor” demekle aslında neler yapacağını o zamandan belli etmişti. Bugün gelinen noktada Görülüyor ki bu süreçte sadece Fenerbahçe değil bunun yanında bu işi yapan ve ismi şike ile anılması gereken 15 takım daha vardır diyerek bu kulüplerin tamamını PFDK’ya sevk etmiştir. Ben Yıldırım Demirören’in sadece ve sadece Fenerbahçe’yi ve Aziz Yıldırım’ı kurtarmak için TFF başkanlığına aday olduğunu ve bu talihsiz açıklamaları bunun için yaptığını düşünmek istemiyorum. Ancak yapılan bu açıklamadan sonra Fenerbahçe hariç Trabzonspor’un UEFA ya yazdığı mektup federasyona olan tepkisi, Galatasaray’ın Federasyona çektiği ihtarname, Kayseri ve Bursaspor’un savunma dahi vermeyeceklerini açıklaması ve diğer kulüplerin TFF ye olan yoğun tepkisi mevcut federasyonun ne kadar güvenilir ve kucaklayıcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca etik kurulu daha önce bir rapor vermişti ve bu tüm haliyle basın ve medya olmak üzere bizde dahil her alanda paylaşılmıştı. Şimdiki etik kurulu raporu ise hiçbir şekilde paylaşılmadı buda beraberinde bazı dedikoduları getirdi. Etik kurulunun raporu gerçekten TFF başkanı Yıldırım Demirören’in dediği gibi mi acaba? Gerçekten şike sahaya yansımadı mı ya da yansımasına gerek var mı? Burada şu ortaya çıkmakta; Yıldırım Demirören ve yönetimi şeffaf değil, adil değil 58.madde ve 105.madde bunun kanıtıdır ama inşallah ben yanılırım Türk futbolunu bu kaostan zarar görmeden çıkarırlar.

 

 

 

"UEFA ZATEN DUR DİYECEKTİR"

 

 

 

Ancak şu bir gerçek eğer 58.madde ve 105.Madde bu haliyle kabul görür ve tahkim bu maddelere yapılan itirazları kabul etmezse şike Türkiye’de artık serbest hale gelmiş demektir. Her gelen TFF yönetimi isteğe bağlı olarak şike vardır veya yoktur diyebilecektir. Bu noktada benim tek umudum TAHKİM’dir. Buradan Tahkim başkanı Sevgili dostum ve meslektaşım Av. Engin Tuzcuoğlu’na ve diğer üyelere sesleniyorum . Türk futbolunun geleceğini kurtarın ve yapılan bu değişiklikleri kabul etmeyin. Şikeye yol veren bir tahkim olarak tarihe geçmeyin. Şikeyi durduran buna izin vermeyen hatta yanlış kararlar alan TFF’yi dahi kurtaran bir tahkim başkanı ve üyeleri olarak spor tarihine geçin. Eğer TAHKİM bu adaletsizliğe dur demez ise UEFA bize zaten dur diyecektir. Bir başka devletin takımları daha az delillerle suçlanmasına rağmen nasıl ağır cezalar aldığını hepimiz biliyoruz. Artık ceza türü ve miktarını nasıl uygulayacağı da meçhul. Türkiye olarak emniyetin yapmış olduğu bu çalışmayı teknik takibi,  Türkiye’nin önemli savcılarının yapmış olduğu sevkler ve hakimlerin tutuklamalarını yok sayıp şikeyi üstü kapalı olarak yasallaştırmaya çalışmak bizim insanımıza yakışmayacaktır. Bunu neden söyledim, tüm dünya Türkiye’deki bu şike olayını takip etmekte böyle bir karar tahkimden geçtiği zaman şikeyi bize yakıştıracaklardır. Bu da bizim için hiç iyi olmayacaktır. Sonuç olarak Türk futbolunun geleceği benim düşünceme göre bu yönetimle yapmış olduğu açıklamalar ve almış olduğu kararlar doğrultusunda yoktur. Karar almaya basiretleri olmayan TFF yönetiminin Türk futbolunun geleceğini kurtarmak için dik durmaları gerekmektedir...Şike yapan takımlara gereken cezanın gecikmiş olsa da acilen verilmesi ( italya’da olduğu gibi) adı şikeye bulaşmamış takımların isimlerinin acil temizlenmesi eğer karar veremeyeceklerse istifa etmeleri ve Siyasi iradenin Türk futbolunun ve Türk İnsanının Dünyadaki imajını kurtarmak için buna müdahale etmesini ben dahil sporseverlerin çoğu istemektedir.

 

 

 

"KANUNDA AÇIKÇA BELİRTİLİYOR"

 

 

 

Altta şikeyi Türkiye’de nasıl serbest hale getirmek istediklerinin kanıtı Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun Antalya'da gerçekleştirdiği toplantıda, şikeyi suçunu hafifletmek hatta neredeyse serbest duruma getirmek için Futbol Disiplin Talimatı'nın bazı maddelerinde değişiklik yaptı. Merak edilen 58. madde ise şöyle değişti.105.madde eklendi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) "Futbol Disiplin Talimatı"nın 58. Maddesinde değişiklik yaptı. Yapılan değişikliğe göre, "Müsabaka Sonucunu Etkileme’yi içeren 58. maddeye, "Teşebbüs halinde, ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir, ancak eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabul edilir" ifadesi eklendi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Futbol ayrıca Disiplin Talimatı'na "Yaptırımın ertelenmesi" başlıklı, 105. maddeyi eklerken, Futbol Müsabaka Talimatı'nda da değişikliğe gitti. Futbol Disiplin Talimatı'na eklenen 105. madde, uyarı, kınama ve hak mahrumiyeti haricindeki disiplin yaptırımlarının ertelenebilmesine imkan sağlıyor.

 

 

1- Aşağıda belirtilenler haricindeki disiplin yaptırımları ertelenebilir:

 

 

a- uyarı,

b- kınama,

c- hak mahrumiyeti.

2- Yaptırımın uygulanması en az bir yıl, en fazla beş yıl süreyle ertelenebilir. İstisnai durumlarda bu sürenin uzatılması veya ilgili kişinin TFF yetki alanından çıkması halinde yaptırımın ertelenmesi mümkündür.

3- Erteleme süresi içerisinde, ihlalin tekerrürü halinde, yetkili kurul, kural olarak, asıl yaptırımın uygulanmasına hükmeder. Bu yaptırıma ikinci ihlal için öngörülen yaptırım eklenir."

 

 

 

 

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.